قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

هدر رفت استعداد جوانان و عدم به کارگیری نیروهای حرفه‌ای، نتیجه سربازی اجباری/علت عدم استقبال پسران از خدمت سربازی چیست؟ – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


هدر رفت استعداد جوانان و عدم به کارگیری نیروهای حرفه‌ای، نتیجه سربازی اجباری/علت عدم استقبال پسران از خدمت سربازی چیست؟

blank

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی اقطاع نیوز، فرزانه فراهانی_ سربازی رفتن پسران یکی از دغدغه‌های بزرگ جوانان و خانواده‌های آن‌ها محسوب می‌شود و بحث و گفتگو در این باره همواره داغ و البته پر حاشیه بوده است.

شرایط معیشتی و اقتصادی جامعه امروز برای اغلب خانواده‌ها و به ویژه جوانان سخت بودن و آن‌ها را با چالش‌های متعددی روبرو کرده است و بحران بیکاری و نداشتن شغل مناسب با درآمدی حداقلی نیز به این مشقت اضافه شده است.

حال فکر کنید جوانان با شرایط فوق چگونه می‌توانند نیرویی کارآمد در دوره سربازی ۲ ساله و آن‌هم با حداقل حقوق و مزایا باشند و این مسئله جای بحث و بررسی فراوانی را از طرف کارشناسان دارد.

طی روزهای اخیر نیز موضوع اصلاح سربازی اجباری و جایگزین کردن طرح سربازی حرفه‌ای به یکی از موضوعات مورد بحث کاربران در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است.

برخی از نمایندگان مجلس هم‌نظر با مخالفان سربازی اجباری بوده و جایگزینی آن با طرح سربازی حرفه‌ای را مطرح و به دنبال پیگیری و تصویب آن هستند.

فراخوانی که این روزها با عنوان “طرح‌های اصلاحی سیستم سربازی” از طرف برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، شروعی خوب و اثرگذار برای اصلاح قوانین قدیمی و ناکارآمد سربازی اجباری است.

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی فرایند فعلی سربازی را اتلاف عمر جوانان کشور برمی‌شمرند و با جمع‌آوری نظرات متخصصان و ایده‌های مردمی، به دنبال ارائه طرحی جامع در راستای اصلاح ساختار فعلی سربازی هستند.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی موافق حذف قانون سربازی اجباری است و معتقد است: نیروهای متخصص نظامی برای حراست از امنیت و اقتدار کشور باید استخدام شوند و وجود ۳ میلیون مشمول غایب نشان دهنده ناکارآمدی مدل فعلی است.

او که نظرات خود در این باره را در قالب توییت در شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرده، بر این عقیده است که در شرایط جنگ اقتصادی باید از توان جوانان برای سازندگی و جهش تولید استفاده کنیم و نسل جوان در خط مقدم این جنگ هستند.

هدر رفت استعداد جوانان و عدم به کارگیری نیروهای حرفه‌ای، نتیجه سربازی اجباری/علت عدم استقبال پسران از خدمت سربازی چیست؟

ضرورت حذف اجبار از دوره سربازی!

طرح سرباز حرفه‌ای و همچنین طرحی که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تحت عنوان معافیت مشمولان مازاد در زمان صلح در حال بررسی آن هستند، دو طرحی قابل اجرا و بسیار بهتر از طرح فعلی سربازی اجباری به شمار می‌روند.

در صورت تصویب نهایی با اصلاح قانون سربازی، موارد مهمی چون حقوق سربازان و اختیاری شدن خدمت سربازی اصلاح می‌شود و این خدمت به اصطلاح مقدس، از حالت اجباری خارج شده و وضعیت سربازان نظام وظیفه و عملکرد نیرو‌های سرباز داوطلب تا حدود زیادی بهبود پیدا خواهد کرد.

برخی از کارشناسان و جامعه شناسان اجرای قانون نظام وظیفه با شرایط فعلی را هدر رفتن استعداد و توانایی جوانانی برمی‌شمرند که علاقه مند به گذراندن خدمت سربازی نیستند و از طرف دیگر برخی خودشان داوطلب حضور در این دوره هستند و اگر ظرفیت داوطلبان با برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم به کار گرفته شود، نتایج بسیار خوبی به دست می‌آید.

سید محسن دهنوی نماینده منتخب مجلس شورای اسلامی مردم شهر تهران و معتقد است که در طول ۲۴ ماه سربازی، مهمترین سرمایه ملی که انرژی جوانان است، به بدترین شکل به هدر می‌رود و میتوان انرژی و خلاقیت جوانی را در جهت پیشرفت و شکوفایی اقتصاد کشور به کار گرفت.

