قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
حقایقی که درک تان از زمان را تغییر می دهند

حقایقی که درک تان از زمان را تغییر می دهند – اقطاع نیوز | خواندنی ها


حقایقی که درک تان از زمان را تغییر می دهند

گاهی به خود می آییم و می بینیم از شنیدن حقیقت جدیدی به قدری تعجب کرده ایم که چند لحظه ای در فکر فرو رفته ایم و سعی داریم از آن سر در آوریم. مثلاً دانستن اینکه سن کوسه ها از سن بخشی از یکی سیارات قدیمی کهکشان راه شیری بیشتر است واقعاً حیرت آور است.

با حقایقی جالب همراه باشید که درک جدیدی از زمان به شما می دهند.

۱- کوسه ها از حلقه های زحل قدیمی ترند

حتماً فکر می کنید چیزی مانند حلقه های سیاره ی زحل سنی بیشتر از تمام موجودات روی کره زمین دارد اما اینگونه نیست. کوسه ها بسیار قدیمی ترند، به طور دقیق ۳۵۰ میلیون سال قدیمی تر. تحقیقات اخیر نشان داده حلقه های زحل تنها چیزی بین ۱۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون سال سن دارند، در حالی که قدمت کوسه ها ۴۵۰ میلیون سال است.

۲- رشد چمن بر روی کره زمین کمی پیش از واقعه ی برخورد شهاب سنگ به زمین آغاز شد

blank

اگر فکر می کردید دایناسورها احتمالاً علف می خوردند باید بدانید که در اشتباهید. فیلم های ساخته شده درباره ی دایناسورها مثل «پارک ژوراسیک» در به وجود آمدن این طرز فکر نقش داشته اند چون در بسیاری از صحنه های آن ها علف می بینیم. این فیلم گرچه به لحاظ علمی دقیق نیست اما تصویر بسیار پررنگی در ذهن ما ایجاد می کند. اما تحقیقات نشان داده رشد چمن بر روی کره زمین درست پیش از برخورد شهاب به کره زمین که به نابودی دایناسورها انجامید، آغاز شد.

۳- چمدان ها بعد از اولین فرود روی ماه چرخ دار شدند

blank

فرود انسان بر روی کره ماه پیش از اختراع چرخ برای چمدان ها به وقوع پیوست. این اختراع در سال ۱۹۷۲، سه سال بعد از فرود انسان بر روی کره ماه به ثبت رسید.

۴- تا پیش از دهه ی ۱۹۰۰ کاغذها اندازه ی استانداردی نداشتند

blank

در اوایل دهه ی ۱۹۰۰ یک مؤسسه ی استانداردسازی آلمانی به نام DIN برای اولین بار اندازه ی استانداردی برای کاغذها ارائه کرد که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شد. این اندازه ی استاندارد در آن زمان DIN 472 نام داشت. امروزه اندازه ی استاندارد کاغذ DIN EN ISO 216 است که همان اندازه ی کاغذهای سری A است.

۵- اولین «بزن قدش» در سال ۱۹۷۷ به وجود آمد

blank

از آنجایی که این حرکت روش رایجی برای تبریک گفتن یا جشن گرفتن یک پیروزی کوچک است، حتماً فکر می کنید قدمتی طولانی دارد. با این حال، قدمت حرکت «بزن قدش» به سال ۱۹۷۷ بازمی گردد. این حرکت در جریان یک بازی بیسبال و برحسب اتفاق رخ داد و از آن زمان باب شد.

۶- تلویزیون ها قدیمی تر از کوکی های شکلاتی اند

blank

کوکی های شکلاتی لذیذند و خوردن یکی از آن ها هنگام تماشای تلویزیون بسیار لذتبخش است اما تا اواخر دهه ی ۱۹۳۰ این کار ممکن نبود. کوکی شکلاتی یک قرن بعد از تلویزیون اختراع شد. قدمت اولین تلویزیون ها که مکانیکی بودند به دهه ی ۱۸۰۰ بازمی گردد.

۷- تا دهه ی ۱۸۰۰ پوشیدن لباس سفید برای عروسی خود رایج نبود

blank

جالب است که تا قبل از آنکه برای اولین بار ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۴۰ با لباس عروس سفیدش در مراسم ازدواج خود ظاهر شود، پوشیدن لباس سفید رایج نبود. پیش از آن عروس ها هر رنگ لباسی که دوست داشتند می پوشیدند.

۸- دانستن آنکه خورشید از چه ساخته شده

blank

از زمانی که متوجه شدیم خورشید از هیدروژن و هلیوم ساخته شده زمان زیادی نمی گذرد. اولین بار سیسیلیا پین گیپچکن در رساله ی دکتری خود این موضوع را مطرح کرد که خورشید از این دو گاز سبک تشکیل شده است. ادعای پین در آن زمان اشتباه تصور می شد چون پیش از آن گمان می رفت خورشید ترکیبی شبیه به کره زمین دارد.

۹- تا قبل از سال ۱۹۳۰ نمی دانستیم سیاره پلوتو وجود دارد

blank

تلاش ها برای یافتن این سیاره کوتوله در سال ۱۹۰۵ آغاز شد. پلوتو در سال ۱۹۳۰ کشف شد. کلاید تامبا چندین بار در روزهای مختلف از یک بخش آسمان عکس گرفت و به کمک ابزار خاصی موفق شد این سیاره کوتوله را شناسایی کند.

۱۰- قدمت دستمال توالت های نرم به حدود سال ۱۹۳۰ باز می گردد

blank

عجیب است اما تا یک قرن پیش دستمال توالت نرم وجود نداشت. پیش از آن در دستمال های توالت تراشه های چوب وجود داشت.

۱۱- قدمت تلفن بسیار کمتر از دستگاه فروش خودکار است

blank

تلفن اختراع بسیار قدیمی است اما نه قدیمی تر از دستگاه های فروش خودکار. سن دستگاه فروش خودکار نزدیک به ۸۷۰ سال بیشتر از سن تلفن است. اولین تلفن در حدود ۱،۲۰۰ سال قبل ساخته شد که با شکل امروزی اش بسیار متفاوت بود. این تلفن به شکل یک ریسمان بود که دو کدوی قلیایی را به هم متصل می کرد. اما قدمت اولین دستگاه فروش خودکار بسیار بیشتر است. این دستگاه در حقیقت یکی از اختراعات هرون اسکندرانی در طول زندگی اش بود که نزدیک به ۲ هزار سال قبل انجام گرفت.آرشیو خواندنی ها | سرویس خبری اقطاع نیوزحقایقی که درک تان از زمان را تغییر می دهندنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.