قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

مهم‌ترین مراحل برای ثبت اختراع افراد که نباید از آن بی خبر باشید – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


مهم‌ترین مراحل برای ثبت اختراع افراد که نباید از آن بی خبر باشید

blank

مهدی ضیغمی مدیر کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی اقطاع نیوز، در خصوص شرایط لازم برای پتنت شدن یک مقاله با اختراع اظهار کرد: یکی از شاخصه‌های کمی نوآور بودن برای یک کشور تعداد اختراعات ثبت شده توسط مخترعین آن کشور در داخل و خارج خواهد بود به عبارتی ثبت اختراع یکی از راه‌های کمک کننده برای ورود به بازار‌های بین المللی خواهد بود.

او افزود: پتنت یک واژه لاتین است که ترجمه آن به زبان فارسی همان ثبت اختراع است. در واقع اختراعاتی که در اداره ثبت اختراع ثبت و نهایی می‌شوند به آن‌ها پتنت می‌گویند.

مدیر کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: پتنت شدن یک مقاله و اختراع به منزله ارائه مالکیت فکری به صاحب اختراع و ایده خواهد بود.

ضیغمی تصریح کرد: جدید بودن، گام ابتکاری و قابل استفاده یا کاربرد صنعتی داشتن یک ایده واختراع از جمله شرایط لازم برای پتنت شدن است. نکته حائز اهمیت این است که برای حمایت ازیک طرح و ثبت آن در قالب PCT مقالات ارئه شده نباید در گذشته به صورت مقاله یا کاتالوگ، سخنرانی منتشر شده باشند.

او بیان کرد: متاسفانه در کشور برخی افراد سودجو به ثبت مقالات در نظام PCT، ثبت جهانی اختراع می‌گویند در حالی که نظام pct به معنی ثبت اختراع نیست بلکه یک فرصت ۳۰ ماهه و یک اولویت به مخترع است تا اختراعات خود را در کشور‌های دیگر به ثبت برساند.

او در خصوص جدید بودن یک ایده واختراع گفت: اولین شرط برای ثبت یک ایده همان اختراع جدید است. در مراحل بررسی یک ایده داوران به این نکته بسیار توجه دارند که نمونه ومشابه‌ای داخلی و یا خارجی ازاین اختراع وجود دارد یا خیر؟ که معمولا بسیاری از اختراع‌ها این مشکل را ندارند و از این بخش به راحتی عبور می‌کنند.

او بیان کرد: گام ابتکاری از دیگر از مراحل ثبت، پتنت خواهد بود که در این مرحله داروان به بررسی ترکیبی بودن یا نبودن ایده واختراع می‌پردازند، این به این معنا خواهد بود که محصول تولید شده باید نتیجه یک فعالیت خلاقانه باشد.

ضیغمی در خصوص مرحله سوم ثبت پتنت اظهار کرد: کاربرد صنعتی داشتن یک ایده و اختراع به این معنا خواهد بود که در نهایت اختراع ارائه شده را علاوه بر تولید انبوه در صنعت نیز به کار گرفت، به عبارتی یک اختراع باید قابلیت ورود به بازار را داشته باشد.

او بیان کرد: کشور‌های متعددی از جمله آمریکا، اروپا، چین، کانادا، هند، کره جنوبی اداره ثبت اختراع دارند که برای ثبت اختراع و پتنت در هر کدام از این کشور‌ها باید مطابق قوانین همان کشور عمل کرد.

او تصریح کرد: در بسیاری از کشور‌ها متن پتنت توسط وکلای ثبت اختراع نگارش می‌شود، زیرا پتنت ارئه شده باید کاملا حقوقی تنظیم شود بنابراین برای ثبت اختراع به ترکیبی از ادبیات علمی و حقوقی لازم است.


بیشتربخوانید

رشد ۶۰ پله‌ای ایران در شاخص‌های جهانی نوآوری

ثبت اختراعات پزشکی شتاب می‌گیرد

انتهای پیام/آرشیو اخبار علمی سرویس خبری اقطاع نیوزمهم‌ترین مراحل برای ثبت اختراع افراد که نباید از آن بی خبر باشیدنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.