خانه | تسنیم | یادداشت| تاخت و تاز به مقدّسات در پوشش دین- اقطاع نیوز| اخبار ایران و جهان
یادداشت

یادداشت| تاخت و تاز به مقدّسات در پوشش دین- اقطاع نیوز| اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری اقطاع نیوز، حجت‌الاسلام سیدرضا عمادی کارشناس مسائل دینی در یادداشتی برای اقطاع نیوز با اشاره به موضوع هتک حرمت به آستان حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها نوشت:

عدّه‌ای سوار بر مرکب دین و به نام مقدسات و اماکن مذهبی، چنان بر دین می‌‌تازند که مخالفان اینطور توانایی تاخت و تاز و بدنام کردن مقدسات را ندارند.

اخیراً عدّه‌ای برای زیارت درب زیارتگاه می‌شکنند و برای ورود به حریم قبور محترم، بی‌حرمتی می‌کنند.

اگر بگوییم تعمّدی در این کار است، حتماً جهالت دینی و تقدس‌زدایی در زیارتگاه‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت. «کُلُّ ما حَکَمَ بِهِ الْعَقْلُ حَکَمَ بِهِ الشَّرْع»، هر آنچه عقل تأیید می‌کند، شرع نیز تأیید می‌کند.

اگر از منظر شریعت به مقولات پیشگیری و درمان بنگریم، به وضوح تمام، عقل و رجوع به علم را مشاهده خواهیم کرد.

کدام انسانِ عاقل بدون رعایت بهداشت توقع سلامت جسم را دارد؟

جامعۀ دینی ما نیازمند فهمی مبتنی بر قرآن کریم و بیان مشی اهل‌بیت علیهم‌السلام در مواجه با مسائل امروز است.

اگر خدای متعال می‌فرماید:  «أَأَنتُمْ تَزْرَ‌عُونَهُ أَمْ نَحْنُ الزَّارِ‌عُونَ، آیا شما آن را (بذر) می‌­رویانید یا ما رویاننده‎ایم؟

آیا مقصود غیر از این است که شما بذر بپاش، آبیاری کن، حرص کن و بر اساس آنچه علم کشاورزی سفارش کرده عمل کن، ما هم می‌رویانیم، چراکه «یَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَیْدِیهِمْ»، علت اولیۀ رویش‌های جهان ما هستیم (علت العلل) یا در سورۀ شعراء آیات ۷۹ و ۸۰ می‌فرماید: «وَالَّذِی هُوَ یُطْعِمُنِی وَیَسْقِینِ * وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ یَشْفِینِ»، و همان خدایی که مرا غذا می‌دهد و سیراب می‌کند و چون بیمار شوم مرا شفا می‌دهد.

کدام عاقلی را پیدا می‌کنید که سراغ آب و غذا نرود و انتظار سیری داشته باشد؟ و کدام عاقل سراغ بهداشت و درمان نمی‌رود و انتظار شفا دارد؟

قرآن کریم به دست آوردن غذا و آب را کنار مسألۀ شفا می‌آورد تا به ما بفهماند همانطور که کار کردن، مقدمۀ به دست آوردن خوراک است، پس پیشگیری و معالجه مقدمه‌ای است بر شفا.

انتهای پیام/

یادداشت| تاخت و تاز به مقدّسات در پوشش دین- اخبار فرهنگی – اخبار اقطاع نیوز – – ۲۰۲۰-۰۳-۱۸ ۰۳:۲۸:۰۰

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.