قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
نشت آب در اوج خشکسالی/ آبفای خراسان شمالی وعده حل مشکل را داد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

نشت آب در اوج خشکسالی/ آبفای خراسان شمالی وعده حل مشکل را داد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


نشت آب در اوج خشکسالی/ آبفای خراسان شمالی وعده حل مشکل را داد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر_ گروه استان‌ها، روستاهای قلندرتپه و کوشکی کیکانلو از توابع شهر مانه در ۵۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد. روستاهایی که به واسطه قرار گرفتن در پایین دست سد بزرگ شیرین‌دره و برخورداری از آب و هوای گرم یکی از نقاط مستعد جهت کشت برنج، پنبه و کلزا است.

روستاهایی که مشکلی در تأمین آب مصرفی خانوار ندارند. آب شرب مصرفی این روستاها به واسطه نزدیکی به یکدیگر با استفاده از یک منبع مشترک که در ورودی روستای قلندرتپه تعبیه شده تأمین می‌شود. اما یک مشکل که در سایه بی‌تدبیری این روزها می‌رود به یک خسارت بزرگ تبدیل شود؛ وجود دارد. پس از ارسال چندباره عکس و فیلم و تماس‌های تلفنی برخی از اهالی این روستاها نسبت به نشتی گسترده از منبع ذخیره آب گفتگویی با برخی از اهالی انجام دادیم.

جوانی که در حال حرکت با موتور بود، به محض دیدن ما که در حال تصویربرداری با موبایل از نشتی منبع آب بودیم، توقف کوتاهی می‌کند و می‌گوید: برادر مراقب باش پایه‌های منبع بسیار سست شده و امکان دارد سقوط کند.

جوان که خود را غلامرضا معرفی می‌کند در ادامه می‌گوید: باور کنید کلی تماس با آب‌فا داشتیم، هر بار می‌گفتند به زودی مشکل نشتی منبع آب را حل می‌کنیم، اما هیچ اتفاقی نیفتاد.

غلامرضا بیان می‌کرد: شورای روستا هم کلی پیگیری کردند ولی باز هم اتفاقی نیفتاد.

با راهنمایی غلامرضا که خستگی از سر و رویش می‌بارید و به گفته خودش از وجین پنبه‌زار بر می‌گشت به خانه یکی از اعضای شورای روستا می‌رسیم.

آقا مسلم که گرد پیری بر چهره‌اش نشسته به گرمی از ما استقبال می‌کند. موضوع را که می‌گوئیم بلافاصله گلایه‌اش از آب‌فا به هوا می‌رود.

عضو شورا در ادامه می‌گوید: هر بار که مراجعه کردیم با یک بهانه ما را سنگ قلاب کردند.

وی افزود: اگر چند ماه پیش مشکل فقط نشتی آب بود، این روزها خطر سقوط منبع یک تهدید جدی است.

وعده آبفای خراسان شمالی جهت حل مشکل

اما غلام حسین ساقی، مدیرعامل آبفای خراسان شمالی در گفتگو با مهر اظهار کرد: فرسودگی بخش زیادی از تأسیسات آبرسانی روستاهای استان که عمر مفید آنها سپری شده است، موضوع درستی است که منجر به هدر رفت بالای آب خواهد شد.

وی افزود: با توجه به مشکلات زیاد موجود در روستاها و تفاوت زیرساخت‌های آبرسانی شهر و روستاها و در راستای هم افزایی و استفاده از پتانسیل شرکت‌های آبفا، فرآیند یکپارچه سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در اواخر سال ۱۳۹۸ انجام شد که قطعاً در ادامه موجب ارتقا سطح خدمات به مردم شریف روستاهای استان می‌شود.

ساقی با اشاره به مخزن روستای ذکر شده گفت: در سنوات گذشته بابت رفع نشت مخزن هوایی فلزی روستاهای قلندر تپه و کوشکی کیکانلو در شهرستان مانه و سملقان اقداماتی انجام گرفت که به دلیل فرسودگی و مستهلک بودن مخزن فوق، مشکل نشت به طور کامل مرتفع نشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی اضافه کرد: از آنجایی که روستاهای قلندرتپه، کوشکی کیکانلو و حصه گاه و… جزو مجتمع آبرسانی شیرین دره بوده و جانمایی مخزن بتنی جدید برای آن روستاها انجام گرفته، در آینده مخازن ذخیره روستاهای مذکور، به صورت بتنی ساخته خواهد شد.

وی در انتها به محدودیت منابع اشاره کرد و بیان داشت: اولویت فعلی، تأمین آب از تصفیه‌خانه شهرستان بجنورد، خطوط و تأسیسات انتقال مسیر در دست اجرا است و در سال آینده، مخزن ذخیره روستاهای مذکور احداث خواهد شد که تا زمان اجرای کامل پروژه به منظور رفع مشکل، جهت ذخیره آب و رفع خطرات احتمالی ناشی از سقوط مخزن اقدامات لازم با فوریت در دستور کار قرار دارد.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزنشت آب در اوج خشکسالی/ آبفای خراسان شمالی وعده حل مشکل را داد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.