قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
کاهش اکسیژن محلول درآب وافزایش جلبک ها عامل مرگ ماهیان زریوار است - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

کاهش اکسیژن محلول درآب وافزایش جلبک ها عامل مرگ ماهیان زریوار است – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


کاهش اکسیژن محلول درآب وافزایش جلبک ها عامل مرگ ماهیان زریوار است – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

ابراهیم همت بلند در گفتگو با اقطاع نیوز در واکنش به مرگ ماهیان دریاچه زیوار مریوان طی چند روز گذشته، بیان کرد: با وقوع این حادثه موضوع به عنوان یک اولویت در دستور کار محیط زیست مریوان قرار گرفت و با انجام کارهای دقیق کارشناسی نتیجه آن مشخص شد.

وی با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته در خصوص مرگ ماهیان دریاچه زریوار مریوان، بیان کرد: تغذیه گرایی تالاب علت اصلی مرگ ماهیان و این تلفات به شمار می‌رود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان مریوان، عنوان کرد: متاسفانه در چند سال گذشته هم در این موقع از سال شاهد مرگ و میر ماهیان دریاچه زریوار مریوان هستیم و بار دیگر این وضعت در سال جاری تکرار شده است.

وی گفت: در تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که افزایش فعالیت‌های پلانکتون‌ها، فیتوپلانکتون ها، زئوپلانکتون ها و جلبکی موجود در تالاب زریوار و افزایش دما باعث کاهش اکسیژن محلول در آب شده و موجب خفگی ماهیان تالاب می‌شود.

همت بلند گفت: تغذیه گرایی آب زریوار از تهدیدهای این تالاب و احتمالاً علت مرگ ماهیان باشد که این مورد هم به دلیل ورود فاضلاب انسانی ناشی از عدم ایفای وظایف توسط سازمان‌های مسئول و کود حیوانی مورد استفاده کشاورزان به تالاب به شمار می‌رود.

وی با اشاره به دیگر عوامل اصلی بروز این پدیده در تالاب زریوار مریوان، یادآور شد: از همه مهمتر نحوه صید ماهی به روش استفاده از مواد نیترات زا از جمله جو پوسیده از دیگر دلایل اصلی مرگ ماهیان دریاچه زریوار به شمار می‌رود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان مریوان بیان کرد:: ماهیان تلف شده بیشتر از نوع کاراس، اردک ماهی و فیتوفاک است که در تمام دریاچه وجود دارند که بعد از تلف شدن باد اجساد ماهیان را به ساحل شرقی دریاچه محل گردشگری می‌کشاند و گردشگران شاهد ماهیان تلف شده، می‌شوند.

تالاب زریوار مریوان یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این استان به شمار می‌رود و از چند سال قبل و با تبدیل شدن به تالاب تحت مدیریت اداره کل محیط زیست کردستان قرار گرفته است.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزکاهش اکسیژن محلول درآب وافزایش جلبک ها عامل مرگ ماهیان زریوار است – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.