قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
لبخند طلای سبز به کشاورزان کویر خراسان/ افزایش قیمت نهاده‌ها به پسته‌کاران لطمه می‌زند

لبخند طلای سبز به کشاورزان کویر خراسان/ افزایش قیمت نهاده‌ها به پسته‌کاران لطمه می‌زند- اخبار خراسان رضوی – اخبار استانها اقطاع نیوز – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


لبخند طلای سبز به کشاورزان کویر خراسان/ افزایش قیمت نهاده‌ها به پسته‌کاران لطمه می‌زند- اخبار خراسان رضوی – اخبار استانها اقطاع نیوز

به گزارش اقطاع نیوز از مشهدمقدس، دسترنج یک ساله پسته‌کاران جنوب خراسان حالا به بار نشسته و این طلای سبز به کشاورزان کویر لبخند می‌زند.

سال‌هاست که سازمان کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی تولید پسته را در دل کویر آغاز کرده و امسال نیز شاهد افزایش ۱۸۶ تنی برداشت پسته از باغات این واحد بوده‌ایم.

این مجموعه کاشت باغات پسته را با رویکرد تولید محصولی با کیفیت و سالم و همچنین به منظور استفاده بهینه از منابع آب و خاک در اختیار را آغاز کرد و اکنون به مجموعه ای توانمند در این عرصه تبدیل شده است. در گفت‌وگو با حامد حسن زاده؛ سرپرست سازمان کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان، گذری به تولید این طلای سبز در دل کویر زده‌ایم.

وی در این زمینه می‌گوید: این واحد ۷۷۳ هکتار باغ پسته در قالب مجتمع کشاورزی و باغات پسته واقع در اراضی موقوفه بیمرغ و روشناوند و نیز ۴ هکتار واقع در موقوفه مرحوم لطفی دارد که شامل باغات بارده و غیربارده است. در سال ۱۳۹۹ حدود ۷۷۰ تن پسته تر از باغات پسته برداشت شده که خوشبختانه در مقایسه با سال گذشته با رشد ۳۰ درصدی همراه بوده است.با توجه به کیفیت و درجه بندی پسته و همچنین تولید محصولی سالم و بدون سم، پسته تولیدی عمدتاً به بازارهای خارجی صادر می‌شود.

حسن زاده ادامه می‌دهد: سازمان کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان با رعایت تمام نکات در مراحل داشت و برداشت، توانسته گواهینامه تولید محصول سالم، بدون سم، آفلاتوکسین و فلزات سنگین را از سال ۱۳۹۲ تاکنون به صورت هر ساله دریافت کند که این امر به نوبه خود موفقیتی مهم به شمار می رود.

وی خاطرنشان می‌کند: با توجه به موقعیت جغرافیایی و مدیریت صحیح باغات، کنترل آفات با استفاده از شیوه های مبارزه بیولوژیک و تلفیقی از قبیل روش علف زنی زمستانه، تغذیه مناسب باغات و افزایش مقاومت درختان پسته و از طرفی سمپاشی نکردن باغات جز در موارد ضروری در دستور کار قرار داشته است، همین اقدامات نیز باعث شده تا این واحد بتواند محصول پسته سالم را تولید و به بازار عرضه کند.

سرپرست سازمان کشاورزی و موقوفات جنوب خراسان بیان می‌کند: برای بهبود راندمان تولید این محصول، اقدامات متعددی انجام شده است که می توان به اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار و لوله کشی برای تغذیه باغات، مدیریت و کنترل آفات، تغذیه مناسب، استفاده از کودهای اسیدی، اصلاح خاک باغات، مشارکت در تولید پسته و… اشاره کرد.

حسن زاده می‌گوید: آبیاری ۲۵۰ هکتار از باغات پسته با استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار، ۳۵۰ هکتار کم فشار و مابقی یعنی حدود ۲۰۰ هکتار به صورت سنتی انجام می شود. بهره گیری از سیستم های آبیاری نوین در راستای افزایش راندمان آبیاری، کاهش اتلاف آب و نیز افزایش بهره وری تولید پسته صورت گرفته است.

وی ادامه می‌دهد: پیگیر اجرای سیستم آبیاری در مساحت ۲۱۰ هکتار از باغات هستیم، بدین ترتیب که ۲۰۰ هکتار از مجتمع باغات پسته و ۱۰ هکتار باغ مربوط به موقوفه مرحوم لطفی به سامانه های جدید آبیاری مجهز شود.

حسن‌زاده می‌افزاید: در این راستا فعالیت هایی همچون جلوگیری از بروز تنش آبیاری، استفاده از کودهای مختلف حیوانی و سولوپتاس، بهره گیری از شیوه های نوین آبیاری و… انجام شده است.

وی می‌گوید: با توجه به شور بودن منابع آب و خاک، نیاز به آبشویی در باغات و از طرف دیگر نصب کنتور هوشمند بر چاه های کشاورزی و کمبود منابع آب، در حال حاضر امکان توسعه باغات وجود ندارد، به همین دلیل این مجموعه تلاش خود را بر انجام اقداماتی نظیر استفاده از شیرابه کودهای حیوانی در فصل رشد باغات، بهره گیری از سیلاب های فصلی، استفاده از کود همراه با آب آبیاری، تغذیه سفره های زیرزمینی منطقه و کاهش شوری آب ها متمرکز کرده بود.

حسن‌زاده تصریح می‌کند: افزایش قیمت نهاده‌ها، شوری منابع آب و خاک، شرایط اقلیمی سخت، مشکلات ناشی از بیماری کرونا و کاهش تقاضای مصرف پسته در ایران و جهان، از جمله مشکلات پسته کاران به شمار می‌رود.

انتهای پیام/۲۸۲/ زآرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزلبخند طلای سبز به کشاورزان کویر خراسان/ افزایش قیمت نهاده‌ها به پسته‌کاران لطمه می‌زند- اخبار خراسان رضوی – اخبار استانها اقطاع نیوزنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.