قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

۲۱ هزار فرصت شغلی را به‌خاطر کرونا از دست دادیم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


۲۱ هزار فرصت شغلی را به‌خاطر کرونا از دست دادیم

فردای‌کرمان ـ گروه اقتصاد: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان ۶٫۹ درصد از منابع آبی کشور را مصرف می‌کند، گفت: «آمارها نشان می‌دهد اقتصاد کرمان نسبت به اقتصاد ملی بسیار آب‌بَر است و آب‌بری هر واحد ارزش افزوده استان نسبت به متوسط ملی، بیش از دو برابر است».

رودری همچنین اعلام کرد: «شکاف درآمد خانوار در استان کرمان و کشور بیش‌تر است. درآمد متوسط سالیانه‌ی خانوارهای شهری استان ۳۴ میلیون تومان و کشور ۵۴ میلیون تومان است».

وی اظهار کرد: «تولید سرانه‌ی استان نیز نسبت به متوسط کشور پایین‌تر است و عدد تولید سرانه استان کرمان ۱۶٫۷ میلیون تومان و کشور ۱۸٫۴ میلیون تومان است».

وی اضافه کرد: «نرخ مشارکت اقتصادی در استان کرمان در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش داشته است».

همچنین، به گفته‌ی رودری، در سال جاری، بیش از ۲۱ هزار فرصت شغلی را به دلیل کرونا از دست داده‌ایم.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از اقطاع نیوز کرمان، جعفر رودری، چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه در نشست خبری اظهار کرد: «اسناد توسعه استان در بلندمدت از جمله سند چشم‌انداز توسعه و سند آمایش تدوین و تصویب شده و راهبردهای کلی توسعه در استان مشخص است و در اسناد میان‌مدت برنامه ششم توسعه و برنامه‌های کوتاه مدت نیز مشخص است».

وی افزود: «در استان کرمان با توجه به پیش‌بینی‌ها و شرایط کشور، برای سال جاری رشد اقتصادی چهار درصدی در نظر گرفته و برنامه‌های اقتصادی تعریف شد که نیاز به سرمایه‌گذاری حداقل ۲۵ هزار میلیارد تومانی برای تحقق این هدف وجود دارد».

رودری بیان کرد: «براساس برنامه‌های مصوب ۷۶۵ میلیون دلار نیز سرمایه‌گذاری ارزی تعریف شد و با توجه به رصد پروژه‌های مهم و تاثیرگذار در استان، ۶۷۴ پروژه اقتصاد مقاومتی تاکنون به تصویب رسیده و ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این حوزه در سال جاری پیش‌بینی شده است».

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به اینکه ۱۸۷ پروژه مربوط به معین‌های توسعه است، گفت: «از ابتدای فعالیت، معین‌های توسعه تا اول امسال ۳۴۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده بودند و امسال ۵۵۰ میلیارد تومان در ۱۸۷ پروژه در نظر گرفته شده که درصد تحقق آن‌ها نیز قابل قبول است».

وی افزود: «در پایان سال گذشته ۱۰۳ هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی استان کرمان بوده و رتبه‌ی نهم کشور را داریم و در واقع استان سهم ۳٫۰۴ درصدی از کل اقتصاد کشور را دارد».

رودری اظهار کرد: «تولید سرانه‌ی استان نسبت به متوسط کشور پایین‌تر است و عدد تولید سرانه استان کرمان ۱۶٫۷ میلیون تومان و کشور ۱۸٫۴ میلیون تومان است».

وی با اشاره به سهم ۶٫۷۶ درصدی کشاورزی استان کرمان از کشاورزی کشور، ۳٫۲ درصدی معدن، ۲٫۸ درصدی صنعت و سهم ۲٫۴ درصدی خدمات استان کرمان از کل کشور بیان کرد: «استان کرمان ۶٫۹ درصد از منابع آبی کشور را مصرف می‌کند و آمار نشان می‌دهد اقتصاد کرمان نسبت به اقتصاد ملی اقتصاد بسیار آب‌بَری است و آب‌بری هر واحد ارزش افزوده استان نسبت به متوسط ملی بیش از دو برابر است».

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان توضیح داد: «نرخ تورم استان کرمان تا پایان دی‌ماه امسال ۳۲٫۵ درصد و نرخ کشور ۳۲٫۲ درصد بوده است. آمار و ارقام هزینه – درآمد خانوارهای استان کرمان در سال ۹۸ رضایت‌بخش نیست و در حوزه‌ی درآمد خانوارهای روستایی، جایگاه استان کرمان نسبت به کشور ۶۷ درصد و این عدد در حوزه هزینه ۶۰ درصد است».

