قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

روزگار تلخ مستأجران همدانی/ خبری از مُسکن های مَسکن نیست – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


روزگار تلخ مستأجران همدانی/ خبری از مُسکن های مَسکن نیست – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

اقطاع نیوز – گروه استان‌ها: استان همدان بارها در زمینه‌های رشد نرخ اجاره بها و نرخ تورم آن در کشور رکورد دار بوده است؛ از رتبه اول همدان با ۲.۱۶ درصد در خصوص بیشترین نرخ اجاره بهای واحدهای مسکونی شهری در تابستان ۹۹ نسبت به بهار ۹۹ گرفته تا بررسی‌هایی که در شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوار شهری در فصل تابستان ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ نشان داد که بیشترین نرخ اجاره بها مربوط به استان همدان با ۳۷ درصد است.

روندی که در سال ۱۴۰۰ هم ادامه داشت و نرخ تورم اجاره بها در استان همدان ۳۸.۳ درصد یعنی در جایگاه نخست کشوری عنوان شد.

این وضعیت در حالی در مسیر پیش روی قرار دارد که بسیاری از جوانان این روزها به فکر بازگشت به خانه‌های پدری یا اقامت در حاشیه‌های شهر همدان شده‌اند؛ حاشیه‌هایی که نه تنها با آسیب‌های اجتماعی و خدمات شهری و غیره بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند بلکه به اجاره بهایی بالغ بر سه میلیون تومان برای ۷۰ متر هم می‌رسد.

روزگار تلخ مستأجران همدانی/ خبری از مُسکن های مَسکن نیست

اجاره یک خانه مناسب رؤیا شده است

یکی از شهروندان همدانی در این راستا به اقطاع نیوز گفت: ۹ سال است که ازدواج کرده‌ام، با وجودی که شغل دولتی دارم اما از همان ابتدا مسیر زندگی متاهلی ام به وام گره خورد.

وی با گلایه مندی مطرح کرد: این روزها در حالی که تا موعد سررسید تخلیه خانه‌ام قریب به هشت ماه باقی مانده است، اما هر روز تنم می لرزد که مبادا آن موقع نتوانم خانه‌ای مناسب را اجاره کنم.

این جوان همدانی با بیان اینکه هم اکنون ۳۵ سال دارم اما نمی‌توانم به آینده خوبی برای داشتن مسکن فکر کنم، مطرح کرد: خرید خانه که برایمان رؤیا شده است، اما در همدان همین که یک خانه مناسب با دو اتاق کوچک هم بتوانیم اجاره کنیم در حال تبدیل شدن به رؤیا است و در این بین، مسئولین هم قدمی بر نمی‌دارند.

زارعپور، دیگر شهروند همدانی در گفتگو با اقطاع نیوز گفت: من یک جوان همدانی هستم که این روزها در منزل پدری زندگی می‌کنم؛ علی رغم اینکه ۱۲ سال است که ازدواج کرده‌ام اما به سبب مشکلاتی که برای تأمین مسکن داشتیم تقریباً یک سال است که در خانه پدری ام زندگی می‌کنم.

وی با بیان اینکه متأسفانه من جدا و همسرم هم جدا در منزل پدری اش زندگی می‌کند؛ مطرح کرد: این وضعیت غیرقابل تحمل اما اجباری است. ما مجبور به این انتخاب شدیم تا بتوانیم پول‌هایمان را پس انداز کنیم.

این بانوی همدانی ادامه داد: متأسفانه مسئولین همدان فکری به حال ما جوان‌ها نمی‌کنند، چرا نباید بتوانیم یک خانه مناسب را اجاره کنیم؟ در ابتدای زندگی مشترکمان با همان حقوق متوسطمان خانه خوبی را در محدوده طالقانی همدان اجاره کرده بودیم، اما به مرور به سمت شهرک‌ها روانه شدیم تا اینکه هم اکنون مجبور به جدا زندگی کردن هستیم.

وی با بیان اینکه تمام سرمایه را برای خرید یک ماشین گذاشتیم و طلاهای عروسی مان را برای طرح اقدام ملی مسکن فروخته‌ایم، خاطرنشان کرد: هر بار که از زمین خالی و بدون حتی یک کلنگ خوردن شهرک فرهنگیان رد می‌شوم، به این فکر می‌کنم که می‌توانستیم آن پول که بالغ بر ۹۰ میلیون تومان بود را در کجا سرمایه گذاری کنیم اما برای این طرح واریز کردیم و سرنوشت آن نامعلوم است.

