قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
هنر یکی از اساسی‌ترین عرصه‌های بالندگی فرهنگ است - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

هنر یکی از اساسی‌ترین عرصه‌های بالندگی فرهنگ است – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


هنر یکی از اساسی‌ترین عرصه‌های بالندگی فرهنگ است – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

به گزارش اقطاع نیوز حجت‌الاسلام علی نعمت‌الهی در همایش راویان بالندگی که به مناسبت تقدیر از دو شاعر حوزه انقلاب اسلامی و به همت نهاد کتابخانه های عمومی استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: فرهنگ، بالندگی خود را در همه عرصه‌ها دنبال می‌کند و هنر یکی از مهمترین و اساسی‌ترین عرصه‌های بالندگی فرهنگ است.

وی افزود: شعر هنر سخن گفتن دل آدمیان است که بر دل مخاطب می‌نشیند خصوصاً سرزمین ایران با مردمی فرهیخته مواجه بوده است و در همه عصرها شاعران بزرگ زندگی کرده‌اند.

مدیرکل بازرسی و نظارت استانداری قزوین عنوان کرد: سالگشت انقلاب اسلامی یکی از موضوعات این جلسه است که بعد از انقلاب شاعرانی آمدند و در این عرصه درخشیدند و آثار گرانبهایی را به جای گذاشتند و شعر انقلاب را به بلوغ خودش رساندند.

وی بیان کرد: استان قزوین یک استان فرهنگی و فرهنگ دوست بوده است عارف قزوینی و واعظ قزوینی شاعری بود که در عصر خودش تنه به تنه حافظ و سعدی میزد و نسلی که دست به شعر هستند یادگار و بازمانده همین نسل هستند که باقی مانده‌اند.
قزوین سرزمینی با انبوهی از شاعران نام آور و زبان گستر است
محمدعلی حضرتی از شعرای قزوینی نیز در این جلسه با بیان اینکه شاید مشهورترین شاعری که پیش از دوره صفوی در قزوین ظهور و بروز کرد عبیدزاکانی است اظهار کرد: حمدلله مستوفی که ما او را بیشتر به عنوان کارگزار دیوانی و تاریخ نویس و جغرافی نگار می‌شناسیم، برای نخستین بار شاهنامه فردوسی را تصحیح کرده و کتاب ارزشمند ظفر نامه را که تاریخ ایران و اسلام را در خود جای داده بود، به نگارش درآورده است.

وی افزود: از گذشته‌های دور قزوین سرزمینی است با انبوهی از شاعران نام آور و زبان گستر مانند واعظ قزوینی، سالک قزوینی، وحید قزوینی، میرعمادو…که اسطوره‌ها و استوانه‌های بلندی برای شعر و فرهنگ به شمار می‌آیند.

این شاعر قزوینی عنوان کرد: دوره معاصر که با دوره بیداری و شعر مشروطه آغاز می‌شود اگر ۵ شاعر قله نشین در این عرصه داشته باشیم که بتوانیم نام ببریم سه تن از آنان به نام‌های استاد علی‌اکبر دهخدا، نسیم شمال و عارف قزوینی و اشرف الدین قزوینی که روند تغییر محتوایی و فرمی را داشتند قزوینی هستند.

وی تصریح کرد: حرکتهای الهی را پروردگار عالم در قرآن به درختی تشبیه کردند که ریشه میدواند بالندگی پیدا می‌کند و شاخسارانش گسترش پیدا می‌کند که باعث تعجب کشاورزان می‌شود.

حضرتی‌ها اضافه کرد: انقلاب اسلامی هم دائماً در حال ریشه دواندن و بالندگی شکوفایی و ثمر بخشی است که امیدواریم به انقلاب منجی عالم بشریت منتهی شود.

وی با بیان اینکه ویکتور هوگو بدیهی‌ترین نتیجه یک انقلاب سیاسی را انقلاب ادبی می‌داند اضافه کرد: از این جهت شاهد تحول و دگرگونی در ادبیات بعد از انقلاب که ریشه الهی داشت بودیم.

این شاعر قزوینی ادامه داد: با بروز انقلاب اسلامی در زبان شاعران امروز این سه جریان حماسه عشق و عرفان پدید آمدند که اگر نگوییم کم نظیر است بسیار نادر است.

محمدسکاک از شاعران آئینی استان قزوین و گردآوردنده اشعار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در این جلسه اظهار کرد: من معتقدم پایه گذار شعر انقلاب حضرت امام بود که بعضی از واژه‌ها مجوز ورود به ادبیات و شعر را گرفتند و به قرآن و اهل بیت و شهدا پیوند زدند واژه‌هایی مانند جهاد و دفاع مقدس و عاشورا و…که تحولاتی را در عرصه شعر ایجاد کرد.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزهنر یکی از اساسی‌ترین عرصه‌های بالندگی فرهنگ است – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.