قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

شهرداری بدون هماهنگی، پارک ساحلی قلعه‌دختر را احداث کرد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


شهرداری بدون هماهنگی، پارک ساحلی قلعه‌دختر را احداث کرد

فردای‌کرمان ـ اسما پورزنگی‌آبادی: ساخت مجموعه‌ی ورزش‌های ساحلی در مجاورت قلعه‌ دختر در شهر کرمان توسط شهرداری، بدون اجازه‌ی میراث‌فرهنگی بوده است و حالا معاون میراث‌فرهنگی استان می‌گوید که آسفالت اجرا شده قطعا باید جمع شود و درباره‌ی دیگر اقدامات انجام شده هم بررسی و نظر نهایی را اعلام می‌کنیم.  

پس از افتتاح این پروژه، در شبکه‌های اجتماعی اعتراضاتی نسبت به این اقدام شهرداری مطرح شد. جهانشاهی، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اما در گفت‌وگو با فردای‌کرمان از این پروژه دفاع کرد و گفت که در این پارک، ساخت‌وسازی انجام نشده که نیاز به مجوز داشته باشد و تنها ایراد آن، اجرای آسفالت است.

در پی انتشار این گفت‌وگو؛ مجتبی شفیعی، معاون میراث‌فرهنگی استان به فردای‌کرمان گفت که دو بار با شهرداری بافت تاریخی (منطقه ۵) در این‌باره مکاتبه کردیم و از آن‌ها خواستیم تا طرحی که دارند را ارائه کنند اما متاسفانه، این کار انجام نشد و بدون هماهنگی ما آن را اجرا کردند.

وی با بیان اینکه حفظ مواریث فرهنگی به‌تنهایی از عهده‌ی سازمان ما ساخته نیست و نیاز به هماهنگی و تعامل همه‌ی دستگاه‌ها دارد، افزود: «همه‌ی نهادها از جمله شهرداری، باید با میراث‌فرهنگی تعامل داشته باشند اما تعامل به این معنا نیست که هرکاری خواستند انجام بدهند و میراث‌فرهنگی سکوت کند».

شفیعی ادامه داد: «برای احداث این پارک، دوبار با شهرداری منطقه پنج مکاتبه کردیم و گفتیم که این محوطه، جزو عرصه‌ی قلعه‌ است. طرح را به ما ارائه کنید تا بررسی و نظر کارشناسی را اعلام کنیم».

وی با یادآوری اینکه در میراث‌فرهنگی، نظر اشخاص مطرح نیست و تصمیمات به‌صورت شورایی گرفته می‌شود، اظهار کرد: «این طرح هم باید در شورای فنی طرح و بررسی می‌شد اما متاسفانه، شهرداری به مکاتبات ما توجه نکرد و کار را شروع کرد».

معاون میراث‌فرهنگی استان افزود: «در جریان جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی در این محوطه، کارشناسان ما حضور یافتند و آنجا هم تذکر شفاهی دادند و گفتند که این مسیر نباید آسفالت بشود، ولی متاسفانه یک روزه، طرح‌شان را اجرا کردند».

وی با اشاره به اعتراضاتی که نسبت به این پروژه مطرح است، گفت: «مردم و رسانه‌ها حق دارند که اعتراض کنند. شهرداری نباید بدون ارائه‌ی طرح به میراث‌فرهنگی، این پروژه را اجرا می‌کرد».

شفیعی در پاسخ به این پرسش که حالا با این پروژه چه می‌‌کنید؟ توضیح داد: «نامه‌ای برای شهرداری تنظیم کرده‌ایم که دخل‌وتصرفات انجام شده برخلاف ضوابط است، باید رفع شود. آسفالتی که انجام شده قطعا باید جمع شود، سایر موارد را هم بررسی و نظرمان را اعلام می‌کنیم».

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به تخلف شهرداری، آیا از این ارگان شکایت نمی‌کنید؟  گفت: «چه اشخاص حقیقی و چه حقوقی وقتی کاری برخلاف ضوابط میراث‌فرهنگی انجام دهند، قابلیت پیگرد قانونی دارد. درباره‌ی این اتفاق هم، حق شکایت از شهرداری محفوظ است و چنانچه اصلاحات انجام نشود، پیگیری حقوقی صورت می‌گیرد».

معاون میراث‌فرهنگی استان کرمان در عین‌حال اظهار کرد: «نباید کار به مرحله‌ی شکایت برسد. شهر فقط متعلق به میراث‌فرهنگی نیست و ما هم به‌تنهایی نمی‌توانیم. این نیت دوستان که از ظرفیت بناهای تاریخی استفاده کنیم درست است اما انجام اقدامات بدون هماهنگی و نظر کارشناسی میراث‌فرهنگی درست نیست».

وی اضافه کرد: «وقتی نظر کارشناسی میراث‌فرهنگی در طرح‌ها و پروژه‌ها اعمال شود، ضمن اینکه به آثار تاریخی آسیبی وارد نمی‌شود، مشکلات بعدی هم پیش نمی‌آید».

شفیعی در پاسخ به این پرسش فردای‌کرمان که آیا شهرداری بافت تاریخی، از آنجا که مجری بخشی از ضوابط میراثی در این محدوده است، نمی‌توانسته بدون نظر میراث‌فرهنگی پروژه را اجرا کند؟ گفت: «طبق قانون، اظهارنظر و تصمیم‌گیری در حریم و عرصه‌ی بناها منحصرا در اختیار میراث‌فرهنگی است».

حالا باید منتظر اقدام این دو نهاد برای حفظ حرمت قلاع تاریخی شهر کرمان باشیم. / الفشهرداری بدون هماهنگی، پارک ساحلی قلعه‌دختر را احداث کردنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.