قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
اشرف غنی 1 - سخنرانی رییس جمهور غنی در مراسم گرامیداشت از روز عاشورا

سخنرانی رییس جمهور غنی در مراسم گرامیداشت از روز عاشورا – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان | افغانستان


سخنرانی رییس جمهور غنی در مراسم گرامیداشت از روز عاشورا

اقطاع نیوز: رییس جمهور کشورمان در مراسم گرامیداشت از روز عاشورا در حسینیۀ بقیه الله دشت برچی، اشتراک و سخنرانی کرد…

به نقل از ارگ، در این مراسم که معاونین ریاست جمهوری، مشاور امنیت ملی، رییس مشرانو جرگه، رییس عمومی ادارۀ امور و شماری از اعضای کابینه، مشاوران ریاست جمهوری و اعضای شورای ملی نیز حضور داشتند، رییس جمهور ضمن ابراز تسلیت بخاطر عاشورا، به روح شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی و شهدای حوادث طبیعی اخیر، اتحاف دعا کرد.

رییس جمهور گفت که تمام مردم افغانستان اعم از علمای کرام وظیفۀ وجدانی داریم که یاد کربلا را همیشه جاویدان نگهداریم و هر طفل، زن و مرد افغانستان عمق این قضیه را درک کنند.

وی افزود که ما باید درس های حضرت حسین(رض) را درک و جذب کنیم و وحدت خود را حفظ و ملت و دولت خود را اصلاح نمائیم. افغانستان نمونۀ وحدت شیعه و سنی در سطح جهان است و این سرمایه را هیچگونه تهدید و توطئه به خطر مواجه نمی تواند.

رییس جمهور گفت که امروز همۀ ما در اینجا احساس همبستگی ملت را ابراز می کنیم. در این خاک همبستگی، تعهد و اراده وجود دارد و دشمن هرچه بربادی بیاورد، ما آنرا دوباره آباد می کنیم و به عقب بر نمی گردیم.

رییس جمهور محمد اشرف غنی افزود: وظیفه ما این است که شرایط صلح، ثبات و رفاه دایمی را به نسل های آینده فراهم سازیم و در یک صف واحد که قانون اساسی آنرا ضمانت کرده، قرار گیریم و هدف ما وحدت ملی بر اساس همدیگر پذیری و مساوات هر افغان با افغان دیگر است.

رییس جمهور غنی تصریح کرد که زنان صدر اسلام الگوهای اند که زنان قهرمان افغانستان در نقش قدم های آنان، گام میگذارند.

رییس جمهور از حس همبستگی و کمک مردم به ویژه عزاداران حسینی به سیلاب زدگان پروان ستایش کرد و افزود که آب آبروی افغانستان است و مدیریت خواهد شد. شش ملیارد متر مکعب آب که در حال ضایع شدن بود، دوباره مدیریت گردیده است.

وی با اشاره به کمبود آب آشامیدنی در شهر کابل، گفت که کابل بدون آب بوده نمی تواند و شما به زودی شاهد امضای قرارداد بند شاه توت خواهید بود.

رییس جمهور غنی از شورای عالی مردمی بخاطر همکاری در تامین امنیت دهۀ محرم و مراسم عاشورا قدردانی کرد و خواهان همکاری مردم در میثاق امنیتی شد.

رییس جمهور از مردم خواست تا فرزندان شان را که در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی قرار دارند، تنها نگذارند. وی افزود که اصلاحات در نهادهای امنیتی و دفاعی جریان دارد و امکانات آنان در حال بهتر شدن است.

رییس جمهور غنی تصریح کرد که نظام جمهوریت نتیجۀ جهاد، قربانی ها و ارادۀ ملی مردم ما می باشد و امروز همۀ ما با اتکا به خداوند متعال، حسین وار در کنار نظام ایستادگی می کنیم.

رییس جمهور با اشاره بر اینکه اهمیت افغانستان در منطقه روز به روز بیشتر می شود، گفت که ما باید به خود اتکا داشته باشیم. حرف ما با دنیا حرف تضرع نیست، زیرا ما منافع مشترک داریم و قربانی های را که مردم ما برای امنیت جهان داده است، بی سابقه می باشد.

رییس جمهور کشور گفت که نظام جمهوریت، نظام بزرگ است که گروه های کوچک را در خود جذب میکند. هدف نظام جمهوریت این است تا یک تجربه هماهنگ را برای نسل کنونی ایجاد کند و این تجربه درد نیست، بلکه نقطه پایان دردها می باشد.

وی تاکید کرد که ما باید همبستگی، همسویی، اتفاق و وحدت داشته باشیم که دردهای تاریخی خود را مداوا نمائیم، تا شیعه و سنی و تمام اقوام خود را جزء لاینفک همدیگر بدانند.

