قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
مسئولان خودشان تریبون دارند! - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

مسئولان خودشان تریبون دارند! – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


مسئولان خودشان تریبون دارند! – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

اقطاع نیوز، گروه استان‌ها- جابر خرم‌نیا*: امروز بیش از هر زمان دیگری پیرامون موضوع مطالبه‌گری، مبارزه با فساد و عدالت‌خواهی سخن می‌شنویم و مطلب می‌خوانیم.

اما در ادبیات عمومی، یک قرائت واحد از مطالبه‌گری نمی‌بینیم. در واقع هرکس به نحوی آن را تعریف می‌کند.

این مسئله در ارتباط با رسانه پیچیده‌تر است. بارها به مواردی برخورده‌ام که فردی یا گروهی خواسته‌اند مسائل پیچیده اثبات نشده با ذکر نام و عنوان افراد را رسانه‌ای کنم. وقتی در پاسخ مستندات قانونی و توجه به قانون را خواسته‌ام، گفته‌اند: مگر ادعای حمایت از مطالبه‌گران را ندارید؟

اگر قرار است مطالبه‌گر باشیم، روی لبه تیغ حرکت می‌کنیم؛ چرا که مطالبه‌گری نمی‌تواند خارج از قواعد قانون و شرع باشد، اگر باشد نفس همین مطالبه خودش ناقض خودش است. ما قرار است با مطالبه‌گری منکر بی‌قانونی را از میان برداریم و بدون شک این با ابزار قانونی شدنی است، نه آنکه خود بشود بی‌قانونی.

مطالبه‌گری نسبتی با برچسب‌زنی، اتهام زنی و توهین ندارد. در این مسیر باید به دنبال حل مسئله بود، و البته باید چنان دقیق و سنجیده عمل کرد که خودش به عاملی پیشگیرانه مبدل شود. یعنی حاکمان چشم بیدار و تیزبین مطالبه‌گران را به‌عنوان چشم و گوش مردم پشت سر خود و پیشاپیش خود ببینند.

بیایید صادق باشیم، شاید نمودهایی از مطالبه‌‎گری را در پرونده هفت سنگان، در پرونده کنتور سازی ایران و امثالهم دیده‌ایم. اما اینها هم کامل نبوده. هم مطالبه‌گران و هم رسانه‌ها در نظام مسائل استان قزوین و مطالبه برای حل آنها کارنامه درخشانی ندارند و ما خبرنگاران هم بخشی از آن هستیم. با وجود کارهای خوب، اثرگذار و ماندگار، هنوز جریان مطالبه‌گری در استان کامل نیست.

من در مورد بخش رسانه‌ای آن سخن میگویم که ما نخواستیم که هفت‌سنگان طوری نشود که یک نفر یک تنه در برابر صدها نفر قرار بگیرد و هزینه بدهد، ما نتوانستیم شهرداری قزوین را پاسخگو کنیم که چگونه چنین بدهی سنگینی بر گُرده شهروندان گذاشته و چرا آسوده از پرداخت میلیاردی ربح مرکب، فکری جدی و عملیاتی برای خلاصی از آن نمی‌کند، ما نخواستیم شورای شهر را در مورد آرای انتخابی‌اش پاسخگو کنیم.

ما از کارنامهٔ جهاد کشاورزی جویا نشدیم که چه بر سر گندم‌کاری، کلزا کاری، باغبانی و میزان تولیدات کشاورزی استانمان آمده است.

کارگران کنتور سازی هر روز تجمع کردند و ما از دردشان گفتیم، اما استانداری قزوین و مسئولان امر را برای خلع ید از مالک نااهل و سپردن کارخانه به یک سرمایه‌گذار دلسوز و ارائه یک راه حل پاسخگو نکردیم.

ما در رسانه‌ها در هر معنایی اگر طلبکاری کرده باشیم، اگر کارهای خوب و مؤثر کرده باشیم، مطالبهٔ کامل نکردیم. امروز زمان آن است که خبرنگارانی باشیم در کنار هم برای تکمیل جریان مطالبه‌گری و عدالت‌خواهی، آنگونه که باید، زبان گویای مردم باشیم. مسئولین خودشان تریبون دارند!

*رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات استان قزوینآرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزمسئولان خودشان تریبون دارند! – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.