قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
کشت خارج از برنامه ابلاغی عامل اصلی افت قیمت پیاز

کشت خارج از برنامه ابلاغی عامل اصلی افت قیمت پیاز – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

به گزارش اقطاع نیوز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «حسین اصغری» درباره این ادعا که به دلیل افزایش تولید محصول پیاز برخی مناطق کشور دفن می شود افزود: دولت به منظور حمایت از بخش کشاورزی، هر ساله در مواقعی که با افزایش تولید محصول و کاهش قیمت به کمتر از نرخ خرید تضمینی محصولی روبرو می شود از طریق سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برای خرید ورود پیدا می کند.

وی اظهار داشت: در ۱۰ سال گذشته به خصوص سالهای ۸۹، ۹۰ و ۹۴ با توجه به مازاد تولید، خرید تضمینی انجام شده است.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: امسال در منطقه جنوب استان کرمان برنامه کشت رعایت نشده و به طور تقریبی سطح زیرکشت آن منطقه دو برابر برنامه ابلاغی بوده که در نهایت موجب افت قیمت این محصول شده است.

وی با بیان اینکه میانگین قیمت تمام شده هر کیلوگرم پیاز برای تولیدکنندگان در کشور نزدیک ۷۰۰ تومان است، گفت: اکنون حداقل قیمت هر کیلوگرم پیاز درشت سر مزرعه که متقاضی کمتری دارد با قیمتی بین  ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان  خریداری می‌شود که حداقل ۲۰۰ تومان برای تولیدکنندگان سود دارد.

اصغری افزود: در حالی که پیازهای سایز متوسط و کوچک با نرخی بالاتر از یک هزار و ۵۰۰ تومان در مزارع خریداری می‌شود.

اصغری متوسط سطح زیرکشت سالیانه پیاز را حدود ۵۵ هزار هکتار با تولید حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول برآورد کرد و اظهار داشت: در سال زراعی گذشته (۹۸ – ۹۷) دو میلیون و ۷۰۰ هزارتن پیاز در کشور تولید شده است.

وی ادامه داد: برنامه تولید برای سال زراعی جاری ( ۹۹- ۹۸) دو میلیون و ۶۰۰ هزارتن به استان‌ها ابلاغ شده است.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: اکنون استان‌های مهم تولیدکننده اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، جنوب کرمان، هرمزگان و زنجان است.

اصغری اظهار داشت: پیاز تولیدی منطقه جنوب کرمان سال گذشته ۴۱۶ هزارتن بود که امسال به بیش از ۵۵۰ هزارتن افزایش یافته است.

وی متوسط صادرات پنجساله محصول پیاز را  ۲۶۱ هزار و ۴۰۰  تن به ارزش ۸۳ میلیون دلار برشمرد و افزود: سال ۹۷ صادرات پیاز نزدیک ۳۴۲ هزار تن به ارزش ۱۲۴.۸ میلیون دلار، سال ۹۸ حدود  ۳۹۵ هزار تن به ارزش ۱۰۸ میلیون دلار بود که نشان می‌دهد جهش قابل توجهی در امر صادرات صورت گرفته است.

 

کشت خارج از برنامه ابلاغی عامل اصلی افت قیمت پیاز:۲۰۲۰-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۸:۰۹

لينک کوتاه :

blank

یک دیدگاه

  1. blank

    صادر نشدن برخی اقلام کشاورزی منجمله پیاز قیمت این محصولات را در بازار به شدت کاهش داده.
    مسئولین محترم برای جبران کسری بودجه هر چیزی را در این مملکت بدرد صادر شدن می خورد و البته خریدار دارد را صادر می کنند و عملا حالا که خبری از صادرات نفت نیست؛ فشار خود را به سفره های مردم آورده و مردم را فدای مطامع خود کرده و با بازی دادن مردم به سلطان ها مشکلات را به گردن سلطان های ساختگی می اندازند. چه کسی عامل بوجود آمدن این سلطان ها شده است بغیر از این است که ضعف در مدیریت و دستان ناپاک افرادی که در بدنه دولت ها وجود دارد و دولت هایی که با رانت و رانت بازی و پایمان کردن حق مردم به قدرت می رسند و دولت هایی که با رای مردم به قدرت نمی رسند و قدرت های فاسد. کشورهایی که دم از اسلام نمی زنند اینچنین فسادی در آنها وجود ندارد.
    با مشاهده روند صادرات کالاها در کشور همه چیز روشن می شود که عامل اصلی گرانی ها دولت ناکارآمد می باشد و عوامل دیگر ساخته و پرداخته دولت و … برای انحراف اذهان عمومی است.
    آه و ناله مردم از گرانی‌ها و ادامه بی‌تدبیری‌ها…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.