هدر رفت استعداد جوانان و عدم به کارگیری نیروهای حرفه‌ای، نتیجه سربازی اجباری/علت عدم استقبال پسران از خدمت سربازی چیست؟

علت عدم استقبال جوانان از سربازی اجباری چیست؟

یکی از علل عدم استقبال جوانان از موضوع خدمت سربازی کم بودن حقوق آن‌ها در طول دوره خدمت است و در صورت اصلاح قانون فعلی سربازی و افزایش حقوق سربازان متناسب با شرایط معیشتی فعلی، بخشی از این مشکل حل خواهد شد.

 حذف قانون سربازی اجباری و به جای آن به کارگیری نیروی داوطلب و حرفه‌ای کافی برای حفظ امنیت کشور تاثیرات مثبت و سازنده‌ای به دنبال دارد و این نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند که باید نخستین قدم برای اصلاح قانون فعلی نظام وظیفه را برادرند.

طبق ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی، نیروی انتظامی موظف است در خصوص شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولان غایب اقدام کند و باید همه نهادها و دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی و غیر دولتی همکاری لازم را به عمل آورند .

براساس ماده‌های ۶۲، ۶۳ و ۶۳ مکرر قانون، خدمت وظیفه استخدام مشمولان در وزارتخانه ها و موسسات وابسته به دولت و موسسات خصوصی بدون داشتن معافیت دائم یا پایان خدمت، ممنوع است و افراد خاطی به محاکم قضایی معرفی می‌شوند.

هدر رفت استعداد جوانان و عدم به کارگیری نیروهای حرفه‌ای، نتیجه سربازی اجباری/علت عدم استقبال پسران از خدمت سربازی چیست؟

سربازی اجباری دومین مانع ازدواج جوانان و مجرم شدن ۳ میلیون مشمول غایب!

ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس شورای اسلامی در مجلس یازدهم نیز، با انتشار توییتی، ضمن برشمردن امنیت به عنوان مهمترین اصل نظام انقلاب اسلامی معتقد است: بی‌شک امنیت مهمترین اصل است ولی طرح سربازی حرفه‌ای و اصلاح نظام سربازی، تهدید امنیتی نیست و حتی باعث تربیت نیروهای زبده‌تر و جان بر کف می‌شود.

وی سربازی اجباری را دومین مانع ازدواج آقایان و مجرم تلقی شدن ۳ میلیون جوان که عمدتا متاهل، یا به نگهداری از والدین مسن خود مشغول هستند، می‌شود.

 

افسردگی، پیامد محدودیت‌های دست و پا گیری خدمت اجباری!

جوانان سرمایه اصلی نظام اسلامی هستند و دوره سربازی با شرایط فعلی، هیچ گونه تاثیر مثبت و سازنده‌ای در پیش‌برد اهداف انقلاب و کشور نخواهد داشت.

نشاط جامعه بستگی به نشاط و شادابی نسل جوان دارد و بر اساس گفته بسیاری از جامعه شناسان، وجود محدودیت‌های دست و پاگیری چون سربازی اجباری و وادار کردن جوانان به سپری کردن ۲ سال از زندگی آن‌ها در شرایطی سخت و نامناسب و البته با درآمدی کم و ناچیز، از شادابی نسل پویای جوان کشور می‌کاهد و افسردگی و خمودی و استرس را به دنبال دارد.

هدر رفت استعداد جوانان و عدم به کارگیری نیروهای حرفه‌ای، نتیجه سربازی اجباری/علت عدم استقبال پسران از خدمت سربازی چیست؟

با وجود قوانین فعلی و شرایطی که برای سپری کردن دوره سربازی اجباری وجود دارد، بسیاری از جوانان بهترین دوران زندگی کاری خود را به مشاغلی روی می‌آورند که نه با علاقه و استعداد آن‌ها همخوانی دارد و نه راه گریزی از آن خواهند داشت.

در حال حاضر بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان قانونگذاران اصلی کشور، قوانین فعلی سربازی اجباری را موجب وارد آمدن فشار روحی و روانی به جوانان خوانده و از جمله موانع اصلی پیش روی جوانان برمی‌شمرند و بازنگری این قوانین را جدی قلمداد کرده و راه حل آن را تصویب طرح سربازی حرفه‌ای بیان می‌کنند.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزهدر رفت استعداد جوانان و عدم به کارگیری نیروهای حرفه‌ای، نتیجه سربازی اجباری/علت عدم استقبال پسران از خدمت سربازی چیست؟نمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.