قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

چه زمان باید از علامت دو نقطه استفاده کرد و چه زمان نباید استفاده کرد؟ – اقطاع نیوز | خواندنی ها


چه زمان باید از علامت دو نقطه استفاده کرد و چه زمان نباید استفاده کرد؟

بدون شک شما نیز این دو نقطه کوچک روی هم (:) را دیده اید. اما آیا کاربرد این علامت که با نام کالن (Colon) یا دو نقطه شناخته می شوند را می دانید؟ کالن یا دو نقطه نوعی از نشانه گذاری است که قرار نیست در همه جملات مورد استفاده قرار گیرد، برخلاف نقطه و کاما و استفاده از آن به اندازه استفاده از علامت تعجب و علامت سوال نیز واضح نیست. کالن در واقع یک نشانه گذاری پیش درآمد برای معرفی یک چیز است. استفاده پایه از دو نقطه زمانی است که می خواهیم اطلاعاتی را ارائه دهیم که بر اساس اطلاعات ارائه شده قبلی بدست می آید. از دو نقطه می توان برای معرفی و برشمردن یک فهرست یا لیست استفاده کرد.

بدون شک شما نیز این دو نقطه روی هم (:) را دیده اید. اما آیا کاربرد این علامت که با نام کالن (Colon) یا دو نقطه شناخته می شوند را می دانید؟

برای مثال «امسال از تمامی درس هایم خوشم می آید: زیست شناسی، تاریخ، زبان انگلیسی و هندسه» یا «لطفا وقتی برگشتی این ها را از فروشگاه بخر: پنیر، پرتقال، نان و پفک». با این وجود، چیزهایی که می خواهید معرفی کنید لازم نیست حتماً به شکل لیست و فهرست وار باشند. هنگامی که بخواهید مثال بزنید نیز می توانید از دو نقطه استفاده کنید. در دنیای سینما نیز از دو نقطه استفاده زیادی می شود. اگر اهل فیلم و سینما باشید بدون شک نام عناوینی مانند Captain America: Civil War یا  Mad Max: Fury Road و  Star Wars: Episode IV را شنیده اید.

بدون شک شما نیز این دو نقطه روی هم (:) را دیده اید. اما آیا کاربرد این علامت که با نام کالن (Colon) یا دو نقطه شناخته می شوند را می دانید؟

در واقع در سینما، دو نقطه به نوعی معرفی کننده یک عنوان فرعی است. کتاب ها و آلبوم های موسیقی نیز از این رویه استفاده می کنند. برای مثال: Bob Woodward’s Fear: Trump in the White House و BTS’s MAP OF THE SOUL : 7. همچنین برای آوردن یک نقل قول نیز باید از دو نقطه استفاده کنید. برای مثال در بین یک جمله می خواهید از شخصی نقل قول کنید، بدین ترتیب پیش از شروع نقل قول از دو نقطه استفاده می کنید. علاوه بر تمامی این ها، بعضی مواقع استفاده از دو نقطه کمی پیچیده تر می شود. در واقع برای جدا کردن دو عبارت مستقل می توانید از دو نقطه استفاد کنید، تا زمانی که هر یک از عبارت ها به تنهایی دارای معنی بوده و عبارت اول معرفی کننده عبارت یا جمله دوم باشد.

بدون شک شما نیز این دو نقطه روی هم (:) را دیده اید. اما آیا کاربرد این علامت که با نام کالن (Colon) یا دو نقطه شناخته می شوند را می دانید؟

مثلا این جمله در فیلم فارست گامپ را به یاد بیاورید: «مادرم همیشه می گفت که زندگی شبیه یک جعبه شکلات است: هیچوقت نمی دانید در نهایت چه چیزی نصیبتان خواهد شد». البته در اینگونه موارد می توانید بین دو جمله از نقطه نیز استفاده کنید و همچنان ساختار جمله شما از لحاظ گرامری صحیح باشد. اما گذاشتن دو نقطه نیز درست خواهد بود زیرا عبارت دوم به طور مستقیم تشریح کننده و مکمل جمله قبل از خود است. در نامه ها و ایمیل های رسمی نیز بهتر است بعد از نام گیرنده از دو نقطه استفاده کنید. اما اگر در حال پاسخگویی به یک دوست یا همکار هستید، استفاده از کاما کفایت می کند.آرشیو خواندنی ها | سرویس خبری اقطاع نیوزچه زمان باید از علامت دو نقطه استفاده کرد و چه زمان نباید استفاده کرد؟نمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.