قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
دکتر افسر افشارنادری: لایحه منع خشونت علیه زنان و کودکان سرلوحه مجلس جدید قرار بگیرد 

دکتر افسر افشارنادری: لایحه منع خشونت علیه زنان و کودکان سرلوحه مجلس جدید قرار بگیرد  – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

اقطاع نیوز زندگی- یک جامعه شناس در خصوص تبعات و پیامدهای قتل رومینای ۱۳ ساله در تالش می گوید: در ماجرای قتل رومینا، مساله فقط شخص رومینا نیست، مساله تفکری است که در برخی خانواده ها جا افتاده است. این تفکر اشتباهی است که فکر می کند یک نوع نسبت به گونه ای دیگر برتر است و می تواند هر کاری که دلش خواست بکند و نوع دیگر در جامعه پست تر به حساب می آید و باید هر حرکت او در جامعه با مخالفت روبرو شود و با او برخوردی آمیخته با خشونت دارند.

دکتر افسر افشار نادری، جامعه شناس در گفت وگو با خبرنگار اقطاع نیوز زندگی در پاسخ به این سوال که در ارتباط با موضوع قتل رومینای اشرفی چقدر لزوم تصویب لایحه منع خشونت علیه زنان و کودکان که چندین سال در رفت و برگشت بین مجلس و دولت است احساس می شود؟ گفت: من فکر نمی کنم کمتر کسی در کشور ما حتی کسانی که بسیار متعصب هستند نسبت به تصویب این لایحه اعتراضی داشته باشند. متاسفانه در جامعه ما کسانی که تصمیم گیرنده هستند به اینکه چه چیزی در جامعه ما مصلحت است، فکر نمی کنند و به این می اندیشند که چه چیزی منافع ما را حفظ خواهد کرد و بر آن مبنا ضرورت ها را تصمیم گیری می کنند. به نظر من هیچ کسی به عنوان یک انسان مخالفتی با تصویب قانونی ضد خشونت ندارد. مگر این قانون بر خلاف ایدئولوژی و مسائل ارزشی و انسانی ما است؟! در هیچ جامعه و هیچ دین و اخلاقی هیچ ایدئولوژی نمی گوید که به خشونت متوسل شوید و نوعی از بشر را به شکلی اینچنین فجیع به قتل برسانید.

دین ما بر این مساله تاکید می کند که باید با رافت و مهربانی با انسان ها رفتار کرد

لایحه منع خشونت علیه زنان و کودکان باید سرلوحه کاری مجلس جدید قرار بگیرد 

باید پرسید چه کسانی با سرکوب خشونت در جامعه مخالف هستند؟

وی افزود: دین ما بر این مساله تاکید می کند که باید با رافت و مهربانی با انسانها رفتار کرد، پس نمی توان تضادی بین محکوم کردن خشونت در جامعه با ایدئولوژی حاکم پیدا کرد. اینجا باید پرسید چه کسانی با سرکوب خشونت در جامعه مخالف هستند؟ آیا واقعا می توان گفت که این افراد دین دار و اخلاق مدار هستند؟ جای شک باقی می ماند که چه کسانی با تصویب این قانون مخالفت می کنند؟ این مسائل باید برای مردم روشن شود چون ما وقتی نمایندگانی را به مجلس می فرستیم از آنها خواسته هایی داریم. وقتی چیزی را که خواسته ما است برآورده نمی کنند خواسته های چه کسی را تامین کرده اند؟ به نظر من این موضوع در بدو ورود نمایندگان به مجلس باید سرلوحه کاری آنان قرار بگیرد و رسانه ها به این نکته توجه کنند که مجلس خواسته چه کسانی را برآورده می کند؟ اگر این افراد نمایندگان مردم هستند خواسته مردم رفع خشونت از سطح جامعه است و اگر نمایندگان عده خاصی هستند مشخص شود تا مردم نیز تکلیف خود را بدانند. در ماجرای قتل رومینا، مساله فقط شخص رومینا نیست، مساله تفکری است که در برخی خانواده ها جا افتاده است. این تفکر اشتباهی است که فکر می کند یک نوع نسبت به گونه ای دیگر برتر است و می تواند هر کاری که دلش خواست بکند و نوع دیگر در جامعه پست تر به حساب می آید و باید هر حرکت او در جامعه با مخالفت روبرو شود و با او برخوردی آمیخته با خشونت دارند.

