قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
پس از تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان چه اتفاقی می افتد؟ همه آنچه درباره طرح برکناری ترامپ می خواهید بدانید

پس از تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان چه اتفاقی می افتد؟ همه آنچه درباره طرح برکناری ترامپ می خواهید بدانید – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


پس از تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان چه اتفاقی می افتد؟ همه آنچه درباره طرح برکناری ترامپ می خواهید بدانید

اقطاع نیوز- پس از مرحله اول اقدامات مربوط به برکناری رئیس جمهور آمریکا  و رای مجلس نمایندگان این کشور به نفع طرح استیضاح ترامپ، تکمیل این روند براساس قانون اساسی آمریکا مستلزم انجام اقداماتی در سطح مجلس سنای این کشور است.

به گزارش سرویس ترجمه اقطاع نیوز به نقل از آرتی، به محض تصویب قطعنامه استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا، «نانسی پلوسی» رئیس این مجلس می تواند این لایحه را فورا یا پس از مدتی به سنا ارجاع دهد و تعیین ۹ مدیر برای فرایندبرکناری ترامپ از سوی پلوسی جهت طرح شکایت علیه ترامپ در محاکمه سنا نشان می دهد که وی در انتقال اسناد به سناتورها تاخیر نخواهد کرد.

پس از اتمام این مرحله که معمولا از طریق تشریفات رسمی از مجلس نمایندگان به سنا صورت می گیرد، رهبر اکثریت مجلس سنا باید روند محاکمه را آغاز کند به طوری که این مجلس نسبت به بررسی لایحه اتهامات پارلمانی و شنیدن استدلال های قانونی در خصوص آن اقدام می کند و فردمورد نظر با محاکمه و مجازات احتمالی روبرو می شود.

براساس قانون اساسی آمریکا، تنها سنای این کشور  صلاحیت اجرای محاکمه در کلیه کفرخواست های ارائه شده از سوی نمایندگان را دارد و هنگامی که سنا برای این منظور تشکیل جلسه دهد، همه اعضای آن سوگند یاد می کنند و در هنگام محاکمه رئیس دادگاه عالی ریاست جلسات دادرسی را بر عهده دارد.

در متن قانون اساسی آمریکا آمده است: محکومیت هیچ شخصی بدون موافقت دو سوم اعضای حاضر در جلسه سنا جایز نیست و احکام صادره در چنین مواردی از برکناری، ممنوعیت تصدی پست افتخاری و یا رای اعتماد فراتر نمی رود  اما فرد محکوم همچنان مسئول و مشمول اتهام محاکمه و قضاوت طبق قانون است.

بازه های زمانی مشخصی برای طرح دعاوی و پاسخ به آنها وجود دارد و کلیه سوالات اعضای سنا که به مجلس نمایندگان و وکلای ترامپ ارائه می شود، باید به صورت کتبی ارائه و توسط رئیس قضات قرائت شود.

پس از سخنان «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا مبنی بر اینکه تا آخرین روز ترامپ، سناتورها را برنمی گرداند، هنوز معلوم نیست که محاکمه ترامپ کی می تواند آغاز شود.

مطمنئا استیضاح ترامپ در یک روز به اتمام نمی رسد بلکه ممکن است هفته ها به طول انجامد بنابراین عملا دادرسی نمی تواند تا پس از تحلیف رئیس جمهور منتخبب در بیستم ژانویه آغاز شود.

محاکمه رئیس جمهور سابق چه فایده ای دارد؟

اگرچه هدف از روند استیضاح ترامپ، برکناری او از سمت ریاست جمهوری آمریکا در صورت محکومیت او در سنا است اما این مجلس همچنین می تواند درخواست عدم کاندیداتوری دوباره رئیس جمهوری را به رای بگذارد.

این در حالی است که ترامپ از قصد خود برای کاندیداتوری مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴ سخن به میان آورده بود.

براساس گزارش سی ان ان، محکومیت ترامپ همچنین می تواند مانع دستیابی او به برخی مزایا پس از ریاست جمهوری نظیر حقوق بازنشستگی شود.

محاکمه این بار چه تفاوتی با محاکمه قبلی دارد؟

استیضاح اول ترامپ که با رفتارهای وی با رئیس جمهور اوکراین در ارتباط بود، پس از یک تحقیق طولانی و گوش دادن به شهادت شماری از مسئولان دولتی صورت گرفت. در حالی که دموکرات ها به اتفاق آرا از اقدامات ترامپ انتقاد و او را به سوء استفاده از قدرت متهم کرده بودند، اما طرح اتهامات مستلزم تحقیق در شبکه پیچیده ای از شواهد و مدارک را ایجاب کرد.

این بار دموکرات ها معتقدند که نیاز چندانی به تحقیق وجود ندارد  زیرا مستقیما و به صورت زنده به ساختمان کنگره حمله شد و بیشتر اعضای کنگره در هنگام وقوع این اتفاق در ساختمان حضور داشتند.

میت رامنی تنها سناتور جمهوری خواهی بود که از استیضاح اول ترامپ حمایت کرد  ولی اینبار شمار  حامیان جمهوری خواه استیضاح ترامپ بیشترند و برخی از سناتورهای جمهوری خواه استعفای ترامپ را خواستار شده بودند.

موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد، این است که به محض تایید پیروزی «جان اوسوف» و «رافائل وارنوک» دو عضو دموکرات سنا در انتخابات میان دوره ای در ایالت جورجیا، «چاک شومر» رهبر اکثریت دموکرات ها در مجلس سنا خواهد شد  .

ولی با این حال، خیلی زود است که رای جمهوری خواهان در مجلس به نفع استیضاح ترامپ تاییدشود زیرا مجلس سنا برای محکوم کردن ترامپ به دو سوم آرا یعنی ۶۷ رای از ۱۰۰ رای نیاز دارد.

تاریخ آمریکا شاهد  استیضاح سه رئیس جمهور بوده که این سه نفر  اندرو جانسون، بیل کلینتون و تراپمپ  بوده ند که جانسون با یک رای از آن نجات یافت و کلینتون و ترامپ هم تبرئه شدند.

خبر را  در آرتی ببنیدآرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزپس از تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان چه اتفاقی می افتد؟ همه آنچه درباره طرح برکناری ترامپ می خواهید بدانیدنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.