قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
زنده‌یاد مریم اربابی برگزیده دومین سالانه «به مهربانی‌» شد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

زنده‌یاد مریم اربابی برگزیده دومین سالانه «به مهربانی‌» شد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


زنده‌یاد مریم اربابی برگزیده دومین سالانه «به مهربانی‌» شد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

به گزارش اقطاع نیوز، مراسم آنلاین دومین جایزه سالانه به مهربانی شنبه یکم آذرماه ۹۹ در ستاد دارالاکرام با حضور تنی چند از کارشناسان و پژوهشگران و حضور اسکایپی برخی از مدیران شعب دارالاکرام برگزار شد. مؤسسه خیریه دارالاکرام از سال ۱۳۹۸ با همکاری کمیسیون حقوق بشر اسلامی، جایزه سالیانه‌ای را با هدف ترویج و تقدیر از تلاش‌های ملی جهت ارتقای وضعیت و حقوق کودک طراحی کرده تا هر ساله در روز جهانی کودک به منتخبان اهدا کند. موضوع فراخوان جایزه سال ۱۳۹۹، «تلاش‌های مربوط به تغییر موفق سبک زندگی، متناسب با شرایط بحران کرونا با تمرکز بر حق تحصیل کودکان، به ویژه کودکان نیازمند حمایت‌های خاص» بوده است.

شاخص‌های انتخاب از سوی هیئت داوران نیز شامل مواردی چون فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی داوطلبانه شهروندان؛ فعالیت‌های گروهی و سازمانی برای تدارک زیر ساخت‌های فنی و تخصصی مورد نیاز تحصیل کودکان؛ فعالیت‌های حمایتی و امدادی افراد و نهادهای مختلف که مستقیماً به مقوله تحصیل و امکانات مادی دانش آموزان کم برخوردار مربوط می‌شود؛ فعالیت‌های حمایتی افراد و نهادهای مختلف در مورد سایر نیازهای خانواده‌های کم برخوردار؛ فعالیت‌های متنوع در عرصه هنری، تفریحی و سرگرمی برای کودکان؛ فعالیت‌های انجام شده برای کودکان دارای نیازهای خاص (کودکان دارای معلولیت)؛ فعالیت‌های رسانه‌ای آموزشی و ترویجی برای رفع نیازهای مربوط به تغییر سبک زندگی متناسب با حق تحصیل کودکان بوده است که همگی با توجه به شرایط خاص تحصیل کودکان در شرایط کرونا مورد نظر قرار گرفته‌اند.

در این مراسم، منتخبان این جایزه سالانه در سه بخش معرفی شدند. خانم مریم اربابی، معلم مدرسه ابتدایی شاهد گرمه از استان خراسان شمالی که در زمان ابتلاء به کرونا و بستری بودن در بیمارستان، هم چنان خدمتگزاری و تدریس را رها نکرد؛ سازمان آموزش وپرورش استثنایی کشور به دلیل ابتکارات و طرح‌های نوآورانه جهت خدمت رسانی به کودکان دارای معلولیت و نیازهای خاص؛ و مؤسسه نیکوکاری مهرآفرین به دلیل تلاش‌های حمایتی قابل توجه از کودکان نیازمند در استان‌های مختلف در بحران کرونا.

حسین ساکت، حقوقدان پیشکسوت و رئیس هیئت مدیره انجمن حقوق شناسی، به عنوان اولین سخنران، ضمن تحسین و قدردانی از این اقدام مؤسسه دارالاکرام آن را به عنوان الگویی برای دیگر کشورها در منطقه معرفی کرد. وی ضمن اشاره به شرایط نامطلوب زنان و کودکان در ایران و سایر کشورهای جهان و اعمال خشونت نسبت به آنها، هرگونه اقدام در پشتیبانی و حمایت از حقوق کودکان بی گناه و بی‌پناه را شایسته تقدیر و ستایش دانست. وی هم چنین ضمن قدردانی از دست اندرکاران دارالاکرام و خیرین کشور جهت حمایت از کودکان، خاطر نشان کرد برای داشتن آینده‌ای درخشان، باید کودکانی مستعد، آماده و سرشار از علم و دانش و هنر داشته باشیم.

