قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
کوچ زنبورداران 6 استان ایران به قیر و کارزین برای تولید عسل کُنار آغاز شد/ اسکان بیش از 90 هزار کندوی زنبور عسل بومی و مهاجر

کوچ زنبورداران ۶ استان ایران به قیر و کارزین برای تولید عسل کُنار آغاز شد/ اسکان بیش از ۹۰ هزار کندوی زنبور عسل بومی و مهاجر – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


کوچ زنبورداران ۶ استان ایران به قیر و کارزین برای تولید عسل کُنار آغاز شد/ اسکان بیش از ۹۰ هزار کندوی زنبور عسل بومی و مهاجر

به گزارش خبرنگار اقطاع نیوز در استان فارس، مهدی همتی با بیان اینکه این شهرستان از مستعدترین مناطق قشلاقی برای پرورش زنبور عسل در نیمه دوم سال است، پیش بینی کرد بیش از ۹۰ هزار کندوی زنبور عسل بومی و مهاجر به منطقه وارد و اسکان گیرند.

او اعلام کرد: برآوردهای کارشناسی حاکی از این است که زنبورداران مستقر در قیر و کارزین بیش از ۶۰۰ تن عسل کُنار تولید و تا اوایل آبان ماه ۹۹ کار برداشت آن را به انجام برسانند.  

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه بیش از ۵۰۰ زنبورستان از شهرستان‌های مختلف استان فارس و همچنین استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، چهار محال و بختیاری، قم، مرکزی و گلستان در این شهرستان مستقر خواهند شد، افزود: با توجه به شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا و قرمز بودن وضعیت بیماری در این شهرستان رعایت تمامی پروتکل‌های ویژه بهداشتی برای زنبورداران الزامی است. 

همتی با بیان اینکه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین و مراکز جهاد کشاورزی تابعه تنها مرجع صدور مجوز اسکان زنبورستان در این شهرستان هستند، ابراز کرد: به همراه داشتن مجوز کوچ از جهاد کشاورزی شهرستان‌های مبدا ضرورت دارد. 

به گفته وی؛ در طول یک هفته گذشته تا کنون بیش از ۵۷ مجوز اسکان برای بیش از ۳۵ هزار کندوی زنبور عسل صادر شده است که این مجوز ها زمان دار و در صورت عدم استقرار کندو ها در مهلت تعیین شده، باطل خواهد شد. 

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین اظهار کرد: این مدیریت در صدور مجوز استقرار زنبورستان‌ها از سامانه اطلاعات جغرافیایی “GIS” بهره گیری می‌کند، از این رو در زمان مراجعه زنبورداران توصیه‌های فنی لازم به بهره‌برداران این بخش ارائه می‌شود. 

به گفته او؛ مکان یابی دقیق محل مورد نظر زنبوردار در عرصه های مرتعی یا کشاورزی، ارزیابی میزان پوشش گیاهی منطقه و اعلام هشدار برای رعایت فاصله با مسیل‌های سیلابی از جمله توصیه های فنی است که به متقاضیان داده می شود.

رعایت فواصل زنبورستان‌ها الزامی است

همتی به لزوم رعایت فواصل مجاز محل اسکان زنبورستان‌ها با یکدیگر و با اماکن مسکونی و دیگر عوارض عمومی برای حفظ مسائل بهداشتی نیز اشاره و عنوان کرد: با رعایت فواصل قانونی تولید عسل در هر زنبورستان اقتصادی و از کاهش تولید و متضرر شدن زنبورستان های مجاور با هم جلوگیری می‌شود.

وی به موضوع سرشماری زنبورستان‌ها نیز گریزی زد و اظهار کرد: با توجه به دستورالعمل ابلاغی از طرف وزارت متبوع امسال بر خلاف سال‌های گذشته سرشماری زنبورستان‌ها و آمار برداری از تعداد کندوها به دلیل اپیدمی کرونا انجام نمی‌شود.  

این مقام مسئول گفت: حفظ و صیانت از مراتع، احیاء مراتع  با اولویت گیاهان بومی و مقاوم به آفات و خشکسالی و ارزشمند در زنبورداری به لحاظ شهد و گرده می‌تواند در رونق  زنبورداری موثر باشد به طور مثال  در قیروکارزین گونه‌های کُنار را به عنوان گونه های بومی و ارزشمند در زنبورداری می‌توان کاشت. 

شهرستان قیر و کارزین با وسعتی بالغ بر ۳۳۰۰ کیلومتر مربع و متوسط ارتفاع ۷۵۰ متر از سطح دریا و با پوشش گیاهی انواع بوته‌های گون و درختان کنار، بادام کوهی و بنه در ۱۶۹ کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است که عمده عسل تولیدی در این شهرستان شامل عسل‌های کنار، مرکبات و گون است. 

 آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزکوچ زنبورداران ۶ استان ایران به قیر و کارزین برای تولید عسل کُنار آغاز شد/ اسکان بیش از ۹۰ هزار کندوی زنبور عسل بومی و مهاجرنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.