قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
موج محرومیت در محله کارگر کاشان/منطقه‌ای محروم از امکانات شهری - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

موج محرومیت در محله کارگر کاشان/منطقه‌ای محروم از امکانات شهری – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان #اصفهان


اقطاع نیوز، گروه استان ها – هادی نجف زاده: ۱.۵ در ۲ کیلومتر؛ این تمام وسعت منطقه خیابان کارگر است. منطقه ای در دل شهر با تراکم جمعیتی بالا که متاسفانه دارای محرومیت های فراوانی است؛ مشکلات و معضلات این منطقه از کاشان فراتر از تصورات من شهروند کاشانی بود. متاسفانه در طول سال ها جابجایی مدیران و مسئولین محلی، این منطقه از کاشان به دلایل مختلفی از مرکز توجهات به دور بوده است و نتوانسته مشکلات خود را مرتفع کند.

مدتی است که با همت معاونت اجتماعی ناحیه مقاومت بسیج سپاه کاشان قرارگاه جهادی خدمات اجتماعی شهید ابراهیم صیادی (یکی از شهدای حمله تروریستی سال گذشته به اتوبوس پاسداران لشکر ۱۴ امام حسین (ع) اصفهان در سیستان) راه اندازی شده است تا رفع مشکلات و معضلات این منطقه با همت و تلاش خود مردم منطقه و بسیجیان مرتفع گردد.

مدیر قرارگاه جهادی خدمات اجتماعی شهید ابراهیم صیادی با بیان اینکه لازم است تا دید مردم و برخی از مدیران نسبت به این خیابان تغییر پیدا کند، معتقد است که با تمام مشکلات و معضلاتی که منطقه خیابان کارگر دارد ولی از نظر سرمایه های اجتماعی این منطقه دارای ظرفیت های فوق العاده ای است.

وی با اشاره به اینکه برخی از مدیران حال حاضر شهری اهل و یا ساکن این منطقه بوده و یا هستند، ابراز داشت: افرادی در این منطقه رشد پیدا کرده اند که جزو حافظین و قاریان برتر ملی شده اند، این منطقه رتبه برتر و تک رقمی کنکور داشته است و بسیاری از استعدادهای درخشان شهر کاشان در این منطقه بزرگ شده اند.

با توجه به این مسایل با حجت الاسلام سیدحسین محمدعلیزاده مدیر قرارگاه جهادی خدمات اجتماعی شهید ابراهیم صیادی گفتگویی داشتیم.

جناب آقای محمدعلیزاده؛ یکی از معضلات این منطقه مباحث فرهنگی است. لطفاً درباره این موضوع توضیحاتی ارائه دهید؟

بله؛ مشکلات فرهنگی در این منطقه بسیار جدی است که شاید یکی از مهمترین دلائل آن تغییر بافت اجتماعی و جمعیتی آن در طی چند سال اخیر است که تشدید شده است.

همانطور که می دانید کاشان یک شهر صنعتی است که بازار اشتغال خوبی برای کارگران دارد. به جرات می توان گفت همین یک دلیل کافی است تا شاهد مهاجرت گسترده افراد و خانواده ها از اقصی نقاط ایران و همچنین شهرها و روستاهای اطراف به کاشان باشیم. ارزان بودن قیمت زمین و خانه و به تبع آن اجاره در این منطقه نسبت به دیگر نقاط کاشان باعث شده است که تمام این مهاجرین رو به سوی خیابان کارگر آورند.

سوای این موضوع در چند سال پیش و در زمان مدیریت قبلی آموزش و پرورش کاشان متاسفانه با اتخاذ تصمیمی نابجا و با بی تدبیری بیش از یک سوم خانواده اتباع را از سرتاسر شهر به خیابان کارگر سوق دادند به این بهانه که فقط در مدارس این منطقه از فرزندان شما ثبت نام می شود. این بافت با جمعیت ناهمگون خود باعث مشکلات فرهنگی و اجتماعی گوناگون شده است.

از اتباع و اقدام نسنجیده در سوق دادن آنها از دیگر نقاط شهر به این خیابان بیشتر بفرمائید.

علت و معلول آن را ما هم نمی دانیم. در زمان مدیریت قبلی آموزش و پرورش کاشان به خانواده های اتباع گفتند اگر می خواهید فرزندانتان ادامه تحصیل بدهند برای ثبت نام به مدارس خیابان کارگر بروید آنجا برای تحصیل فرزندانتان جا هست. خوب این خود یکی از دلائلی شد که علاوه بر بافت جمعیتی گوناگون این منطقه، کوچ اتباع از دیگر نقاط شهر به این منطقه هم باعث تنوع بیشتر جمعیتی شود.

به گفته یکی از کارمندان آموزش و پرورش کاشان در همان ایام فردی از اتباع از داخل اداره آموزش و پرورش کاشان به یکی از بستگان خود در یکی از کشورهای همجوار زنگ زد و گفت: از شهر محل سکونت خود در آن کشور بیائید ایران، در ایران شهر کاشان، در خیابان کارگر کاشان از فرزندان شما برای حضور در مدرسه ثبت نام می کنند.

