خانه | فارس نیوز | کرونا و اقتصادُنا (یادداشت سوم)| – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان
کرونا و اقتصادُنا (یادداشت سوم)

کرونا و اقتصادُنا (یادداشت سوم)| – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

مصطفی شریف، کارشناس اقتصادی و فعال اجتماعی در یادداشتی نوشت:

این روزها خبرهای پر تکرار ناخوشایند در مورد کسب‌وکارها از گوشه و کنار شنیده می‌شود، از خسارت‌های سنگین به دلیل کاهش فروش تا اجناسی که در کمرگ مانده و به بهانه مبارزه با کرونا ترخیص نمی‌شود! از نگرانی کاسب قدیمی برای چک‌های برگشتی تا اضطراب کاسب نوپا برای اجاره مغازه‌اش! از فشار مالکان برای اجاره تا فشارهای نهادهای دولتی برای عوارض آخر سالشان! این‌ها را جمع کنید با قصه بانک‌ها و تسهیلاتی که یا نمی‌دهند یا اگر می‌دهند حتی این ایام را هم از قسط و سود معاف نمی‌کنند!

در حالی‌که فروش بسیاری از صنوف به یک پنجم گذشته کاهش پیدا کرده است اما تو گویی برخی از بانک‌ها این روزها را بهترین فرصت کاسبی می‌دانند!

بدیهی است که بسیاری از صاحبان مشاغل ایده‌های خوبی دارند برای حل مسائل، چرا که در کف میدان هستند و از نزدیک با این ناملایمات دست و پنجه نرم می‌کنند، پس برگزاری جلسه‌ای مشترک برای شنیدن دغدغه‌ها و راه‌حل‌ها ضروری می‌نمود.

به دکتر حسین‌زاده بحرینی که هم نماینده مردم مشهد هست و هم تخصص اقتصاد دارد پیشنهاد چنین جلسه‌ای را دادم و آقای بنانژاد، رئیس اتاق اصناف بانی شد تا امروز با مدیران اتحادیه‌هایی که بیشترین آسیب را از ویروس کرونا دیده‌اند به گفتگو بنشینیم.

همه صحبت کردند، هر کسی نکته‌ای را گوشزد کرد یا کلام دیگری را کامل کرد و برآیند گفتگوها در چند محور جمع شد و می‌توان گفت اگر موارد زیر انجام شود بخش مهمی از دغدغه‌های صاحبان کسب‌وکار مرتفع خواهد شد.

پیشنهادات:

– بانک‌ها بر اساس میزان گردش مالی هر صنفی تسهیلات فوری بدهند و برای مدت سه ماه دریافت اقساط را به تعویق بیاندازند

– گمرک با تدابیر لازم به کالاهای قرنطینه شده اجازه ورود بدهد

-بیمه تأمین اجتماعی کارفرمایان را از پرداخت حق بیمه به مدت سه ماه معاف کند و بیمه بیکاری کارگران بیکار شده را فورا برقرار کند

– سازمان امور مالیاتی، مشاغل را از پرداخت مالیات سه ماه آخر سال معاف کند

– همچنین قرار شد در صورتی‌که نهادی از تسهیلات ابلاغی دولت سرپیچی کرد به نماینده مردم گزارش دهند تا پیگیری شود.

امیدواریم با پیگیری‌های نمایندگان مردم و سایر مسؤولان دلسوز این تلاش‌ها نتیجه دهد و اجرایی شود تا مرهمی باشد بر زخم فعالان اقتصادی، گرچه که همین نشستن‌ها و شنیدن‌ها خود سبب امید مردم و تسکین آلام ایشان است.

انتهای پیام/ ۷۰۰۵۱

کرونا و اقتصادُنا (یادداشت سوم) – – ۲۰۲۰-۰۳-۱۵ ۰۳:۱۲:۰۰

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.