قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
پیوست رسانه‌ای برای برنامه‌های حوزه قضا تعریف شود - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

پیوست رسانه‌ای برای برنامه‌های حوزه قضا تعریف شود – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


پیوست رسانه‌ای برای برنامه‌های حوزه قضا تعریف شود – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

گروه استان‌ها – محسن نصرپور *: قوه قضائیه به عنوان یکی از قوای سه گانه، جایگاه و اعتبار ویژه ای در شاکله جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی کشورمان دارد اختصاص یک فصل از قانون اساسی، شامل ۱۹ اصل به قوه قضائیه به خوبی نشان از اهمیت و جایگاه این قوه رفیع دارد.

از سوی دیگر قوه قضائیه به عنوان مرجع رسیدگی به تظلمات و دعاوی مردم، پناهگاه آنان در برابر ستم و خانه عدل جمهوری اسلامی ایران است؛ این قوه از سوی دیگر وظیفه نظارت بر حسن اجرای قوانین در محاکم و نیز دستگاه‌های اداری را بر عهده دارد و از این جهت هم محل رجوع مردم است بنابراین قوه قضائیه با مردم، مسائل و مشکلات آنان و نیز با دستگاه‌های اجرایی رابطه‌ای تنگاتنگ و گسترده دارد، از سوی دیگر چون بر اساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی «اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین هم از وظایف ذاتی قوه قضائیه است»، ارتباط این قوه با مردم و مسائل اجتماعی و فرهنگی چند برابر و گسترده‌تر می‌شود.

با این توضیحات و توصیفات، قوه قضائیه و به تبع آن ادارات دادگستری در استان‌ها به علت ارتباط گسترده و چندلایه با مقولات اجتماعی و فرهنگی، نیازمند رابطه تنگاتنگ، میدانی، چندلایه، حامل تأثیر دوطرفه و هدفمند و درازمدت با اصحاب رسانه به خصوص صدا و سیما به عنوان پل ارتباطی مردم و ساختارهای رسمی است چرا که رسانه‌ها و در رأس آن صدا و سیما زبان گویای مردم و محل رجوع و تأثیرگذاری و تأثیرپذیری آنان است.

در واقع ارتباط هرچه بیشتر نهاد قضا با رسانه‌ها خصوصاً رسانه ملی برکات گسترده‌ای را ایجاد می‌کند که انتفاع آن به صور مختلف، به ابعاد گوناگون جامعه در سطوح فردی و اجتماعی برمی‌گردد.

رسانه‌ها تأثیر غیر قابل انکاری بر هدایت و جهت دهی به افکار عمومی و فرهنگ سازی در جامعه دارند از جمله در موضوع مهم قضا و تحقق عدالت اجتماعی، به‌گونه ای که این نقش مؤثر، در ایجاد و تقویت امنیت روانی و اجتماعی جامعه بسیار مهم و برجسته است.

در راستای تعامل بیشتر بین دستگاه قضائی و اصحاب رسانه مواردی پیشنهاد می‌شود:

۱. جهت اثربخشی هر چه بیشتر، با همکاری دو مجموعه، پیوست رسانه‌ای جهت برنامه‌های حوزه قضائی تعریف گردد، از جمله در موارد ذیل که در اصل ۱۵۶ قانون اساسی، برای قوه قضائیه به آنها اشاره شده است:

-‬ حل‏ و فصل‏ دعاوی‏ و رفع خصومات‏

-‬ احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادی های‏ مشروع

-‬ نظارت‏ بر حسن‏ اجرای‏ قوانین ‏

-‬ کشف‏ جرم‏ و تعقیب‏ و مجازات‏ و تعزیر مجرمین‏

– ‬پیشگیری‏ از وقوع‏ جرم‏ و اصلاح‏ مجرمین‏

۲. با توجه به ضرورت حمایت از اقدامات برجسته و مهم قوه قضائیه و اهمیت انعکاس آن‌ها به‌ویژه در دوره جدید که بر محور تحول قضائی است، تعامل و همکاری مشترک جهت بهره برداری مناسب از ظرفیت رسانه استانی می‌تواند بیش از پیش، چهره مصمم و انقلابی و درخشان مجموعه قوه قضائیه را در مبارزه با فساد، اعاده حق و برقراری عدالت در جامعه منعکس کند.

۳. در این راستا رسانه می‌تواند به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مجموعه قوه قضائیه در نقش انعکاس دهنده و بیان کننده اثرات و نتایج قابل لمس اقدامات قوه قضائیه، جهت تقویت اعتماد عمومی، با اطلاع رسانی و تولید محتوای مناسب، در موضوعات مهم از قبیل حقوق شهروندی، تقویت قانون مداری، پاسخگویی مسئولین و متولیان، مبارزه با مفسدان اقتصادی و مفسدان اجتماعی، تقویت حضور و مشارکت‌های سازنده همگانی در برقراری و پایداری عدالت و فرهنگ سازی در این زمینه، اصلاح سبک زندگی و امیدآفرینی و ارتقا اعتماد و باور عمومی، پیشگیری و مبارزه با جرم و آسیب‌های اجتماعی، همکاری و ایفای نقش کند.

۴. همانگونه که مقام معظم رهبری در حکم رئیس محترم قوه قضائیه آیت الله رئیسی، بر لزوم تحول در قوه قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب تاکید فرمودند، صدا و سیما، در راستای محوریت این فرمایش معظم له، علاوه بر فعالیت‌ها و اقدامات رسانه‌ای فعلی خود، آمادگی هر گونه همکاری و مشارکت بیشتر رسانه‌ای با مجموعه پرتلاش و ولایی و انقلابی قوه قضائیه در استان خرسان رضوی را دارد.

مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضویآرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزپیوست رسانه‌ای برای برنامه‌های حوزه قضا تعریف شود – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.