قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
ضرورت اصلاح نگاه مردم به فعالان رشته تفسیر

ضرورت اصلاح نگاه مردم به فعالان رشته تفسیر – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


ضرورت اصلاح نگاه مردم به فعالان رشته تفسیر

مسعود اکبری، دارنده مدرک درجه یک حفظ کل قرآن کریم، در گفت‌و‌گو با اقطاع نیوز از استان مرکزی، از کم‌توجهی مردم و مسئولان نسبت به رشته‌های مفاهیمی و تفسیری گلایه کرد و گفت: همه می‌دانیم به قاریان بیش از حافظان توجه می‌شود، به طوری‌که در هر محفلی اول گزینه مورد نظر انتخاب قاری است و حتی جای خالی حافظان در بیشتر محافل قرآنی احساس می‌شود.

وی تصریح کرد: در اذهان عموم، هر فردی که قرآن می‌خواند قاری است، چون صوت زیبا جذاب و خوشایند و به همین دلیل مورد پسند عام است، با وجود اینکه به رشته حفظ به اندازه قرائت اهمیت داده نمی‌شود، اما توجهی که به این دو رشته می‌شود به رشته تفسیر نشده و یا توجهات بسیار کمرنگ است.

اکبری همچنین از نوع نگاه مردم به فعالان رشته تفسیری و مفاهیمی ابراز تأسف کرد و در این خصوص گفت: عموم براین باورند که افراد کم توان و کم استعداد به رشته تفسیر و مفاهیم گرایش داشته وافراد مستعد در رشته قرائت و حفظ فعالیت می‌کنند، این نگاه اشتباهی است که در جامعه ایجاد شده است و باید زمینه اصلاح ان ازسوی فعالان و متولیان امور قرآنی فراهم شود.

وی ادامه داد: فعالیت در رشته تفسیر تنها مطالعه چند کتاب نیست، این رشته بسیار سنگین است و برای موفق شدن در این رشته باید بسیار زحمت کشید. نظر بنده این است که هر رشته و هر نوع فعالیت باید سرجای خودش باشد. قاری و حافظ محترم هستند و قرائت کلام وحی بسیار ارزشمند است، اما رشته تفسیر نیز در جایگاه خود دارای ارزش بسیار است.

اکبری اظهار کرد: فعالان رشته تفسیر با کمک مسئولان باید جایگاه واقعی خود را پیدا کنند. اصحاب رسانه به ویژه خبرگزاری اقطاع نیوز باید نسبت به این امر دغدغه داشته باشد و با معرفی فعالان این رشته آگاهی عموم را نسبت به ابعاد مختلف این رشته ارتقا بخشند.

اکبری ضرورت توجه به رشته حفظ حدیث و حفظ موضوعی را مورد تأکید قرار داد و گفت: طراحان مسابقات در این موضوع جدی‌تر وارد شوند، لازم است بخش تفسیری در رشته‌های مختلف همچون نهج‌البلاغه و صحیفه‌سجادیه اضافه شود، نه اینکه رشته‌های قبلی نیز حذف شود، اگر قرار است شکوه و توسعه قرآنی اتفاق افتد باید همه دست به کار شوند. هدف از مسابقات تنها نخبه‌پروری و تربیت چندین رتبه اولی و گزارش کار برگزاری نیست.

این حافظ کل ادامه داد: هدف از برگزاری مسابقات گسترش فعالیت‌های قرآنی در جامعه است، اما این امرتاحدی محقق نشده است و برای رسیدن به اهداف و انگیزه‌ها باید برنامه‌های دیگر دنبال شود. برای توسعه فعالیت‌های قرآنی در جامعه باید از اساتید خلاق، باتجربه و دارای ایده‌های نو و کاربردی استفاده کرد.

وی با تأکید براینکه کسب رتبه برتر در مسابقات و آزمون‌های مختلف آخر کار یک فعال قرآنی نیست، بلکه شروع کار اوست، اضافه کرد: بنده تا زمانیکه درجه یک را کسب نکرده بودم همواره تصور می‌کردم دارندگان مدرک درجه یک حفظ به انتهای خط رسیدند، اما حال که خود این مدرک را دارم متوجه شدم این مدرک تازه مرا در اول راه قرار داده است و از خدا می‌خواهم همیشه مرا در مسیر نگه دارد.

انتهای پیامآرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزضرورت اصلاح نگاه مردم به فعالان رشته تفسیرنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.