قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

سراسر تهاجم | اقطاع نیوز | یادداشت


سراسر تهاجم | اقطاع نیوز

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های اقطاع نیوز، محمد شلتوکی در روزنامه‌های وطن امروز نوشت: هفدهمین رزمایش پیامبر اعظم(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از روز دوشنبه هفته گذشته با حضور نیروهای زمینی، دریایی، هوافضا و سازمان جنگال و دفاع سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد که در آن همه آرایه‌های آفندی و پدافندی درگیر در یک جنگ همه‌جانبه به‌کارگیری شد و مورد ارزیابی قرار گرفت. 

این رزمایش که برابر تقویم زمان‌بندی شده رزمایش‌های نیروهای مسلح برگزار می‌شد، مانند هر سال از نوآوری‌ها و ابتکارات بدیعی نیز برخوردار بود اما آنچه در برگزاری رزمایش‌های مشترک و چندنیرویی اهمیت دارد، تمرین رزم ترکیبی در شرایط جنگ نامتقارن و ایجاد هماهنگی میان اجزای مختلف سازمان رزم چند نیرو است؛ موضوعی که برگزاری رزمایش‌های مشترک پیامبر اعظم(ص) سپاه و ذوالفقار ارتش جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته بخوبی آن را نشان داده است. 

در بخش تمرین رزم در دریا و ساحل رزمایش پیامبر اعظم۱۷، شاهد ابتکارات و طراحی‌های رزم نوینی از سوی نیروی دریایی سپاه بودیم که از جمله آنها، شلیک همزمان و اصابت همزمان ۵ فروند موشک کروز ضدکشتی به یک هدف مشخص بود؛ تاکتیکی نوین که فرصت واکنش موثر را از شناورهای دشمن می‌گیرد تا آنها خود را در محاصره چندین موشک کروز که به سمت‌شان روانه شده، ببینند. انواع موشک‌های کروز ضدکشتی طی سال‌های گذشته در اختیار نیروی دریایی سپاه قرار گرفته است و این نیرو هم توانسته آنها را علاوه بر به‌کارگیری در شهرهای موشکی زیرزمینی در سواحل کشور، روی انواع شناورهای تندرو نیز نصب کند به طوری که امروز در نیروی دریایی سپاه شناورهای تندرویی با سرعت بسیار زیاد ۹۵ نات وجود دارد که قادر به شلیک موشک‌های کروز ضدکشتی هستند.  در کنار آن، شناورهای تندرو اژدرافکن نیز یکی دیگر از قابلیت‌های جدید نیروی دریایی سپاه است که اهمیت زیادی در ارتقای توان رزم این نیرو دارد، چرا که زین پس شناورهای تندرو این نیرو توان پرتاب اژدر برای مقابله با شناورهای سطحی و زیرسطی را دارند. در کنار موشک‌های کروز، نیروی دریایی سپاه امروز با در اختیار داشتن حجم وسیعی از موشک‌های بالستیک و توپخانه موشکی که در این رزمایش نیز به کار گرفته شد، قدرت مقابله موثر با ناوگروه‌های بیگانه را هم در خود تقویت کرده است. انبوه موشک‌های بالستیک فتح و راکت‌های خانواده فجر که امروز در اختیار این نیرو است، قابلیت تهاجم وسیع موشکی و توپخانه‌ای به ناوگروه‌های متخاصم را فراهم کرده است. 

در سوی دیگر میدان رزم پیامبر اعظم۱۷، نیروی زمینی سپاه بود که با استعداد چندین تیپ تکاور، زرهی و مکانیزه و… به میدان رزمایش آمده بود تا توان تهاجمی خود را در وهله اول و سپس توان تدافعی خود را به رخ بکشد. این نیرو در رزمایش پیامبر اعظم(ص) توسط تیپ نیروی مخصوص صابرین، توان تهاجمی خود را در تصرف سرزمین دشمن، تاخت و سرپل‌گیری به نمایش گذاشت. 

توپخانه نیروی زمینی سپاه نیز در این رزمایش حجم قابل توجهی از آتش پشتیبانی از نیروهای درگیر در صحنه عملیات را به مرحله اجرا گذاشت، البته توپخانه این نیرو طی سال‌های اخیر با استفاده از فناوری‌های روز دنیا به مرتبه قابل توجهی از توان رسیده که آتش آن امروز با استفاده از گلوله‌های هوشمند کراسنوپل داخلی بسیار هدفمند شده است به طوری که می‌توان گفت در توپخانه سپاه امروز شعار «یک گلوله، یک هدف» محقق شده است. 

از سوی دیگر، نسل جدیدی از مهمات توپخانه که عملکرد مجاورتی دارند نیز در این رزمایش مورد بهره‌برداری قرار گرفت که تاثیر بسزایی در افزایش قدرت اثر توپخانه در صحنه جنگ دارد؛ عملکرد این گلوله‌ها به این گونه است که پس از شلیک، در بالای سر هدف منفجر می‌شوند تا ترکش‌های آن محیط اطراف هدف را نیز تحت تاثیر قرار دهد. 

