قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
رئیس اسبق دانشگاه فردوسی مشهد درگذشت

رئیس اسبق دانشگاه فردوسی مشهد درگذشت – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


رئیس اسبق دانشگاه فردوسی مشهد درگذشت

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (اقطاع نیوز) در خراسان رضوی ، مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد با انتشار این خبر، آورده است حسین اشتیاق حسینی ۴ سال سابقه معاونت آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و ۵ سال سابقه ریاست این دانشگاه در کارنامه مدیریتی و علمی خود داشت.
 
حسین اشتیاق حسینی در سال ۱۳۲۶ در شهر تبریز ، محله شش کلان چشم به جهان گشود . سه خواهر داشت . پدرش خیاط و مادرشان خانه دار بودند، دوران ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به تحصیل پرداخت و در دانشگاه تهران در رشته فیزیک و در دانشگاه تبریز در رشته شیمی پذیرفته شد  و با توجه به علاقمندی به شیمی، دانشگاه تبریز را جهت ادامه تحصیل انتخاب کردند و بعنوان اولین ورودی های این رشته مشغول به تحصیل شد و در اسفند ماه ۱۳۴۸ موفق به کسب مدرک مهندسی شیمی با رتبه شاگرد اولی شدند. 
 

از سال ۱۳۴۹ تا مهر ۱۳۵۰ خدمت سربازی را به اتمام رساندند و پس از اتمام خدمت سربازی در تیر ماه ۱۳۵۱ به صورت بورسیه به انگلستان اعزام شدند و فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته شیمی آلی فلزی از دانشگاه ساسکس دریافت کردند. در سال ۱۳۵۶ وارد مقطع فوق دکترا شدند که انقلاب اسلامی ایران به وقوع پیوست و دکتر اشتیاق حسینی با توجه به اینکه بورسیه بودند ، احساس دین به هموطنانشان کردند و دوره فوق دکترا را ناتمام رها کرده و مقدمات بازگشت به ایران را فراهم کرد و علی رغم اینکه امکانات و شرایط مناسب زندگی و ادامه تحصیل در آنجا مهیا بود ، به ایران بازگشت.

با توجه به حضور همسرشان در مشهد، دانشگاه فردوسی را جهت کار و تدریس انتخاب کرده و از سال ۱۳۵۸ در این دانشگاه استخدام شدند ، از ۸ خرداد ۱۳۵۸ رسما در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی استخدام شد . مدت کوتاهی را به تدریس پرداخت که انقلاب فرهنگی شد و با توجه به تعطیلی دانشگاه ها به عضویت در هیات رئیسه دانشگاه در آمد. یک سال مسئولیت دانشکده علوم ، ۴ سال معاون آموزشی دانشگاه و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹ به مدت ۵ سال ریاست دانشگاه فردوسی مشهد را عهده دار بود.

 

تاسیس دانشکده های مهندسی ، اقتصاد و تربیت بدنی و توسعه دانشکده های کشاورزی و علوم در زمان ریاست حسین اشتیاق حسینی در دانشگاه فردوسی مشهد انجام شد .

 

دکتر اشتیاق حسینی با همکاری چندی از اساتید دیگر دو مجتمع آموزشی (دبستان دانشوران و دانشوران ۲) را در مناطق محروم مشهد تاسیس نمود و همچنین کارگاه های هنرستان های امام خمینی(ره) را از نظر عمرانی و الکترونیک تجهیز کرد.

 
blank

دکتر محمد کافی و دکتر محمدحسین بحرینی رؤسای دانشگاه های فردوسی و علوم پزشکی مشهد به مناسبت درگذشت مرحوم دکتر اشتیاق حسینی پیام تسلیتی منتشر کردند.

 

در این پیام آمده است دانشگاه های فردوسی و علوم پزشکی مشهد در برهه ای از تاریخ پرافتخار خود، مرهون کوشش ها، دلسوزی ها و تدابیر بزرگ مردی هستند که به عنوان سکاندار هدایت این دو مهد علم و خرد، منشأ خدمات ارزنده و افتخارات بسیاری بودند.

 

مرحوم دکتر حسین اشتیاق حسینی، اندیشمندی فرهیخته و انسانی والامقام بود که اندیشه، اخلاق و مهرورزی آن استاد بزرگ، میراثی گرانبها برای دانشجویان و اساتید این دو دانشگاه و جامعه علمی کشور خواهد بود. بی شک خبر فقدان آن عالم گرانقدر، مصیبتی دردناک برای خانواده دانشگاه های فردوسی و علوم پزشکی مشهد، جامعه علمی کشور، دانشجویان و بویژه  همکارانی است که شاگردی آن مرحوم را در کارنامه علمی خویش به یادگار دارند.

 
blank

به نمایندگی از خانواده بزرگ دو دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد، درگذشت این استاد فرهیخته را به جامعه علمی کشور، دانشجویان، همکاران و بویژه خانواده داغدار آن مرحوم تسلیت گفته، علو درجات و رحمت واسعه الهی برای روح بلند آن استاد فقید آرزومندیم.

 

خبرگزاری اقطاع نیوز هم این ضایعه را به خانوادۀ بزرگ دانشگاه فردوسی مشهد، جامعۀ علمی کشور و خانوادۀ گرامی آن زنده‌یاد تسلیت می‌گوید.رئیس اسبق دانشگاه فردوسی مشهد درگذشتنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.