نمونه های بسیاری در این منطقه سراغ داریم که خانواده های این چنینی در منازل کوچک سکونت دارند. برای نمونه در خانه ای ۵۰ متری سه طبقه حدود ۲۵ نفر سکونت دارند که برای آن مبلغ حدود ۱۰۰ میلیون رهن داده اند!

با توجه به آنچه ذکر شد، اتخاذ این تصمیم نابجا باعث شد که بافت جمعیتی این منطقه بیش از پیش دچار تغییر بشود. البته در زمان مدیریت کنونی آموزش و پرورش این تصمیم و اراده مدیران قبلی لغو شد که مقداری باعث تعدیل شرایط شد.

در ارتباط با معضلات اجتماعی منطقه بیشتر توضیح دهید.

منطقه خیابان کارگر با توجه به مشکلات فرهنگی دارای معضلات اجتماعی خاص خود نیز هست. درباره این معضلات جلساتی هم با نیروی انتظامی گذاشته ایم و از آنها کمک خواسته ایم که ما را به «نامه نگاری» ارجاع می دهند. در صورتی که وقتی یک جرم در حال رخ دادن است در همان لحظه باید این بزرگواران اقدام کنند.

پارکی در این منطقه احداث شد که در حال حاضر به دلیل عدم روشنائی کافی در شب و تجمع برخی از افراد متاسفانه باعث بروز مشکلاتی برای ساکنین منطقه شده است که امیدواریم اقداماتی برای تامین روشنایی آن انجام شود.
 

از مدارس گفتید؛ شنیده ام که برخی مدارس این منطقه دارای مشکلاتی جدی هستند.

مشکلات جدی و حتی بیشتر از آن! بیش از دو هزار و ۶۰۰ دانش آموز در مدارس این منطقه مشغول به تحصیل هستند.

به نسبت تراکم جمعیتی در منطقه تعداد دانش آموزان هم به تبع آن بالا می رود. مثلاً در مدرسه ای ممکن است بیش از ۶۰۰ دانش آموز باشد.

چندی پیش متوجه شدیم که یکی از دانش آموزان مقطع ابتدایی سنگ کلیه گرفته است و بعد از بررسی فهمیدیم که علت اصلی آن این بوده است که این دانش آموز ادرار خود را در مدرسه نگه می داشته است.

وقتی به بررسی علل پرداختیم متوجه شدیم در کل مدرسه با بیش از ۶۰۰ دانش آموز کمتر از ۱۰ چشمه دستشوئی وجود دارد که باعث می شود خیلی از دانش آموزان در زنگ تفریح نتوانند از آن استفاده کنند.

blank

اقدامی برای ساخت دستشویی های جدید مدارس منطقه انجام شده است؟!

در مدارس قبلی خیر؛ ولی نکته ای که باید به آن اشاره کنم ساخت دستشوئی در یکی از مدارس است که به صورت نیمه تمام رها شده است!

blank

واقعاً؟! این امر چگونه ممکن است؟!

بله؛ یکی از مدارس پرجمعیت منطقه را با هماهنگی های انجام شده قرار شد به دو قسمت تبدیل کنیم. یک قسمت مربوط به سه پایه اول ابتدایی و قسمتی دیگر مربوط به سه پایه بعدی مقطع ابتدایی. مراحل نهایی این تفکیک همزمان شد با اتفاق و حادثه تروریستی جاده سیستان که برای جمعی از پاسداران لشکر ۱۴ امام حسین (ع) رخ داد و به همین دلیل چون شهید ابراهیم صیادی خود ساکن این منطقه و جزو شهدای آن حادثه بود مدرسه جدید به نام ایشان نامگذاری شد.

علت اصلی تفکیک آن مدرسه و تقسیم بندی آن به دو مدرسه هم حضور بیش از حد دانش آموزان در آن مدرسه بود. در ابتدای مصاحبه هم گفتم در زمان مدیریت قبلی آموزش و پرورش خیلی از اتباع فرزندان خود را برای ثبت نام به مدارس منطقه خیابان کارگر آوردند و این باعث شد در مدرسه ای که ظرفیت پذیرش ۵۰۰ دانش آموز را داشت بیش از ۷۵۰ دانش آموز ثبت نام کنند که مشکلات بسیاری را پدید آورد. خوب به یاد دارم که آنقدر کلاس کم آمد که مجبور شدیم دفتر مدیر مدرسه را به کلاس تبدیل کنیم!

بعد از تفکیک مدرسه و آماده سازی مدرسه جدید که به نام شهید ابراهیم صیادی نامگذاری شده بود، سرویس بهداشتی این مدرسه فونداسیون و سقف آن زده شد و به حال خود رها شد و هنوز نیز همین گونه است در حالیکه قرار بود سرویس های بهداشتی مردادماه برای استفاده دانش آموزان تحویل شود. چندی پیش به ما گفتند که هزینه تکمیل این سرویس های بهداشتی حدود ۸۰ میلیون تومان است که ۳۰ میلیون تومان آن را خانواده ها تامین کنند!

