قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
کاشت نشائی کلم در قیروکارزین آغاز شد

کاشت نشائی کلم در قیروکارزین آغاز شد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


کاشت نشائی کلم در قیروکارزین آغاز شد

به گزارش خبرنگار اقطاع نیوز در استان فارس، مهدی همتی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا اواسط مهر ماه بیش از ۲۰۰ هکتار از زمین‌ها به کشت این محصول اختصاص یابد.

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به میانگین تولید ۲۵ تن در هر هکتار گیاه کلم در مزارع قیروکارزین برآورد می شود بالغ بر چهار هزار تن انواع مختلف این محصول تولید و روانه بازار شود.

به گفته وی؛ بروکلی و گل از عمده ترین ارقام کلم است که به صورت نشائی در قیروکارزین کاشته می شود و با توجه به زود رس بودن بذور آنها پس از گذراندن یک دوره رشد ۷۰ تا ۹۰ روزه از اواسط آذر ماه آماده برداشت خواهد شد.

همتی  با اشاره به اینکه منطقه مبارک آباد قطب تولید سبزیجات در شهرستان قیروکارزین و جنوب فارس است، تصریح کرد: ترویج های انجام شده در خصوص استفاده از نشائ سالم و مرغوب موجب کاهش طول دوره رشد در مزرعه و افزایش تولید این محصولات شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین کاهش در مصرف آب، ریسک تولید، بذر مصرفی، عملیات زراعی مورد نیاز، مصرف سموم و کود های شیمیایی و افزایش در ضریب مکانیزاسیون را از دیگر مزایای کاشت نشائی کلم دانست.

به گفته او؛ ایجاد واحد های تولید نشاء استاندارد در شهرستان قیروکارزین از پتانسیل بسیار مطلوبی برخوردار است که ضمن صرفه اقتصادی برای گلخانه دار به بهبود بهره وری در مزارع کشاورزان نیز کمک شایانی خواهد کرد.

همتی با بیان اینکه ایجاد صنایع غذایی و تبدیلی در کنار کشاورزی ضمن اشتغالزایی در افزایش ارزش افزوده محصولات و تعدیل قیمت های آن در بازار تاثیر بسزایی خواهد داشت، افزود: تا کنون صنایع ترشی و شوری جات در قیروکارزین راه اندازی نشده است و با توجه به توان بالقوه در این شهرستان زمینه احداث آن به خوبی فراهم است.   

سالیانه بیش از دو هزار هکتار از اراضی قیروکارزین با تولید بالغ بر ۵۰ هزار تن به کشت سبزی و صیفی اختصاص دارد؛ قیروکارزین در ۱۶۹ کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزکاشت نشائی کلم در قیروکارزین آغاز شدنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.