وی افزود: «هزینه متوسط خانوارهای روستایی استان کرمان در سال ۱۵٫۶ میلیون تومان و متوسط کشور ۲۶٫۱ میلیون تومان است. ضمن اینکه درآمد خانوارهای روستایی استان ۲۰ میلیون تومان در سال و کشور ۲۹٫۷ میلیون تومان است».

رودری ادامه داد: «در حوزه‌ی شهری نیز هزینه خانوار شهری استان کرمان در سال ۲۶ میلیون تومان و کشور ۴۷ میلیون تومان است».

وی با اشاره به اینکه شکاف درآمد خانوار در استان کرمان و کشور بیش‌تر است، اظهار کرد: «درآمد سالیانه متوسط خانوارهای شهری استان ۳۴ میلیون تومان و کشور ۵۴ میلیون تومان است که علی‌رغم ظرفیت‌های اقتصادی استان کرمان، هزینه – درآمد و تولید استان جایگاه خوبی ندارد».

رئیس سازمان مدیریت و برنام‌ ریزی استان کرمان گفت: «ضریب جینی استان نسبت به سال ۹۴ بهبود نسبی دارد و با توجه به شیوع کرونا، نرخ مشارکت اقتصادی در استان کرمان در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش داشته است».

وی افزود: «۳۹ هزار و ۶۰۰ نفر از نیروی کار استان کرمان در بهار امسال از بازار کار خارج شده و اکثریت خانم‌ها بودند. در پاییز وضعیت نسبت به بهار بهتر شده و خارج‌شوندگان از بازار کار ۲۶ هزار و ۹۲۸ نفر بود و تحت تاثیر کرونا نرخ مشارکت به شدت پایین آمده و استان رتبه ۲۳ کشور را در نرخ مشارکت اقتصادی دارد و در مشارکت اقتصادی بانوان، رتبه ۲۵ کشور را داریم».

رودری ادامه داد: «کل برنامه‌ی ایجاد اشتغال برای امسال متناسب با هدف‌گذاری رشد اقتصادی، ۴۲ هزار و ۵۶۴ نفر و مصوب ۱۰ ماهه ۳۵ هزار و ۴۷۰ بوده که تاکنون ۳۲ هزار و ۹۷۵ شغل ایجاد شده است».

وی بیان کرد: «بیش از ۲۱ هزار فرصت شغلی را به دلیل کرونا در سال جاری از دست دادیم و خالص اشتغال ایجاد شده در سال جاری می‌توان گفت ۱۱ هزار و ۸۵۲ مورد است و نشان می‌دهد برای تعادل نسبی در بازار کار باید بیش‌تر در این زمینه برنامه‌ریزی و کار شود».

پیگیر بازگشت مازاد درآمد استان هستیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرما در ادامه اظهار کرد: «مصوب درآمد عمومی استان در سال جاری ۶۰۵۰ میلیارد تومان بوده که ۵۷۰۰ میلیارد تومان از حوزه مالیات باید محقق شود و بیش از ۹۴ درصد کل درآمدهاست و ۳۴۰ میلیارد تومان درآمد غیرمالیاتی است».

وی افزود: «در ۱۰ ماهه‌ی امسال در حوز‌ه‌ی مالیاتی ۵۷۸۸ میلیارد تومان وصولی داشتیم که از عدد مصوب سال نیز بیش‌تر است و در حوزه‌ی غیرمالیاتی ۵۵ درصد برنامه محقق شده است».

رودری اظهار کرد: «درآمدهای محقق شده تا پایان ۱۰ ماهه ۵۹۴۴ میلیارد تومان است و در واقع مازاد درآمد استان بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان است که پیگیر بازگشت بخشی از این اعتبار به استان هستیم».

 

۳۰۲۰ پروژه در استان باید اجرا شود

وی با اشاره به بودجه استان کرمان بیان کرد: «۳۰۲۰ پروژه در حوزه استانی و ملی داریم که ۲۸۴۳ مورد استانی است و برای تکمیل این پروژه‌ها بیش از ۸۳ هزار میلیارد تومان منابع نیاز و این در حالی است که کل بودجه عمرانی کشور در سال جاری نزدیک به این عدد است».

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به ظرفیت تبصره ۱۹ قانون بودجه امسال گفت: «تعداد زیادی پروژه‌ی نیمه‌تمام وجود دارد که باید بخشی از آن‌ها براساس شرایط به بخش خصوصی واگذار شود و مشوق‌های خوبی در این زمینه برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده است»./ الف۲۱ هزار فرصت شغلی را به‌خاطر کرونا از دست دادیمنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.