قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
خشم ماهیگیران از تصمیم دولت ژاپن برای تخلیه زباله رادیواکتیو به دریا

خشم ماهیگیران از تصمیم دولت ژاپن برای تخلیه زباله رادیواکتیو به دریا – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


خشم ماهیگیران از تصمیم دولت ژاپن برای تخلیه زباله رادیواکتیو به دریا

در میان مخالفت‌های شدید طرفداران محیط زیست و ماهیگیران در ژاپن، قرار است این کشور بیش از یک میلیون تُن مواد رادیواکتیو را به دریا بریزد.

به گزارش اقطاع نیوز، دولت ژاپن می‌گوید در طول چندین سال‌ روش‌های مختلف دورریزیِ آب رادیواکتیو راکتور را بررسی کرده و معتقد است که رهایی آن در دریا یا بخار آن «گزینه‌هایی واقع‌گرایانه»تری هستند. اما رهایی آب راکتور در دریا به دلیل خطرات احتمالی آن علیه آبزیان با مخالفت طرفداران محیط زیست روبه‌رو شده است. 

این اقدام همچنین مخالفت ماهیگیران ژاپنی و جامعه تولیدکنندگان محصولات ساحلی را برانگیخته است که معتقدند مردم از مصرف غذای دریایی و محصولات منطقه خودداری خواهند کرد. 

ورود این حجم از زباله اتمی به دریا موجب نگرانی همسایگان ژاپن از جمله کره جنوبی هم شده و سئول نسبت به پیامد این طرح اظهار نگرانی کرد و هم‌اکنون نیز ورود غذای دریایی از این منطقه را ممنوع کرده است. 

این مواد بازمانده تخریب راکتور اتمی فوکوشیما بر اثر سونامی هستند.

رسانه‌های محلی ژاپن اعلام کردند که عملیات انتقال مواد رادیواکتیو راکتور دایچی فوکوشیما به دریا از سال ۲۰۲۲ میلادی آغاز خواهد شد و تکمیل آن دهه‌ها به طول خواهد انجامید.  

به گزارش ایندیپندنت، راکتور اتمی فوکوشیما در ماه مارس سال ۲۰۱۱ به دنبال یک زمین لرزه بزرگ و متعاقب آن سونامی تخریب شد. در این واقعه حدود ۲۰ هزار نفر کشته شدند هرچند آمار دقیق آن در دسترس نیست. 

با این حال نشریه گاردین به نقل از برخی کارشناسان می‌نویسد که عنصر «تریتیوم» که یک رادیواکتیو ایزوتوپ هیدروژن است تنها در مقادیر بالا برای سلامت انسان خطرناک است و آژانس انرژی اتمی هم گفته است این امکان وجود دارد که زباله‌های اتمی فیلتر شده را پیش از تخلیه در اقیانوس با آب دریا رقیق کرد.

انتهای پیامآرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزخشم ماهیگیران از تصمیم دولت ژاپن برای تخلیه زباله رادیواکتیو به دریانمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.