قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

فضای سرمایه گذاری در آذربایجان غربی را باید عمق ببخشیم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


فضای سرمایه گذاری در آذربایجان غربی را باید عمق ببخشیم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

blank

به گزارش اقطاع نیوز، محمدصادق معتمدیان بعد از ظهر یکشنبه در جمع مدیران پارک علم و فناوری ارومیه که پس از بازدید از بخش‌های مختلف این پارک و در قالب یکشنبه‌های رفع موانع تولید برگزار شد، افزود: این حوزه باید با اهتمام ویژه نهادهای مسؤول و همراهی بخش خصوصی و فعالان دانش بنیان و فناور آذربایجان غربی تقویت شود.

وی با بیان اینکه هنوز مسیر توسعه خود را در آذربایجان غربی پیدا نکرده ایم، اضافه کرد: بخش خصوصی، دانشگاهیان و نخبگان استانی برای بهبود روند، پای کار بیایند.

معتمدیان بیان کرد: فرایند سرمایه گذاری در آذربایجان غربی دست و پاگیر است و یک استعلام تا ۲ سال زمان می‌برد که باید با این روند برخورد کرد؛ مراحل زائد و استعلام‌های طولانی باید در این مسیر حذف شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه برای حل مشکلات نباید آنها را موکول به آینده کرد، ادامه داد: رویکرد دولت سیزدهم در سال آینده تمرکززدایی و دادن اختیار به استانداران برای حل مشکلات است که باید این روند را با اجرای فرایندهای جدید اقتصادی در راستای توسعه استان تقویت کرد.

معتمدیان با تاکید بر اینکه سال آینده سال توجه به رشد اقتصادی است، اظهار کرد: تحقق رشد هشت درصدی در کشور و ۷.۳ درصدی در آذربایجان غربی با توجه به ظرفیت‌های همه بخش‌ها از جمله تجارت خارجی، معادن، کشاورزی، گردشگری و صنعت از جمله مهمترین هدف گذاری‌هایی است که به خوبی صورت گرفته و باید عملیاتی کنیم.

وی با اشاره به اینکه معادن از جمله مزیت‌های نسبی آذربایجان غربی است، گفت: ما در مطالعات و اکتشافات، اقدامات سیستماتیک و روش‌های نوین را به کار نبرده ایم در حالی که جز استان‌های مهم معدنی کشور هستیم.

معتمدیان با بیان اینکه پنج درصد معادن کشور متعلق به آذربایجان غربی است، افزود: البته در اشتغال معدنی و ارزش افزوده، سهم ما بسیار ناچیز است به طوری که در اشتغال یک درصد و ارزش افزوده کمتر از یک درصد از سهم کشوری مربوط به این استان است.

استاندار آذربایجان غربی بیان کرد: یکی از برنامه‌های بسیار خوبی که با همراهی ایمیدرو در حال اجرا هستیم، راه اندازی شورای معادن در استان است که به زودی با حضور معاونان وزیر صمت در استان اجرایی می‌شود.

معتمدیان اضافه کرد: معادن از جمله پیشران‌های توسعه آذربایجان غربی است ولی باید سعی کنیم تا زنجیره این بخش به طور کامل برقرار و تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه ارزش افزوده این بخش باید افزایش یابد، اظهار کرد: دنبال جذب سرمایه‌های دولتی، خصولتی و خصوصی در این حوزه هستیم.

وی با بیان اینکه در حوزه دریاچه ارومیه هفت میلیارد تن پتاس و منیزیت وجود دارد، گفت: از این ظرفیت هنوز استفاده نشده و با فرایندهای دست و پاگیر موجود نیز، استفاده کردن از آن بسیار سخت است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به راه اندازی طرح اعطای مجوزهای بی نام برای لکه‌های مستعد سرمایه گذاری در استان افزود: در این فرایند، لکه‌های مستعد شناسایی شده و برای آنها مجوزهای بی نام صادر می‌شود و پس از ابراز علاقه سرمایه گذاران در بخش‌های مختلف، این مناطق بدون اتلاف وقت به سرمایه گذاران معرفی شده و بلافاصله فرایند سرمایه گذاری آغاز می‌شود.

معتمدیان همچنین آذربایجان غربی را هاب لجستیک و مرکز تجاری ایران با اروپا، حوزه مدیترانه، قفقاز، ترکیه، عراق و سوریه دانست و اضافه کرد: مرز، مزیت مطلق این استان نسبت به استان‌های دیگر است و واقع شدن در دروازه اروپا در کنار نزدیکی به سواحل مدیترانه و دریای سیاه و همچنین مسیر جاده ابریشم می‌تواند بر مزیت‌های این استان افزوده شود.

وی با تاکید بر اینکه از این مزیت در صورت کاهش موانع خودساخته و ترمز نبودن دستگاه‌های فعال در مرز می‌توان استفاده کرد، ادامه داد: مرز محل توقف نیست و باید به محل عبور تبدیل شود؛ امری که در بازدید صورت گرفته شواهدی از آن دیده نشد.

در این نشست، با دستور استاندار آذربایجان غربی مقرر شد که مشکلات مربوط به محدوده پارک علم و فناوری ارومیه اعم از راه دسترسی، داخل محدوده و فنس کشی کامل آن با مساعدت دستگاه‌های مسؤول رفع شود.

همچنین پیش از این جلسه، معتمدیان از غرفه‌های مختلف واحدهای دانش بنیان واقع در این پارک بازدید کرد و با محصولات آنها آشنا شد.

در ابتدای این بازدید هم، سه محصول جدید دانش بنیان رونمایی شد؛ این محصولات شامل مکمل اختصاصی جهت مصرف در دام، طیور و آبزیان فرموله شده، پهپاد سم پاش و پک آموزشی سرو کنترل موتور DC است که توسط فناوران پارک علم و فناوری آذربایجان غربی تولید و ارائه شده است.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزفضای سرمایه گذاری در آذربایجان غربی را باید عمق ببخشیم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.