قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
کاشت پنبه به روش مستقیم در مزارع فسا

کاشت پنبه به روش مستقیم در مزارع فسا – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


کاشت پنبه به روش مستقیم در مزارع فسا

به گزارش خبرنگار اقطاع نیوز در استان فارس، ناصر انصاری با بیان اینکه ۲۶۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت پنبه اختصاص دارد، تصریح کرد: از آنجایی که کشاورزی حفاظتی از سیاست های وزارت متبوع و سازمان جهاد کشاورزی استان فارس است و با توجه به تخصیص یک دستگاه کشت مستقیم این اقدام انجام گرفته است.

این مقام مسئول ابراز کرد: با توجه به کشت مستقیم بذور در این مزارع میزان مصرف بذر از بالغ بر ۴۰ به ۳۵ کیلو گرم در هر هکتار کاهش یافته است که موجب صرفه جویی در مصرف نهاده ها و بهبود عملکرد مزارع می شود.

وی به استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار در مزارع پنبه نیز اشاره کرد و افزود: میزان آب مصرفی در مزارع پنبه به دلیل استفاده از آبیاری تیپ و کاشت مستقیم نسبت به روش مرسوم در منطقه قریب به ۷۰ درصد کاهش دارد.

او در تشریح روش کاشت مستقیم می گوید: این روش از روش های نوین کشاورزی در دنیا است که بدون استفاده از گاوآهن برگردان دار و زیر و رو نمودن خاک و حذف عملیات خرد کرد کلوخه ها و تسطیح، بذر کاری و کودکاری در یک مرحله با استفاده از دستگاه کشت مستقیم در بقایای محصول قبل انجام می شود .

انصاری؛ کاهش هزینه‌های تولید با توجه به بالا بودن هزینه‌ها در زراعت پنبه، حفظ رطوبت در خاک، افزایش مواد آلی در خاک، توسعه کشت مکانیزه در زراعت پنبه و بهره وری بیشتر از نهاده‌های کشاورزی را از مزایای کشت مستقیم دانست.

وی ضمن تاکید بر اینکه کشت مستقیم موجب مدیریت بقایای گیاهی، سطح سبز یکنواخت تر و بهینه سازی مصرف سوخت می شود، ابراز کرد: منابع آب و خاک کشور در وضعیت بحرانی است از این رو برای پایداری تولید، توسعه کشت مستقیم باید ترویج شود.

به‌منظور ترویج توسعه کشت مستقیم پنبه در فسا و آشنایی کارشناسان با این روش کشت  مسئولین پهنه شهرستان فسا و دیگر واحد های ستادی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان از مزرعه کشت مستقیم پنبه در منطقه شیبکوه بازدید کردند.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزکاشت پنبه به روش مستقیم در مزارع فسانمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.