قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

معاون شهردار تهران: پنج خطای راهبر در حادثه متروی تهران – کرج  – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


معاون شهردار تهران: پنج خطای راهبر در حادثه متروی تهران – کرج 

blank

به گزارش اقطاع نیوز مجتبی شفیعی روز یکشنبه در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که کمیسیون سوانح مترو شب گذشته تشکیل جلسه داد اما هنوز به صورت صد در صد به قطعیت نرسیده اند، افزود: البته برداشت بنده که حاصل اظهارات راهبر، کارشناسان فنی، صوت و فیلم این حادثه است، عامل اصلی، پنج خطای راهبر شامل سرعت غیرمجاز، قطع ATP، توقف بی‌جا، بی توجهی به سوزن و چراغ قرمز بوده و راهبر در آن لحظه که از نظر روحی و جسمی هوشیار نبوده و تمرکزی بر وظیفه خود نداشته است.

وی با بیان اینکه راهبر قطار ۱۸ سال سابقه و ۲ مورد خطا در گذشته داشته اما راهبر غیرحرفه ای نبوده، ادامه داد: این حادثه در روز چهارشنبه یکم دی ماه ساعت ۷:۰۴ دقیقه رخ داد و بنده ۷:۲۰ دقیقه در محل حضور یافتم که متصدیان ایستگاه در حال تخلیه مسافران بودند.

به گفته شفیعی قطاری که به نظر می رسد مقصر اصلی بوده از کرج وارد ایستگاه چیتگر شده اما از آنجایی که پیش از ورود به ایستگاه سرعت غیرمجاز داشته راهبر، ATP را خاموش می کند تا ترمز اضطراری نگیرد و وارد ریل جانبی شده و مسافرگیری می کند و بعد از آن چراغ فرمان قطار در مقابل راهبر قرمز بوده و باید قطار متوقف می شد که قطار اکسپرس عبور کند اما چون ای تی پی را خاموش  و بدون توجه به سیگنال  قرمز، وارد خط اصلی می شود.

وی افزود: در این میان قطار اکسپرس که ATP آن فعال بوده و راهبر حرفه ای داشته که از آن هم تشکر کردیم عکس العمل مناسب نشان داده و ۴۹۰ متر پیش از ورود به ایستگاه،ATP آن فعال شده و راهبر قطار اکسپرس تمام سیستم ها را فعال می کند به گونه ای که سرعتش از ۷۰ کیلومتر به ۲۰ کیلومتر می رسد به همین دلیل شدت برخورد بالا نبوده و لوکوموتیو اکسپرس از ریل خارج و متوقف می شود.

وی یادآور شد: جالب است که یک قطار از روبرو می آمده که با آلارم ترمز قبل از ورود به ایستگاه چیتگر متوقف می‌شود.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه اشکال‌های فنی و ضعف در سیگنالینگ و مرکز کنترل نیز وجود داشته، گفت: یکی از مشکلات ما این است که راهبر می‌تواند ATP را قطع کند البته براساس آیین نامه نباید این کار را انجام دهد اما چون ضعف سیستم زیاد است در سالهای اخیر این اتفاق بین راهبرها عرف شده و هفت مورد برخورد قطار از سال های ۸۰ تا ۹۶ ثبت شده که به علت قطع ATP بوده؛ البته هشدارهایی در این خصوص داده شده که به آن توجه نشده است.

شفیعی ، گفت: همچنین حفاظت فیزیکی خط ۵ مترو اشکالاتی دارد و گزارشاتی مبنی بر تخریب در سالهای اخیر وصول شده و احتمال آسیب به تجهیزات وجود دارد که برنامه ای برای حفاظت فیزیکی  این خط در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: مشکل دیگر ما فرسودگی تجهیزات است که بارها اعلام کردیم باید قطارهایمان اورهال شود و سیستم سیگنالینگ قوی لازم است.

شفیعی با بیان اینکه سیستم خط ۵ متعلق به ۲۰ سال قبل است و فرسودگی قطعه ها و ترمز باید حل شود اذعان داشت: متاسفانه از سال ۹۵ تجهیزات خریداری نشده و انبار قطعات حساس خالی است، ما تازه سفارش ها را ثبت کردیم اما چند ماه طول می کشد که به دستمان برسد.

معاون شهردار تهران خاطرنشان کرد: در این حادثه شرایط تخلیه مسافران نیز به دلیل ارتفاع واگن از سطح زمین نامطلوب بود چرا که پلکانی وجود نداشت و برخی از افراد به دلیل پریدن از واگن ها دچار مصدومیت شدند.

وی با بیان اینکه ۳ قطار در ایستگاه متوقف شده بود و مسافران سر در گم بودند، گفت: با فراخوانی تمام اتوبوس و تاکسی های اطراف به ایستگاه چیتگر، در حدود ۳۰ دقیقه پایانه و ایستگاه از مسافر تخلیه شد؛ اما خبر رسید که در ایستگاه قبلی یعنی ورد آورد و ایستگاه بعدی چیتگر یعنی صادقیه با تراکم مسافر روبرو هستیم که بلافاصله با تامین ۱۰۰ اتوبوس، مسافران را از ایستگاه ورود آورد و صادقیه جابجا و در پیک عصر تمرکز ما در ایستگاه صادقیه بود.

شفیعی افزود: با هماهنگی شهرداری ۵۰ دستگاه اتوبوس از کرج گرفتیم و در مجموع ۱۵۵ اتوبوس بین ایستگاه صادقیه و ورد آورد حرکت کردند،کار کم نظیری بود چرا که ۶۵ هزار مسافر با سیستم اتوبوسرانی جابجا شدند.

معاون شهردار تهران گفت: در ایستگاه چیتگر ۲ خط اصلی و ۲ خط جانبی برای استقرار و مسافر گیری وجود دارد که قطارهایی که می خواهند مسافر گیری کنند به این خطوط جانبی می‌آیند و خط های  اصلی برای عبور قطار اکسپرس پیش بینی شده است.

شفیعی با بیان اینکه  ۲۴۵ کیلومتر شبکه مترو فعال است که یک میلیون و ۲۰۰ هزار جابجایی به صورت روزانه انجام می شود، اذعان داشت: سرفاصله حرکت نیز بین ۴ تا ۱۵ دقیقه است.

معاون شهردار تهران گفت: خط ۵ مترو نیز با ۴۳ کیلومتر دارای ۱۱ ایستگاه است که به طور میانگین روزانه ۱۰۰ هزار جابجایی دارد، این خط۱۹۴ واگن فعال دارد که با سرفاصله ۱۰ دقیقه فعالیت می کنند.

شفیعی تاکید کرد: ۴۰ درصد قطارها باید اورهال شود.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزمعاون شهردار تهران: پنج خطای راهبر در حادثه متروی تهران – کرج نمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 4 =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.