نیروی زرهی سپاه هم در این رزمایش با به میدان آوردن نسل جدید تانک کرار نشان داد قدم در راه مدرن‌سازی خود گذاشته است. تانک‌های کرار تحویل‌شده به نیروی زمینی سپاه، در حقیقت نمونه ارتقایافته تانک‌های «تی۷۲ام» این نیرو هستند که توسط صنایع زرهی بنی‌هاشم وزارت دفاع ارتقا پیدا کرده‌اند و هم‌اکنون سایر تانک‌های «تی۷۲ام» نیروی زمینی سپاه نیز برای ارتقا به وزارت دفاع تحویل شده‌اند.  تانک تحویل ‌شده به نیروی زمینی سپاه به پوشش‌های خاصی برای مقابله با امواج حرارتی مجهز شده است و می‌تواند خود را از دید جست‌وجوگرهای حرارتی نیز پنهان کند، همچنین این تانک‌ها مجهز به سامانه‌های ناوبری GPS هستند و قابلیت مقابله نرم با موشک‌های ضد زره نیز برای آنها فراهم شده است. 

اما حسن‌ختام و پایان‌بخش رزمایش پیامبر اعظم(ص) مانند همیشه، شلیک پرحجم و انبوه موشک‌های بالستیک نیروی هوافضای سپاه بود که امسال نیز این نیرو از منطقه کویر مرکزی کشور، ۱۶ فروند موشک بالستیک از انواع سوخت مایع و جامد شامل عماد، قدر، سجیل، زلزال، دزفول و ذوالفقار را به سمت اهدافی شلیک کرد. 

ویژگی بارز شلیک موشک‌های بالستیک در این رزمایش نسبت به گذشته، استفاده از انواع جدید سر جنگی موشک‌ها با قابلیت تغییر مسیر و جهت حین پرواز است؛ این قابلیت جدید که در نوع خود می‌تواند مهم‌ترین اتفاق در حوزه موشکی کشور قلمداد شود، به موشک‌های بالستیک این قابلیت را می‌دهد که پس از شلیک و در حین خروج از جو و ورود مجدد به آن، بتوانند با اجرای مانور و تغییر مسیر، سامانه‌های دفاع موشکی دشمن را فریب دهند تا قدرت مقابله نداشته باشند؛ قابلیتی منحصربه‌فرد و ویژه که تنها در اختیار معدود کشورهایی در جهان است و به گفته سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، میلیاردها دلار هزینه دشمنان برای مقابله با موشک‌های بالستیک ایران را ضربدر صفر خواهد کرد.  در کنار شلیک موشک‌های بالستیک، ۱۰ فروند پهپاد تهاجمی نیروی هوافضای سپاه نیز همزمان وظیفه عملیات تهاجمی علیه اهداف را بر عهده داشتند. اصلی‌ترین ویژگی رزمایش پیامبر اعظم۱۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را می‌توان رویکرد تهاجمی آن به دشمن برشمرد که ریشه در دکترین نظامی کشور دارد. ایران همواره اعلام کرده است هیچ‌گاه آغازگر جنگی نخواهد بود اما در صورت بروز شیطنت هیچ‌گاه تنها مدافع هم نخواهد بود، بلکه دفاع ایران نیز سراسر هجوم است. رزمایش پیامبر اعظم سپاه در حالی برگزار شد که ایران و کشورهای ۱+۴ هم‌اکنون در حال گفت‌وگو پیرامون احیای برجام هستند؛ گفت‌وگوهایی که صهیونیست‌ها نیز با لفاظی و جنگ روانی و تهدید نظامی در پی تاثیرگذاری بر آن هستند و هر از گاهی تهدیداتی را مطرح می‌کنند؛ تهدیداتی که فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیا به عنوان فرمانده ارشد عملیاتی نیروهای مسلح در روز اول رزمایش در پاسخ به آن هشدار داد هرگونه تهدید نظامی علیه تأسیسات هسته‌ای به معنای موافقت آمریکاست و ایران در پاسخ تمام پایگاه‌های مبدا تجاوز و مسیر و فضای استفاده شده برای عبور را مورد تهاجم قرار می‌دهد. فرمانده کل سپاه نیز به صهیونیست‌ها هشدار می‌دهد و می‌گوید فاصله بین عملیات واقعی و رزمایش میدانی تنها تغییر زوایای پرتاب موشک‌هاست و رزمایش ما یک هشدار جدی، واقعی و میدانی به تهدیدات صهیونیست‌هاست. 

در کنار این موضوع که رزمایش پیامبر اعظم(ص) یک پاسخ قاطع به لفاظی‌های صهیونیست‌ها بود؛ آن را می‌توان پاسخی به غربگرایان داخلی و اصلاح‌طلبانی که همواره در پی متهم کردن نیروهای مسلح با ادعای کارشکنی در گفت‌وگوهای برجامی دولت روحانی به وسیله برگزاری رزمایش بودند نیز برشمرد. 

در حالی که اصلاح‌طلبان و اصحاب اعتدال در راستای گفتمان تقابل دوگانه «میدان- دیپلماسی» در دوران گفت‌وگوهای اخیر برجامی در وین، به دنبال القای این ادعا بودند که با روی کار آمدن دولت سیزدهم دیگر خبری از رزمایش‌های نظامی برای تحت‌الشعاع قرار دادن مذاکرات نیست، برگزاری این رزمایش نشان داد دیپلماسی و میدان همواره مکمل و تکمیل‌کننده یکدیگرند.
 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنیدآرشیو یاداداشت ها | سرویس خبری اقطاع نیوزسراسر تهاجم | اقطاع نیوزنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 10 =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.