من به افرادی که درباره این موضوع مسئول بودند گفتم برخی از خانواده های این دانش آموزان برای تامین مایحتاج اولیه زندگی خود هم ناتوان هستند حال چگونه برای تکمیل دستشوئی مدرسه از آنها پول بگیریم؟؟!!

blank

آیا خیرین کاشانی در این زمینه کمکی نداشته‌اند؟

خیران کمک می کنند ولی خیلی کم است و برای این منطقه کفایت نمی کند. مدارس این منطقه هم از نظر کالبدی و سخت افزاری و هم نرم افزاری محتاج کمک و یاری خیرین است. بازسازی و بهسازی مدارس منطقه و همچنین تامین تجهیزات و لوازم کمک آموزشی برای دانش آموزان جز اولویت های این منطقه است.

چندی پیش مدیر یکی از مدارس منطقه برای تامین لوازم کمک آموزشی مدرسه خود حدود دو میلیون تومان چک داده بود که نتوانسته بود تامین کند و چک او در آستانه برگشت بود.

این مطالبه جدی ساکنین منطقه خیابان کارگر است که مجمع خیرین مدرسه ساز کاشان برای مدارس این منطقه اقدام جدی کند. به هر حال دانش آموزان این منطقه هم همانند دیگر دانش آموزان سطح شهر حق استفاده از امکانات آموزشی و فضای مناسب را دارند.

blank

قرارگاه خدمات اجتماعی شهید ابراهیم صیادی چه اقداماتی برای رفع محرومیت انجام داده است؟

امسال تاکنون بیش از ۱۵۰ میلیون تومان با کمک مردم و خیرین از طرف قرارگاه برای خانواده های بی بضاعت شناسائی شده تامین اموال شده است. برگزاری اردوهای جهادی در منطقه با همکاری جوانان و بسیجیان شهرستان برای کمک و بازسازی منازل خانواده های شناسائی شده هم از جمله دیگر برنامه های این قرارگاه بود که به مناسبت هفته بسیج برگزار شد.

در آینده نزدیک هم قصد داریم با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و بسیج پزشکان کاشان یک هفته خدمات دندانپزشکی و پزشکی رایگان به بیش از ۲۰۰۰ نفر از ساکنین کم بضاعت ارائه بدهیم.

البته در فعالیت های فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و غیره هم این قرارگاه فعالیت های زیادی داشته است که از نقل آن صرفنظر می کنم.

blank

آیا برنامه ای برای فقر زدایی در منطقه هم دارید؟!

بله. البته دست یاری به سوی خیرین و مردم عزیز دراز می کنیم و امیدواریم که در این زمینه کمک ما باشند. طرحی که در حال برنامه ریزی آن هستیم برای زنان بی سرپرست و یا سرپرست خانوار است تا با اشتغال آنها در محیطی زنانه زمینه را برای تقویت بنیان اقتصادی خانواده های آنها فراهم کنیم.

به این منظور در حال راه اندازی کارگاه های قالیبافی و خیاطی هستیم تا هم زمینه اشتغال تعدادی از بانوان شناسائی شده منطقه را فراهم کنیم و هم از لحاظ اقتصادی کمک آنها باشیم.

مکان، نیروی انسانی و مقدمات برای راه اندازی این کارگاه ها آماده است ولی سرمایه اولیه تامین نشده است که امیدواریم خیرین با ورود به این مبحث زمینه انجام این طرح را فراهم کنند. با برنامه ریزی انجام شده در هر کارگاه قالیبافی با پنج دار قالی زمینه اشتغال ۱۵ نفر و برای هر کارگاه خیاطی زمینه اشتغال پنج نفر فراهم می شود که با گسترش این کارگاه ها در نقاط مختلف منطقه می توان زمینه اشتغال تعداد زیادی از بانوان را فراهم کرد.

blank

مهمترین درخواست های شما از مدیران و مسئولین شهری؟!

منطقه خیابان کارگر متاسفانه از وجود یک بانک محروم است که یکی از مطالبات جدی مردم این منطقه است. امکانات ورزشی و فرهنگی در این منطقه به نسبت دیگر نقاط شهرستان بسیار کم هست. کل این منطقه فقط یک زمین چمن مصنوعی دارد که کفاف ساکنین و جوانان منطقه را نمی دهد.

روشنایی وسط خیابان بسیار کم است و با توجه به تردد وسائل نقلیه سنگین در این خیابان باعث بروز مشکلات جدی برای خانواده ها و دانش آموزان شده است. پارک احداث شده در این خیابان روشنایی و امکانات لازم برای استفاده ساکنین را ندارد.

blank

و سخن پایانی؟!

امیدواریم مدیران و مسئولین شهری با نگاهی نو و جدی به این منطقه برای رفع محرومیت و محدودیت های این منطقه تلاش کنند. در پایان هم این بیت را خطاب به خودم و دیگر هموطنان و به خصوص مدیران و مسئولین عزیز منطقه ای و ملی می گویم که «ای که دستت می‌رسد کاری بکن پیش از آنکه از تو نیاید هیچ کار»


لينک کوتاه :

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.