قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
سایه بی مهری بر مدارس دولتی/ داستان نیمکت‌های خاک گرفته یک مدرسه - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

سایه بی مهری بر مدارس دولتی/ داستان نیمکت‌های خاک گرفته یک مدرسه – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


سایه بی مهری بر مدارس دولتی/ داستان نیمکت‌های خاک گرفته یک مدرسه – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

اقطاع نیوز – گروه استان‌ها، پژمان امیدی‌: این روزها که سایه غول مدارس غیر دولتی بر پیکره زیرساخت‌های دولتی می تازد، در برخی مناطق، مدارس دولتی در سایه فراموشی قرار گرفته و خانواده‌ها در دوراهی کمبودهای زیرساختی مدارس دولتی و هزینه مدارس غیر دولتی مانده‌اند.

برای بررسی آنچه اولیای دانش آموزان به عنوان گلایه از نبود مدرسه دخترانه دولتی در منطقه محمودآباد در شرق شهر یاسوج داشتند، راهی این منطقه شدیم.

منطقه‌ای که در نگاه اول یک بافت ترکیبی مدرن و قدیمی با جمعیتی بالا را به تصویر می‌کشید. فاصله این منطقه تا آموزش و پرورش استان تنها دو کیلومتر است.

با یکی از اهالی منطقه همراه شده و به مدرسه خیر ساز منطقه رسیدیم. مدرسه شهید علیقلی نوری محمود آباد یک مدرسه خیر ساز پنج کلاسه است که در سال ۱۳۷۹ تأسیس شده و بیش از ۹۵ درصد دانش آموزان دختر و پسر منطقه محمودآباد دوره ابتدایی خود را در این مدرسه گذراندند.

اما چهره درهم رفته و خاک گرفته امروز این مدرسه داستان تلخی را روایت می‌کند. مدرسه‌ای که سالانه میزبان تعداد زیادی از دانش آموزان دختر و پسر منطقه بوده، در سایه بی مهری متولیان و عدم نوین سازی تجهیزات به حاشیه رانده شده است.

دبستانی که سال‌ها قبل دکترها، مهندس‌ها، معلمها، هنرمندها و آینده سازانی کوشاتحویل جامعه می‌داد، امروز ضعف زیرساختی و عدم حرکت توسعه‌ای را در برابر چشمان خود می بیند، تا گرد بی مهری بر تک تک میز و صندلی‌هایش جولان دهد.

اما سوال اینجاست که آیا مدرسه‌ای زیبا که اصول و خلاقیت در نگهداری آن می‌توانست آن را به یکی از بهترین دبستان‌های فعال شهر تبدیل کند، چرا اینک در کنج عزلت به سر می‌برد آن هم در منطقه‌ای که وجود یک مدرسه دولتی در میان انبوه مدارس غیرانتفاعی می‌توانست حداقل خیال منطقه را از هزینه‌های سرسام آور مدارس غیردولتی راحت کند.

این مدرسه با اندکی بهسازی و زیباسازی می‌تواند به یکی از بهترین مدارس شهر یاسوج مبدل گردد.

برای پاسخ به این سوالات هماهنگی لازم از طریق معاونت عمرانی استاندار برای بازدید از این مدرسه انجام گرفت.

تعدادی از مسئولین با همراهی معاون عمرانی استاندار راهی این مدرسه شدند تا قصه پر غصه آن را به چشم خود ببینید.

در بدو ورود به این مدرسه یکی از اهالی با گلایه شدید نسبت به وضعیت این مدرسه گفت: آیا این حق یکی از قدیمی ترین محلات شهر یاسوج بوده که حتی از یک مدرسه ابتدایی استاندارد بی بهره باشد.

حاتم فتحی خطاب به متولیان افزود: سال‌هاست ساختمان سرایداری و نمازخانه این مدرسه به حال خود رها شده است و کسی پاسخگو نیست.

فتحی با انتقاد از عملکرد نوسازی مدارس گفت‌: اگر بهسازی و نوسازی طی سال‌های قبل انجام می‌گرفت، مردم دغدغه تحصیل فرزندان خود در سایر مدارس نزدیک به منطقه را نداشتند. خدا رو خوش نمی‌آید این مدرسه را به حال خود رها کنند.

فتحی ابراز داشت: برای مرکز شهر زشت است که بیش از ۱۰۰۰ متر زمین در بهترین نقطه آن وجود داشته باشد و تنها ۱۰ دانش آموز از صدها دانش آموز منطقه از آن استفاده کنند.

فتحی گفت: آیا ضعف زیرساختی دانش آموزان و خانواده‌ها را از این مدرسه فراری نداده است؟. من توان تأمین هزینه برای مدرسه غیر انتفاعی را دارم، اما آیا خدا خوشش می‌آید که افرادی با توان مالی پایین از این ظرفیت محروم باشند.

برگشت اعتبارات ۳۵ میلیارد ریالی

در ادامه مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد گفت‌: اعتبارات ۳۵ میلیارد ریالی این مدرسه به دلیل خیر ساز بودن، برگشت خورده است.

پیروز کرمی افزود: سال گذشته پیگیری برای مدرسه شهید نوری انجام و در طرح تعمیر و بازسازی قرار گرفت که ۳۵ میلیارد ریال اعتبار برای آن در نظر گرفته شد.

کرمی تصریح کرد: به دلیل خیر ساز بودن و عدم مجوز تخریب این موضوع از ردیف اعتباری خارج شد.

blank

کرمی گفت: در حال حاضر با زیربنای ۶۳۰ متر ۳۵ تا ۵۵ میلیارد ریال برای یک مدرسه پنج کلاسه نوساز باید هزینه کرد.

دستور بهسازی و نوسازی صادر شد

در ادامه معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر تکمیل این مدرسه تاکید و دستور پیگیری بهسازی مدرسه قدیم، تکمیل سازه نمازخانه و سرایداری را صادر کرد.

عزیز فیلی گفت: همچنین ساخت مدرسه پنج کلاسه جدید با جانمایی مناسب در محوطه مدرسه عملیاتی خواهد شد.

فیلی گفت‌: رفع مشکلات زیرساختی این مدرسه می‌تواند احیای ظرفیت‌ها را رقم زده و مشکلات کمبود فضای رایگان آموزشی در این محدوده را برطرف کند.

به گزارش اقطاع نیوز، امید است فصل جدید آموزش‌ها در منطقه پر جمعیت محمودآباد با صدای زنگ مدرسه دولتی مملو از دانش آموز عجین شده و خانواده‌ها به ویژه افراد کم بضاعت، دغدغه هزینه‌های آموزشی را بر گرده خود احساس نکرده و آموزش رایگان محقق شود.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزسایه بی مهری بر مدارس دولتی/ داستان نیمکت‌های خاک گرفته یک مدرسه – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.