قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
شهر «فیروزه» در فهرست شهرهای ملی ثبت شد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

نیازمند تجدید نظر در واردات انواع سنگ به کشور هستیم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


نیازمند تجدید نظر در واردات انواع سنگ به کشور هستیم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

به گزارش اقطاع نیوز، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، مرتضی اشرفی در نشست ویدئو کنفرانسی اعضای کارگروه بهینه‌سازی صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی که به ریاست معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برگزار شد، گفت: واردات انواع سنگ‌ها از سال ۱۳۹۷ تاکنون براساس پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و مصوبه هیات دولت ممنوع اعلام شده است در حالی که میزان و تنوع تولید در داخل کشور و استان پاسخگوی تقاضای فعلی در بازار نیست.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی به تشریح ظرفیت‌های خراسان رضوی در حوزه گوهرسنگ‌ها پرداخت و گفت: از ۳۹ ماده معدنی قابل تراش شناسایی شده در کشور حداقل ۲۲ نوع در این استان وجود دارد و ۸۵ درصد واحدهای تراش گوهرسنگ کشور متعلق به خراسان رضوی است که عمده آنها در مشهد و نیشابور قرار گرفته‌اند.

وی تصریح کرد: حداقل ۳۸ نقطه استان دارای اندیس گوهرسنگ یا ذخیره شناسایی شده است و هفت معدن گوهرسنگ دارای پروانه بهره‌برداری در این بخش وجود دارد که دو معدن فعال است.

اشرفی افزود: ۷۷٫۵ درصد از اندیس‌های شناسایی شده به صورت اثر ماده معدنی بوده و ۲۲٫۵ درصد دارای پروانه بهره‌برداری هستند.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: سالانه چهار هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار کیلوگرم نگین فیروزه و ۹ هزار کیلوگرم نگین عقیق در خراسان رضوی تولید می‌شود.

وی ارزش کل تولیدات گوهرسنگ در داخل خراسان رضوی را سه هزار میلیارد ریال ذکر و بیان کرد: مصرف سنگ برای تولید زیورآلات در این استان بسیار بیشتر از مقدار مذکور است.

اشرفی گفت: مزیت نسبی استان تولید زیورآلات در قالب فلز به اضافه سنگ قیمتی است و شهر مشهد نیز به عنوان قطب تولید زیورآلات نقره به شمار می‌رود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در خصوص اقدامات انجام گرفته استانداری خراسان رضوی برای ایجاد دو بازارچه تخصصی گوهرسنگ‌ها در مشهد و دوغارون گفت: در پی انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با ایمیدرو، محل بازارچه مشهد در نظر گرفته شده و ۹ واحد آن برای این منظور اعلام آمادگی کردند.

وی اضافه کرد: از آنجا که برخی از فعالان صنعت و بازار گوهرسنگ‌ها قرار است از نقاط دیگر مشهد به بازارچه جدید در محل مورد نظر منتقل شوند، ایمیدرو قرار است امتیازاتی برای آنان قائل شود که در این زمینه مکاتباتی از سوی خراسان رضوی با مسوولان مرتبط انجام شده است.

اشرفی بیان کرد: در دوغارون نیز با بررسی‌های اولیه انجام شده محلی برای بازارچه تخصصی گوهرسنگ‌ها در نظر گرفته شده که برای تجهیز بخش‌های زیرساختی و امنیتی آن نیازمند مساعدت‌هایی از سوی ایمیدرو هستیم.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی حمایت و سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش و تولید و تراش سنگ با توجه به نیاز بالای موجود از سوی ایمیدرو را ضروری دانست و گفت: تفکیک کارشناسی فلز زیورآلات و سنگ‌های بکار رفته در آنها در دو نهاد بانک مرکزی و وزارت صنعت معدن و تجارت و تمرکز این موضوع در تهران باعث افزایش بروکراسی و طولانی شدن روند صادرات شده است.

وی در پایان پیشنهاد کرد که نمایندگان بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان‌های دارای گمرک تخصصی صادرات فلزات گرانب‌ها به استناد بند “ج” ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، مستقر شوند.
 آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزنیازمند تجدید نظر در واردات انواع سنگ به کشور هستیم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.