این بانوی همدانی با بیان اینکه تاکنون قریب به ۲۰ میلیون تومان از حساب ما برداشت شده است اما پروژه هیچ پیشرفتی نداشته است، خطاب به مسئولین همدان گفت: از تک تک شما خواهش می‌کنم، خودتان را جای ما بگذارید و قدمی برای پروژه‌های مسکن همدان بردارید، گناه ما چیست که پروژه مسکن ملی در شهرک فرهنگیان به این بن بست خورده است؟

روزگار تلخ مستأجران همدانی/ خبری از مُسکن های مَسکن نیست

بحث احداث مسکن در اولویت است

در این خصوص فرزاد تیموری در گفتگو با اقطاع نیوز مطرح کرد: یکی از اولویت‌های اصلی ما در مباحث عمرانی استان همدان، بحث احداث مسکن است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان با بیان اینکه در این راستا بحث مسکن‌های مهر فاقد متقاضی در برخی از شهرستان‌های استان مطرح است، اظهار کرد: از سویی، برخی از مساکن مهر در استان همدان وجود دارند که متقاضی دارند اما نیمه تمام هستند که باید آنها را خاتمه دهیم.

وی ادامه داد: از سویی، بحث طرح اقدام ملی مسکن نیز مطرح است؛ این طرح در استان همدان در حال پیش روی است اما در شهر همدان برخی پروژه‌های آن شروع شده اما طرح اقدام ملی مسکن در شهرک فرهنگیان به مشکلاتی برخورده است.

تیموری در این راستا تشریح کرد: مشکلات سر راه این پروژه، مشکلات فنی و اجرایی و اداری است؛ یعنی می‌توان گفت که این مشکلات قابل حل هستند و مشکلی برای ادامه آنها نیست.

وی به مشکلات پیش آمده در خصوص خاک در زمین تخصیص یافته به طرح اقدام ملی مسکن در شهرک فرهنگیان نیز اشاره کرد و افزود: خوشبختانه در این زمینه مشاوری گرفته شده و طرح تقویت در آن در حال انجام است تا بتوانیم فوندانسیون مناسبی را در این زمین ایجاد نمائیم.

پروژه‌های باقیمانده مسکن در همدان فعال می‌شوند

تیموری این وضعیت را قابل حل دانست و گفت: در هفته جاری، حتماً جلسه‌ای در این خصوص برگزار خواهیم کرد تا پیگیری‌ها در این عرصه را شاهد باشیم؛ بایستی این پروژه‌هایی که از قبل باقی مانده، به سرعت فعال شوند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان به پیش روی مناسب طرح اقدام ملی مسکن در شهرک بهشتی و شهرک مدنی اشاره کرد و افزود: برای طرح نهضت ملی مسکن که سیاست دولت جدید است نیز با جدیت پیش می‌رویم.

روزگار تلخ مستأجران همدانی/ خبری از مُسکن های مَسکن نیست

استان همدان به ویژه شهر همدان این روزها وضعیت تورمی در قیمت ملک و زمین را در حالی تجربه می‌کند که طرح اقدام ملی مسکن و طرح نهضت مسکن عده زیادی از مستأجران را به خود دلخوش کرده است اما با این حال هنوز هم خبری از مُسکن های مَسکن نیست.

در حالی برای پیش روی طرح اقدام ملی مسکن بالغ بر ۹۰ میلیون تومان از جوانان همدانی اخذ شده است که این طرح در شهرک فرهنگیان هنوز در قدم‌های اول و خوان اول مشکلات قرار دارد.

روندی که باید این روزها در مسیر نازک کاری باشد، هنوز در مرحله کوبش خاک و اقداماتی از این دست گیر کرده است؛ این درحالی است که به گفته مسئولین قرار است که کارگزار پروژه تغییر کند. یعنی هم اکنون پروژه در حد یک طرح معلق بین زمین و آسمان گیر کرده و مستاجرانی را پشت آن می‌توان دید که ۹۰ میلیون تومان واریزی شأن را با خون و دل پرداخت کرده، طلاهایشان یا ماشینشان را فروخته‌اند و حال، پس از یک سال و نیم نه تنها با یک زمین روبرو هستند بلکه تکلیف و آینده این پروژه نیز نامعلوم است.

با این حال، امید است تا طرح اقدام ملی مسکن در همدان با ورود معاونت عمرانی جدید استانداری به سمت و سوی احیا و البته اتمام به موقع برسد و در راستای آن شاهد پیش روی مناسب طرح نهضت مسکن باشیم چراکه وضعیت قیمت مسکن، زمین و البته اجاره بها در همدان به سمت و سویی در حال پیش روی است که همین طرح‌ها هم می‌توانند در حد مُسکنی وارد شده و شرایط را برای مستاجرانی که چشم انتظار خانه دار شدن هستند، مهیّا سازد.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزروزگار تلخ مستأجران همدانی/ خبری از مُسکن های مَسکن نیست – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سیزده =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.