قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
صحنه ای از بغض ماندگار امام سجاد(ع)،سالها بعد از کربلا

صحنه ای از بغض ماندگار امام سجاد(ع)،سالها بعد از کربلا – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


صحنه ای از بغض ماندگار امام سجاد(ع)،سالها بعد از کربلا

اقطاع نیوز-از جمله راهبردهای سیاسی امام زین العابدین (ع) در عصر خفقان امویان، زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهیدان کربلا که در واقع زنده نگهداشتن فرهنگ شهادت و ایثار بوده، می باشد. در مناقب ابن شهرآشوب از امام صادق (ع) آمده است که علی بن الحسین (ع) مدَّت بیست سال برای پدرش می گریست و همین که برای او سفره غذا می آوردند و آب و نان را می دید، بی اختیار اشک از چشمانش سرازیر می گشت، تا آنجا که روزی یکی از غلامان امام، آن حضرت را از این عمل، باز داشت و عرض کرد: می ترسم از شدت اندوه جان سپاری!. امام زین العابدین (ع) در پاسخ او فرمود من اندوه خود را به درگاه خداوند می برم. غم مرا جز او نمی داند و من به او پناه می برم و آنچه من می دانم شما نمی دانید. سپس فرمود: من هر وقت قتلگاه فرزندان فاطمه را به یاد می آورم، بغض گلویم را می گیرد و نمی توانم خودداری کنم. ابن قولویه در کامل الزیارات روایت کرده است که یکی از غلامان علی بن الحسین (ع) می گوید: روزی مولایم در حالی که اشک از چشمانش سرازیر بود سر بر سجده گذاشت.

من با حالی آشفته به وی گفتم آیا هنوز وقت آن نرسیده که گریان نباشید و از اندوه شما کاسته شود؟ آن حضرت سر از سجده برداشت و از پشت موج اشک نگاهی به من افکند و فرمود: وای! به خدا سوگند، یعقوب با این که اندوه وی به مراتب کمتر از گرفتاری و اندوه من بود، نزد پروردگار خود لب به شکوه گشود… در حالی که او تنها به فراغ یکی از پسرانش گرفتار گشته بود، ولی من خود ناظر بودم که پدرم و عده ای از خاندانم را در مقابل چشمان من سر بریدند؛ چگونه محزون نباشم  .

برانگیختن نهضت های خون خواهی حسینی

بی شک سخنان بیدارگرانه امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) در عصر اسارت، وجدان های خفته امت اسلام را بیدار ساخت و انگیزه های انتقام خواهی و خونخواهی از شهیدان کربلا را در نهاد آنان بارور ساخت تا قیام های خون خواهان کوفی در قالب جنبش توابین و سپس قیام مختار شکل گرفت. هر چند با توجه به شرایط حساس و بحرانی و خفقان شگفت آن عصر، امام سجاد (ع) در هنگام ظهور آن نهضت ها بیان صریحی نداشت ولی نقش سخنرانی های امام در کوفه و شام و موضع گیری های پنهانی امام (ع) را نباید نادیده گرفت. بررسی این قیام ها مقاله دیگری را می طلبد.
انتخاب  اقطاع نیوز از کتاب  سرفصل هایی از حرکت سیاسی امام سجاد ( علیه السلام ) در نهضت کربلا

خبر قبلیریاست تشکیلات خودگردان فلسطین: آنچه در کاخ سفید رخ داد، منجر به صلح نخواهد شدآرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزصحنه ای از بغض ماندگار امام سجاد(ع)،سالها بعد از کربلانمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.