در ادامه این مراسم، ابتدا خواهر مریم اربابی که از طریق اسکایپ در این مراسم شرکت کرده بودند ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم و برازنده بودن عنوان این همایش (جایزه سالانه به مهربانی)، بخشش، مظلومیت و مهربانی را از جمله ویژگی‌های بارز آن معلم فداکار دانستند. سپس خانم طائفی، معاون مدرسه شاهد، از مریم اربابی به عنوان بهترین معلم مدرسه نام بردند.

سپس مریم تقوی، مدیر شعبه مشهد از طریق اسکایپ، به نمایندگی از سایر مدیران شعب به خانواده این معلم فداکار تسلیت گفت و ضرورت برگزاری جایزه سالانه را به ویژه در بحران کرونا و برای کودکان آسیب دیده اجتماعی و فرهنگی حائز اهمیت دانست.

در ادامه نیز مصطفایی، نماینده مؤسسه خیریه مهر آفرین، ضمن قدردانی از دست اندرکاران مؤسسه دارالاکرام، جایزه سالانه به مهربانی را از جمله مهم‌ترین اقدامات این مؤسسه برشمرد. وی خاطر نشان کرد که در مؤسسه خیرآفرین هم چون دارالاکرام از صدقه دادن پرهیز می‌شود و تاکنون این مؤسسه رویکرد اجتماعی شرکتی را دنبال کرده است.

نماینده مؤسسه مهر آفرین هم چنین افزود که اقدامات این مؤسسه در حمایت تحصیلی از کودکان بد سرپرست و بی سرپرست به ویژه در بحران کرونا، در سه مرحله و با کمک بنگاه‌های اقتصادی صورت گرفته است. وی به تهیه تبلت، موبایل و سایر لوازم الکترونیک جهت آموزش مجازی، ایجاد واحد پشتیبانی جهت آموزش کاربرد این لوازم برای دانش آموزان، و هم چنین پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری با حمایت بنگاه‌های اقتصادی داوطلب اشاره کرد.

برقی، نماینده سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، سخنران بعدی این مراسم بود. وی ضمن سپاس از تمامی فعالان حوزه حقوق کودک که در مسیر عدالت انسانی گام بر می‌دارند، گفت که هم اکنون ۱۵۲ هزار کودک استثنایی در ۱۶۰۰ مدرسه خاص و ۲۰۰۰ مدرسه پذیرا، مشغول به تحصیل و در حال رشد و تکامل هستند. وی از نیکوکارانی قدردانی کرد که توانسته‌اند با مهربانی لبخندی بر لب کودکان کم توان ذهنی که از داشتن آغوش گرم خانواده محروم هستند.

نماینده سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از راه اندازی نهضت توان افزایی با هدف تأمین کالاهای آموزشی، کمک آموزشی و توانبخشی با هزینه‌ای معادل ۳۵۵ میلیارد خبر داد. وی هم چنین برای جلب مشارکت سایر نهادهای مردمی و دولتی اعلام آمادگی کرد. برقی حمایت مؤسسه دارالاکرام از دانش آموزان کم برخوردار در سراسر کشور را اقدامی ارزنده در جهت رشد و شکوفایی این دانش آموزان برشمرد.

در پایان پس از اهدای جوایز به منتخبان مراسم، مصطفی میراحمدی زاده، مدیر عامل مؤسسه دارلاکرام ضمن قدردانی از شرکت حاضران در این مراسم به ایراد سخن پرداخت. وی پس از مروری گذرا بر شعبه‌های ۲۱ گانه دارالاکرام در ۱۵ استان و ۸۶ شهرکشور، اشاره کرد که کار خیر را باید با دقت، سلامت، شفافیت و با پرهیز از صدقه پروری انجام داد تا کارهای خیر ما مانع توسعه منابع انسانی نشود.

وی همچنین افزود تجربه سال‌ها فعالیت در این حوزه نشان داده است که نیت خیر الزاماً به کار خیر منجر نمی‌شود و چه بسا انسان‌های بزرگی که علی رغم نیات خیر، ممکن است به دلیل ندانستن راه درست آن، به جای کمک ضربه هم بزنند.
 آرشیو اخبار فرهنگی سرویس خبری اقطاع نیوززنده‌یاد مریم اربابی برگزیده دومین سالانه «به مهربانی‌» شد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.