دکتر نادری تصریح کرد: باید دید چه کسانی حامی این قتل ها هستند؟ چه کسی خون آسیه را دنبال می کند؟ شاید یک نفر به عنوان مامور شهرداری در این پرونده فدا شود ولی آیا واقعا مقصر اوست؟ آیا شهرداری به این مامور چنین اجازه ای داده است یا نه؟ چون آن مامور خود مختار نیست و قطعا از کسی دستور می گیرد آن فرد که چنین دستوراتی را صادر می کند کیست؟ چه کسانی به ساخته شدن ویلا های چند هزار متری در لواسان اجازه می دهند ولی آلونک یک زن را از بین می برند و باعث مرگ او می شوند؟ رسانه باید این مطالب را در راس محتوای خود قرار بدهد. این زن کشی ها پشت سر هم اتفاق می افتد بدون اینکه کسی پیگیری کند. در نهایت دوست پسر رومینا را گرفتند و او مجرم شناخته می شود آیا این روال درستی است؟

این جامعه شناس در مورد اینکه نقش قانون و فرهنگ سازی اظهار داشت: هر دو اهمیت دارند، هم قانون است و هم هنجار که هر دو قانون هستند. هنجار در فرهنگ معنی پیدا می کند و قانون در مقررات معنی پیدا می کند. پدر رومینا و دوست پسر او نیز قربانی تعصبات هستند. مسلما فقدان آموزش و قوانین در جامعه مسبب هستند. این پسر تحت تاثیر تعصباتی قرار گرفته است که از کودکی با آنها بزرگ شده است. چرا نباید زن ها نقش محوری داشته باشند؟ چه کسی این پدر را تربیت کرده است؟ مادری که چنین تفکراتی را به او منتقل کرده است آیا مقصر نیست؟ باید به این زنجیره برگردیم زنجیره ای از تفکراتی که به نسل بعدی منتقل می شود و باعث رخ دادن چنین فجایعی در جامعه می شوند.

هر اتفاقی که رخ می دهد باید عبرتی برای جامعه باشد

بی تفاوت از کنار این قتل ها گذشتن درست نیست

بخش هایی از فرهنگ ما تا زمانی که اصلاح نشود امکان رخ داد مجدد آن وجود دارد

دکتر نادری در مورد اینکه آیا می توان امیدوار بود که این اتفاق پیامد مثبت بزرگتری یعنی تصویب قانون منع خشونت علیه زنان و کودکان را به همراه داشته باشد؟ گفت: هر اتفاقی که رخ می دهد باید عبرتی برای جامعه باشد و جامعه حساسیت نشان بدهد و از وقایع تلخ بعدی جلوگیری کند. بی تفاوت از کنار این قتل ها گذشتن درست نیست. این قتل ها در تاریخ و فرهنگ ما ثبت می شود. رسانه های غربی امروز در مورد قتل رومینا چه نوشته اند؟ بخش هایی از فرهنگ ما تا زمانی که اصلاح نشود امکان رخ داد مجدد آن وجود دارد. باید جلوگیری شود و تذکر داده شود. بسیاری از خانواده ها فقط به دلیل عدم وجود آموزش مسائل جنسی از هم گسسته می شوند. چطور می توان کاری اجتماعی در جامعه انجام شود ولی در خصوص آن آموزش نداشته باشیم؟ همه این موارد باید به عنوان یک سوال مطرح شود و در سرلوحه کاری نمایندگان قرار بگیرد. خانمی آمده است و می گوید هیچ اشکالی ندارد اگر مردی توانست زن دوم بگیرد! مگر مشکل جامعه ما امروز ازدواج دوم مردان ما است؟ ما امروز بیکاری و اعتیاد نداریم و مشکل ما فقط زن دوم است؟! رسانه این وظیفه را بر عهده دارد تا نگاه انسانی و اجتماعی به این مسائل گسترش پیدا کند.

دکتر افسر افشارنادری: لایحه منع خشونت علیه زنان و کودکان سرلوحه مجلس جدید قرار بگیرد :۲۰۲۰-۰۵-۳۱ ۱۴:۳۹:۵۰

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.