قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

گزارش اتاق تجارت و سرمایه گذاری از آخرین آمار صادرات و واردات کشور – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان | افغانستان


گزارش اتاق تجارت و سرمایه گذاری از آخرین آمار صادرات و واردات کشور

خانجان الکوزی - گزارش اتاق تجارت و سرمایه گذاری از آخرین آمار صادرات و واردات کشور

اقطاع نیوز: اتاق تجارت و سرمایه گذاری از کاهش چشمگیر صادرات و واردات افغانستان به کشور‌های دیگر خبر داد…

خانجان الکوزی معاون اتاق‌ تجارت و سرمایه گذاری افغانستان گفت، به خاطری تحولات اخیر در کشور واردات از چین و دیگر کشور‌ها کاهش یافته است: صادرات ما به چین نسبت به سال گذشته کاهش یافته و واردات ما هم کم شده است. باید خاطر نشان نمایم که واردات افغانستان امسال به دیگر کشور‌ها هم کم بوده است.

جلغوزه قلم مهم صادراتی افغانستان به چین است.

اما با حاکمیت طالبان در افغانستان، به سهولت‌های که حکومت پیشین برای صادرات جلغوزه به تاجران افغان در نظر گرفته بود، پایان داده شد.

اکنون تاجران صادر کنندهٔ جلغوزه شکایت می‌کنند که اگر برای صادرات جلغوزه به چین سهولت‌ها فراهم نشود، این قلم مهم صادراتی از بین می‌رود.

خوست یکی از ولایات مهم افغانستان در تولید و پروسس جلغوزه به حساب می‌رود.

محمد نعیم تاجر میوه است. او از حکومت طالبان می‌خواهد که موانع در راه صادرات جلغوزه را از بین ببرد: اگر صادرات ما یک روز هم به تأخیر بیفتد، برای این ملت ضرر است. به ملیون‌ها نقص می‌رسد. باید این مشکل حل شود. حالا افغانستان با پاکستان و دیگر کشور‌ها مشکل ندارد. پس به هر گونهٔ ممکن باید این مشکل حل شود.

حاجی مستان تاجر دیگر جلغوزه است. او هم شکایت می‌کند که محموله‌های جلغوزه او باقی مانده و تأخیر در انتقال آن باعث فاسد شدن این میوه می‌شود: ما از مقام‌های طالبان می‌خواهیم که این مشکل را حل کند.

آنانی که در داخل کشور سرگرم کار و بار تجارت جلغوزه اند، هم نگرانی دارند که اگر ممانعت‌ها در راه صادرات جلغوزه رفع نشوند، باعث مشکلات زیاد خواهد شد. زیرا، مراحل صادرات یکی با دیگر ارتباط دارند.

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان به فهرستی از دلایل کاهش صادرات افغانستان اشاره کرده گفت: مشکلات ناشی از جنگ، خروج نیروها از افغانستان، کاهش مصارف و سقوط کار و بار و بالاخره با تحولات جدید و رژیم جدید وضعیت کاملاً تغییر کرد، سیستم تجارتی که ما با دنیا داشتیم دگرگون شد، انتقال پول و مسایل بانکی محدود شده رفت.

جلغوزه و دیگر میوه‌های خشک و تازه، قالین، سنگ‌های قیمتی از جمله اقلام عمدهٔ صادرات افغانستان به حساب می‌روند.

آقای الکوزی گفت که افغانستان سال ۲۰۲۰ عیسوی با چین ۶۰ ملیون دالر صادرات داشت. اما امسال ۳۰ فیصد کاهش یافته است.

همزمان، افغانستان پارسال از چین به ارزش یک ملیارد دالر واردات داشت، اما این رقم امسال به هفت صد ملیون دالر کاهش یافته است.

حکومت طالبان در مورد نگرانی‌های تازه تاجران چیزی نگفته است.آرشیو افغانستان | سرویس خبری اقطاع نیوزگزارش اتاق تجارت و سرمایه گذاری از آخرین آمار صادرات و واردات کشورنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.