قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
سینما به بسیجیان رزمنده یا مدافع سلامت کم‌توجهی کرده است

سینما به بسیجیان رزمنده یا مدافع سلامت کم‌توجهی کرده است – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


سینما به بسیجیان رزمنده یا مدافع سلامت کم‌توجهی کرده است

قدرت‌الله صلح میرزایی، در گفت‌و‌گو با اقطاع نیوز با بیان اینکه سینما و تلویزیون در تصویرسازی از بسیجیان موفق نبوده، اظهار کرد: در کارنامه سینمایی من، چند فیلم وجود دارد که در آن،  بسیجیان محورند.  تنها انگیزه من ساخت رشادت‌هایی است که معتقدم نمونه آن را در کمتر کشوری می‌توان مشاهده کرد، البته آشنایی من با بسیجیان مربوط به سال‌های اخیر نیست، بلکه از زمان جنگ این آشنایی وجود داشته و ادامه دارد.

وی افزود: همه کشورها به ‌نوعی جنگ را تجربه کرده‌اند و مطمئناً در آن نبردها، فداکاری‌هایی نیز رخ داده، اما جنس فداکاری و ایثار در جنگ ما کاملاً متفاوت با الگوهای دیگر کشورهای جهان است. در کشور ما بسیجیان با تکیه بر ایمانشان به جنگ می‌روند بدون اینکه انتظار داشته باشند چیزی دریافت کنند. انگیزه‌ای که از آن حرف زدم متاسفانه آنگونه که باید در فیلم‌هایی سینمایی مورد نظر نبوده، بلکه اگر اتفاقی رخ داده تنها به شکل شعاری به آن پرداخته شده است.

عدم تکرار تولید فیلم‌هایی موفقی چون «آژانس شیشه‌ای»

کارگردان سریال «رخصت» گفت: اگر به فیلم‌هایی که در دهه ۶۰ درباره بسیجیان ساخته می‌شد دقت کنید تنها رشادت‌های جنگی بسیجی‌ها مدنظر بوده، درصورتی‌که دوربین می‌توانست به داخل خانه آنها نیز برود. این اتفاق در سال‌های بعد با فیلم‌هایی نظیر «آژانس شیشه‌ای» رخ داد، اما معتقدم این رویکرد می‌توانست بارها روی دهد نه این‌که به صورت استثناء در سینما از آن نام برده شود.

وی با بیان اینکه در زمان حال این نهادهای فرهنگی هستند که باید بانی اشاعه فرهنگ بسیجی در سینما باشند، بیان کرد: در سینما دو نوع فیلمسازی وجود دارد. ابتدا کارهایی که در آن صرفاً گیشه مدنظر است. این تولیدات همیشه در سینما بوده و باز هم باید وجود داشته باشد، زیرا چرخه اقتصادی سینما را این فیلم‌ها تامین می‌کند، اما در کنار این تولیدات کارهایی هم هستند که هدف از تولیدشان موضوعات مادی نیست، بلکه به واسطه آن می‌خواهیم فرهنگ و اندیشه‌ای را منتقل کنیم. فیلم‌هایی با موضوع بسیجیان از جمله این کارها هستند. این فیلم‌ها باید توسط نهادهایی تولید و حمایت شوند که بر همین مبنا شکل گرفته‌اند. برای مثال سازمان بسیج مستضفان، انجمن سینمای دفاع مقدس، حوزه هنری، موسسه شهید آوینی و… نهادهایی هستند که باید در این عرصه حضور فعال داشته باشند. این مشارکت نیز تنها با مشارکت سالیانه در یک یا دو فیلم به دست نمی‌آید، بلکه باید به صورت مداوم این اتفاق صورت پذیرد.

کارگردان فیلم «زندگی شیرین» متذکر شد: سالها پیش اولین کتاب جنگی با عنوان «محاصره سوسنگرد» را  نوشتم. در این کتاب به زیبایی به دنیای بسیجیان ورود شده بود، به‌نحوی‌که تماشاگر خود را با شخصیت‌ها همراه می‌دید، اما این کتاب تنها در قالب یک فیلم یا سریالی بیگ‌پروداکشن قادر است عظمت قصه را نشان دهد، ولی متاسفانه هیچگاه سرمایه‌گذار مناسبی برای ساخت این کتاب یافت نشد!

یکسویه‌نگری، آسیب رایج فیلم‌های ایرانی

این فیلمساز بزرگترین آسیب در شخصیت‌پردازی بسیجیان را یکسویه‌نگری آنها دانست و بیان کرد: اینکه تصور کنیم بسیجی تنها با یک لباس خاکی و تفنگی در دست، باید دیده شود بی‌انصافی در حق این ایثارگران است. در زمان جنگ هم بسیجیانی داشتیم که در جهاد سازندگی حضور داشتند و کارشان رانندگی بولدزر بود. آنها وظیفه داشتند خاکریز درست کنند. این کار آنها به‌شدت روی موفقیت رزمنده‌ها تاثیرگذار بود، ولی هرگز آنچنان که باید درباره این افراد فیلم ساخته نشد. در زمان حال نیز بسیجیان در عرصه‌هایی چون نبرد اقتصادی و مدافعان سلامت  جان خود را در طبق اخلاص گذشتند، اما باز هم کمتر به فداکاری آنها توجه می‌شود.


بیشتر بخوانید:


کارگردان سریال «حکایت‌های کمال» متذکر شد: این‌که بسیجی‌ها کمتر تلاششان دیده می‌شود، اتفاقاً خواسته قلبی مورد نظر خود آنهاست، چون دوست دارند اگر کاری انجام می‌دهند به چشم نیاید. آنها معتقدند با خدا معامله کرده‌اند، اما این موضوع نباید بهانه‌ای برای کم‌کاری ما باشد. برای همین هم تاکید دارم نهادهای فرهنگی که بودجه مجزا در این حوزه دریافت می‌کنند به ‌صورت ویژه به این موضوع توجه کنند. آخرین نمونه ایثارگری بسیجیان را در مواجهه این آنها با بیماری کرونا می‌شود مشاهده کرد.

بسیجی در قامت مدافعان سلامت

وی یادآور شد: در روزگاری که شاید بسیاری از مردم عادی از بابت این بیماری خانه‌نشین شده‌اند، بسیجیان با ورود به فعالیت‌های انساندوستانه جان خود را فدای آسایش مردم کرده و در جاهایی حضور پیدا می‌کنند که برای سلامتی آنها به هیچ وجه مفید نیست. این نمودی دیگر از ایثار بسیجی‌هاست که به نظرم سینماگران باید در بازنمایی آن تلاش کنند.

صلح‌میرزایی با اشاره به این‌که بسیج مردمی‌ترین نهاد است، تاکید کرد: بسیجی از دل مردم به‌پا خواسته، پس اگر قرار باشد آنها را در فیلم‌های سینمایی نشان دهیم باید زبانمان کاملا مردمی باشد. این خواسته متاسفانه در برخی فیلم‌ها رخ نمی‌دهد، زیرا به بهانه ارزش نهادن به بسیجیان تصویری از آنها ارائه می‌دهند که با واقعیت همخوانی لازم را ندارد. این امر سبب می‌شود تماشاگر حس کند بسیجی آدمی از دنیای دیگر است و او قادر نیست آنطور باشد.

انتهای پیامآرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزسینما به بسیجیان رزمنده یا مدافع سلامت کم‌توجهی کرده استنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.