قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

«دام‌گستران» با ویرایشی نو تجدید چاپ شد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


«دام‌گستران» با ویرایشی نو تجدید چاپ شد

اقطاع نیوز – گروه فرهنگ‌وهنر: کتاب «دام‌گستران»، اثر زنده‌یاد عبدالحسین صنعتی‌زاده پس از صد سال با ویرایشی نو به بازار نشر عرضه شد.

به گزارش اقطاع نیوز به نقل از اقطاع نیوز، کتاب «دام‌گستران» یا انتقام‌خواهان مزدک، اثر عبدالحسین صنعتی‌زاده بعد از گذشت صد سال از انتشار نخست آن در بمبئی با ویرایش مهدی گنجوی و مهرناز منصوری، با اجازه‌ی خانواده‌ی صنعتی از سوی انتشارات مانیاهنر منتشر و روانه‌ی بازار شد.

ادوارد براون، مورخ و محقق تاریخ ادبیات فارسی پس از چاپ جلد اول این رمان آن را تلاشی جاه‌طلبانه برای تاسیس رمان به معنای دقیق کلمه در فارسی ارزیابی کرد. کریستف بالایی نیز در سال‌های اخیر این رمان را در مقایسه با سایر رمان‌های اولیه‌ی‌ تاریخی در ادبیات مدرن فارسی برجسته ارزیابی کرده است و آن را محصول شناخت از رمان اروپایی و با ساختاری پیچیده می‌داند.

حوادث این رمان در سال‌های پایانی امپراطوری ساسانی در ایران می‌گذرد و در روایتی پر از حادثه و تعلیق، شرح حوادث دربار ساسانی، توطئه‌های مزدکیان علیه این امپراطوری و عشق هرمزان که در این رمان شهریار ایران و پسر یزدگرد فرض شده است به دختری مزدکی و همراه شدن او با مزدکیان را روایت می‌کند.

مهدی گنجوی، محقق تاریخ ادبیات، از ویراستاران دام‌گستران، این اثر را یکی از پیشگامان رمان انتقادی تاریخی معرفی کرده است. با توجه به توضیح ویراستاران، این کتاب بر مبنای مقابله‌ی دقیق و وفادارانه با چاپ اول و دوم، (جلد اول، منتشر شده در مطبعه شرافت در بمبئی به ترتیب در سال‌های ۱۲۹۹ و ۱۳۰۲ شمسی و جلد دوم منتشر شده در مطبعه مجلس در تهران به سال ۱۳۰۴ شمسی) آماده شده است.

مهدی گنجوی و مهرناز منصوری پیش از این نیز با اجازه‌ی خانواده‌ی عبدالحسین صنعتی‌زاده، پنج اثر دیگر این نویسنده‌‌ی برجسته را بازنشر کرده بودند. از عبدالحسین صنعتی‌زاده به عنوان پیشگام رمان تاریخی و آغازگر رمان علمی- ‌تخیلی و رمان آرمانشهری در ادبیات فارسی یاد می‌شود.

این کتاب در ۳۷۱ صفحه و با قیمت ۹۸۰۰۰ تومان منتشر شده است.

 «دام‌گستران» با ویرایشی نو تجدید چاپ شدنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.