در این مراسم امرالله صالح معاون اول رییس جمهور در صحبت هایش گفت که عاشورا جزء هویت و خون ماست. تمام سرمایه گذاری های شمرگونه و یزیدگونه بین شیعه و سنی خط فاصل ایجاد نتوانست و با هم بودن، مسلمان بودن واقعی ما را نشان میدهد.

امرالله صالح افزود: رییس جمهور در بازدید شان از شفاخانه صد بستر دشت برچی، پیام غم و تراژیدی را به پیام امید و دلگرمی تبدیل کرد.

معاون اول رییس جمهور گفت که نسل نو ما با الهام از گذشته زیبایی های امروز را شاهد اند و نتیجۀ آن همه نابسامانی های گذشته، این صف واحد می باشد که به دشواری های زیاد بدست آمده است.

وی از عزاداران حسینی که پول نذر را برای آسیب دیدگان سیلاب های اخیر پروان کمک کردند، تشکر نموده، افزود که دعاها و تجمع ما بخاطر ایجاد جرئت و صلابت در برابر شمرهای امروزی است. تکثر، تنوع و رنگارنگی در زیر چتر واحد جمهوری اسلامی افغانستان به حدی بزرگ شده است که هیچ گروهی توانایی از بین بردن آن را ندارد.

استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در این مراسم، گفت که عاشورا به تمام مسلمانان تعلق دارد و به همۀ انسان ها؛ عدالت خواهی، آزادی، مهر، محبت، حقوق و ارزش های انسانی را می آموزاند.

وی با تاکید بر اینکه صلح با عزت و پایدار صلحی است که با اهداف جمهوریت سازگار باشد، گفت که صلح با عزت نیاز به دولت مقتدر و ملت متحد دارد، امارت نه دولت مقتدر ایجاد می تواند و نه ملت متحد.

معاون دوم ریاست جمهوری تأکید کرد که دولت افغانستان اکنون با تمام توان و امکانات خود در راه تحقق صلح باعزت تلاش می کند و گام های استواری را در این مسیر برداشته است.

وی گفت که اکثریت قاطع مردم از جمهوریت حمایت کنند؛ زیرا جمهوریت نظام مبتنی بر اراده مردم است و این نظام بر حقوق و آزادی های عمومی و حقوق شهروندی استوار است.

معاون دوم رییس جمهور تأکید کرد در امارت، افغانستان نه تنها پیکر واحد محسوب نمی شود؛ بلکه مردم در امارت طالبانی از حقوق مساوی برخوردار نیستند.

استاد سرور دانش گفت دشمن هرگز نمی تواند از راه زور و غلبه بر سرنوشت مردم افغانستان مسلط شود و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با تمام توان از عزت، آزادی و جان و مال مردم دفاع خواهند کرد.

همچنان در این مراسم فضل الهادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه در صحبت هایش ضمن تسلیت بخاطر فرارسیدن عاشورای حسینی، گفت که این غم و اندوه به تمام مسلمانان تعلق دارد و حضرت حسین(رض) برای ما درس مبارزه در برابر بی عدالتی و ذلت و درس انسانیت می دهد.

در این مراسم مولوی محمد قاسم حلیمی سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف در مورد اهمیت عاشورای حسینی و تعلق آن به تمام مسلمانان جهان صحبت کرده، گفت که عاشورا نه تنها به شیعه و سنی، بلکه به تمام مسلمانان جهان به ویژه به رهروان استقلال و قهرمانان ضد استبداد، تعلق دارد.

همچنان استاد محمد فیاض ارزگانی عضو شورای علمای اهل تشیع در صحبت هایش از توجه ریاست جمهوری و تلاش های ارگان های امنیتی بخاطر تامین امنیت ایام محرم و مراسم عاشورا تشکر کرده، گفت که بزرگترین دستآورد قیام حضرت حسین(رض) بیدار ساختن مردم بود و با این قیام، راه برای مبارزه در برابر فساد، استبداد و بی عدالتی گشوده شد.

در این مراسم یاسا حکیمی به نمایندگی از اهالی حسینیۀ بقیه الله نیز صحبت کرده، گفت که امسال نذر عاشورا در کنار برگزاری مراسم، جهت کمک به سیلاب زدگان تخصیص داده شد. وی همچنان خواست ها و مشکلات مردم دشت برچی را در عرصه های مختلف از جمله ناامنی، کمبود آب آشامیدنی و تجهیز بیشتر شفاخانه صد بستر دشت برچی با رییس جمهور شریک ساخت.

 آرشیو افغانستان | سرویس خبری اقطاع نیوزسخنرانی رییس جمهور غنی در مراسم گرامیداشت از روز عاشورانمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.