قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
صدور حکم ۲۶ نفر به عنوان امین موقوفات استان فارس - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

صدور حکم ۲۶ نفر به عنوان امین موقوفات استان فارس – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


صدور حکم ۲۶ نفر به عنوان امین موقوفات استان فارس – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

محمدعلی رمضانی در حاشیه نشست تخصصی با رؤسای ادارات اوقاف و امور خیریه استان فارس در شیراز به اقطاع نیوز پیرامون اینکه تعیین و انتخاب امین یا امنا برای موقوفات با چه هدفی صورت می‌گیرد، گفت: بحث تعیین امین برای موقوفات با استفاده از ظرفیت قانونی که در ماده ۵ قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه پیش‌بینی شده است انجام می‌شود و با هدف ارتقا بهره‌وری موقوفات و حفظ عین موقوفات با استفاده از ظرفیت‌های مردمی است.

وی افزود: به هر حال ساختارهای قانونی اجازه توسعه تشکیلات و به کارگیری نیروی بیشتر را نمی‌دهد ضمن اینکه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری هم تصدیق می‌کند که در بحث اداره امور موقوفات برون‌سپاری و مردمی سازی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی مدنظر قرار گیرد و با همین هدف یکی از راهبردهای اصلی سازمان اوقاف و امور خیریه در سطح کشور بحث تعیین امین یا هیئت امنا برای موقوفات است.

رمضانی به وظایف امین یا هیئت امنا موقوفات اشاره کرد و گفت: این افراد باید یک برنامه عملیاتی در راستای احیا و درآمدزایی رقبات فاقد درآمد و کم درآمد موقوفات ارائه کنند ضمن اینکه حفظ، حراست و مراقبت از رقبات موقوفه از دیگر وظایف امین است که افراد معرفی شده باید برای احیا، عمران و آبادانی موقوفات برنامه ریزی داشته باشند.

به گفته مدیر کل امور امنا و متولی آن موقوفات سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، تنظیم و تجدید قرارداد اجاره موقوفات، پیگیری امور ثبتی و اسناد مالکیت موقوفات، جلب سرمایه گذار برای رقبات موقوفات و رقبات مستعد سرمایه گذاری، تنظیم بودجه موقوفات، انجام عملیات مالی و اسناد هزینه و پیگیری صدور مفاصا حساب از دیگر وظایف امین موقوفات است؛ امین یا هیئت امنا موقوفات اجازه اجرای نیت موقوفات را نیز ندارند و البته اجرای نیت موقوفات، بر عهده ادارات اوقاف است.

وی درباره اینکه تاکنون حکم چه تعداد امین برای موقوفات در کل کشور صادر و ابلاغ شده است، اعلام کرد: هم اکنون بالغ بر ۶۰۰ نفر در کل کشور امین یا عضو هیئت امنا موقوفات متصرفی تعیین شده‌اند و در استان‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند.

به گفته رمضانی، در استان فارس نیز تاکنون حکم ۲۶ نفر به عنوان امین موقوفات صادر شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اقدام جدید سازمان اوقاف و امور خیریه مبنی بر بلوک بندی موقوفات در ذیل هر اداره به نظر می‌رسد این اقدام نقطه عطفی در تعیین امین و هیئت امنا موقوفات باشد و به زودی مجموعه‌ای از موقوفات و رقبات که ترکیبی از موقوفات درآمد دار و فاقد درآمد هستند به هیئت امنا موقوفات واگذار می‌شود.

رمضانی ساز و کار اجرایی و نحوه انتخاب و تعیین هیئت امنا موقوفات را برشمرد و گفت: از آنجا که امنا موقوفات باید ذیل ادارات اجرایی و زیر نظر ادارات فعالیت کنند معرفی امین یا هیئت امنا برای موقوفات در گام اول توسط ادارات اجرایی اوقاف سراسر کشور صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: ادارات اجرایی از افراد امین و مورد وثوق همان محل که توانایی و صلاحیت‌های لازم را برای انجام امور داشته باشند افرادی را شناسایی و به کارگروه استان معرفی می‌کند پس از بررسی توسط کارگروه استانی و اخذ مجوزهای لازم حراستی و حفاظتی از مراجع ذیصلاح صدور مجوز توسط کمیته راهبردی مرکز صادر می‌شود و پس از آن احکام توسط مدیر کل اوقاف استان‌ها صادر و ابلاغ می‌شود که این احکام در مرحله نخست یکساله است.

وی افق و هدف نهایی تعیین و انتخاب امنا برای موقوفات را تبیین کرد و گفت: هدف نهایی این است که برای تمام موقوفات متصرفی در قالب بلوک بندی و تقسیم بندی‌هایی که انجام می‌شود امین یا هیئت امنا منصوب گردد که امور مربوط به موقوفات را پیگیری و انجام دهند.

به گفته رمضانی، در حقیقت اقدامات اجرایی، کارشناسی و میدانی موقوفات توسط این امنا انجام می‌شود و ادارات اجرایی نقش بالاتر و یک نقشه کارشناسی، هادی و نظارتی خواهند داشت به این صورت که ادارات اجرایی در یک جایگاه نظارتی قرار می‌گیرند و امنا را برای انجام کارها و امور کمک، هدایت و حمایت می‌کنند. به نحوی که با شکل گرفتن این فرآیند موجبات احیا، ارتقا و بهره وری موقوفات بیش از گذشته فراهم شود.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزصدور حکم ۲۶ نفر به عنوان امین موقوفات استان فارس – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.