قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
مدارس و اپلیکیشن شاد برای دانش‌آموزان معلول مناسب‌سازی می‌شود

مدارس و اپلیکیشن شاد برای دانش‌آموزان معلول مناسب‌سازی می‌شود – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


مدارس و اپلیکیشن شاد برای دانش‌آموزان معلول مناسب‌سازی می‌شود

به گزارش خبرنگار اقطاع نیوز، وحید قبادی‌دانا، رئیس سازمان بهزیستی و دبیر ستاد هماهنگی مناسب‌سازی کشور، امروز یکم آذرماه، در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه امروز چهاردهمین جلسه ستاد مناسب‌سازی کشور در دفتر وزیر آموزش و پرورش و با حضور معاونان عضو این ستاد تشکیل شد، گفت: در این جلسه مصوباتی در خصوص وظایف آموزش و پرورش در زمینه مناسب‌سازی محیط مدارس و ساختمان‌های آموزش و پرورش طبق ماده دو قانون حمایت از افراد دارای معلولیت به تصویب رسید.

وی افزود: همپنین شرایط لازم برای سازمان نوسازی و تجهیز مدارس برای مناسب‌سازی ساختمان‌های جدید در دست احداث و ایجاد شرایط مناسب برای تلفیق اجتماعی افراد دارای معلولیت و عدم ایزوله کردن آنها نیز تصویب شد. در ادامه نیز آموزش فرهنگ مناسب‌سازی و طرز مواجهه با افراد دارای معلولیت در وزارت آموزش و پرورش و استفاده از امکانات آموزشی و تکنولوژی‌های نوین برای افراد دارای معلولیت مصوب شد.

قبادی‌دانا از ارائه گزارش خوبی از سوی معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش استثنایی کشور در رابطه با فعالیت‌های مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری برای گروه‌های مختلف دارای معلولیت خبر داد و گفت: موضوعاتی در رابطه با اشتغال افراد دارای معلولیت در وزارت آموزش و پروش نیز از دیگر مباحث بحث شده در این جلسه بود.

وی از ارائه پیشنهاد سازمان آموزش و پرورش استثنایی برای نهضت مشارکت توان‌افزایی برای تأمین اقلام مورد نیاز دانش‌آموزان دارای معلولیت که در مدارس استثنایی تحصیل می‌کنند خبر داد و گفت: در این جلسه گزارشی از فعالیت‌های سازمان نوسازی و تجهیز مدارس از سوی معاونت وزیر و رئیس این سازمان در ارتباط با مناسب‌سازی ساختمان‌ها و مدارس برای دانش‌آموزان به تفصیل ارائه شد.

رئیس سازمان بهزیستی در بخش دیگری از سخنان خود به تصویب ۱۲ مصوبه در این جلسه اشاره و اعلام کرد: ایجاد کارگروه مشترک مرکب از نمایندگان آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، دبیرخانه مناسب‌سازی کشور، بنیاد شهید و تشکل‌های غیر دولتی معلولان و جانبازان برای تدوین مطالب آموزشی جهت گنجاندن در محتوای کتاب‌های درسی دانش‌آموزان یکی از این مصوبات بود.  

وی ادامه داد: موضوع دوم گنجاندن مطالب مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری در سرفصل دروس دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و اختصاص بخشی از پایان‌نامه‌های دانشجویان به این موضوع بود. همچنین به سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس توصیه شد که رعایت ضابطه ۲۴۶ نظام فنی و اجرایی مشاوره و پیمانکاران را در تمامی فعالیت‌های عمرانی اعم از احداث یا انجام تعمیرات از محل اعتبارات دولتی یا مشارکت خیرین را الزامی کند و بر حسن اجرای ضوابط مناسب‌سازی نظارت داشته باشد.

قبادی‌دانا ادامه داد: همچنین مقرر شد تمامی مدارس دولتی و غیر دولتی طی یک برنامه زمان‌بندی کوتاه مدت و میان مدت کلاس‌ها، کارگاه‎‌ها، سرویس‌های بهداشتی و حیاط مدرسه را جهت دسترس پذیری معلولان مناسب‌سازی کنند.

وی اضافه کرد: با تأکید وزیر آموزش و پرورش نیز مقرر شد اردوگاه فرهنگی آموزشی و تربیتی تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش برای دسترس‌پذیری دانش‌آموزان معلول مناسب‌سازی شوند. در ارتباط با فعالیت‌های کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان و فعالیت‌هایی در ارتباط با داستان‌نویسی نیز مؤلفان و نویسندگان تشویق شوند که موضوعات مربوط به معلولان، سالمندان و جانبازان و حضور آنها در محیط‌های اجتماعی را مورد تأکید قرار دهند.

شاد برای نابینایان و ناشنوایان مناسب‌سازی می‌شود

رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرد: در جلسه امروز ستاد مناسب‌سازی بر مناسب‌سازی اپلیکیشن شاد برای دانش‌آموزان نابینا و ناشنوا تأکید و مقرر شد با همکاری صدا و سیما برای بهره‌مندی دانش‌آموزان معلول از مدرسه تلویزیونی، شبکه آموزش با زیرنویس و استقرار رابط ناشنوایان امکان استفاده دانش‌آموزان معلول از آموزش‌های این شبکه را فراهم کند.

وی اعلام کرد: در این جلسه وزیر آموزش و پرورش ضمن همراهی و همگامی با مصوبات قبلی این ستاد، رئیس سازمان آموزش استثنایی را به نمایندگی از خودشان برای پیگیری و اجرای مصوبات و ایجاد شرایط بهتر برای دانش‌آموزان معلول در مدارس تعیین کردند.

قبادی‌دانا در پایان اعلام کرد: شهرداری تهران نیز مکلف شد تمام معابر منتهی به تمام مدارس استثنایی شهر تهران را مناسب‌سازی کند. البته بسیاری از این معابر از قبل مناسب‌سازی شده و در جهت تکمیل این روند اقدام خواهد شد که معاون عمرانی شهرداری تهران در جلسه حضور داشتند و این تکلیف را پذیرفتند و قرار شد از طریق معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور اقدام مشابه توسط شهرداری‌های سراسر کشور در سایر شهرها نیز صورت گیرد.

انتهای پیامآرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزمدارس و اپلیکیشن شاد برای دانش‌آموزان معلول مناسب‌سازی می‌شودنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.