قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

حرکت لاک‌پشتی مرمت «تخت درگاه قلی بیگ»/ خبری از کارگاه مرمت نیست – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


حرکت لاک‌پشتی مرمت «تخت درگاه قلی بیگ»/ خبری از کارگاه مرمت نیست – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

اقطاع نیوز – گروه استان‌ها: ۲۶ آبان ماه سال جاری بود که اقطاع نیوز با انتشار فیلمی با عنوان «تخت درگاه قلی بیگ خانه معتادان شد / لزوم پاسخگویی میراث فرهنگی» وضعیت اسفناک این بنای تاریخی را که در محور گردشگری شهر قرار گرفته به تصویر کشید.

بنایی که دقیقاً در شهر کرمان و در مجاور بنای‌های تاریخی مانند قلعه دختر و قلعه اردشیر، گنبد جبلیه و محور مهم بین المللی گردشگری زیارتی شهدای مقاومت قرار گرفته، به شکل عجیبی توسط معتادان آسیب دیده بود به طوری که حتی برای خارج کردن کابل‌های برق کف این بنا تخریب شده بود.

پس از انتشار این فیلم رسانه‌های مختلف این سوژه را در دستور کار قرار دادند حساسیت‌های رسانه‌ای بیشتر شد و در نهایت مسئولان میراث فرهنگی اعلام کردند که در حال رایزنی برای بازسازی و تغییر کاربری تخت درگاه قلی بیگ هستند.

۲۰ روز بعد بار دیگر خبرنگار اقطاع نیوز سری به این مکان تاریخی زد، اما خبری از مرمت نبود، که در این خبر مورد بررسی قرا ر گرفت «درگاه قلی بیگ در کشاکش وعده‌ها رها شد / مسئولان توجیه می کنند» در نهایت مسئولان میراث فرهنگی عنوان کردند که مرمت بنا شروع شده و به زودی تخت درگاه قلی بیگ از وضعیت فعلی خارج و مرمت می‌شود.

اما حالا ۲۹ بهمن ماه و ۴ ماه بعد از اینکه این سوژه در ویترین رسانه‌ها قرار گرفت به جز جمع آوری نخاله‌ها و تراش بخش‌هایی از دیوارها هیچ اقدام عملی انجام نشده که در فیلمی که روز گذشته گرفته شده وضعیت این بنای تاریخی که جزو شناسنامه‌های شهر تاریخی کرمان است به تصویر کشیده شد.

blank

اعتبار مورد نیاز برای بازسازی بنا تأمین شده است

این در حالیست که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در ادامه پیگیری رسانه‌ها اعلام کرد که اعتبار مورد نیاز برای مرمت و ساماندهی این بنا تأمین شده است.

فریدون فعالی اعتبار مورد نیاز را از ردیف اعتباری ملی دانسته بود و گفته بود که بعد از طی مراحل قانونی این بنای فاخر تاریخی بازسازی و مرمت می‌شود.

اما سوال این است که در محور گردشگری استان کرمان و در حالی که تنها ۳۲ روز به تعطیلات نوروز باقیمانده است و هر روز زائران جدیدی به گلزار شهدای کرمان می آیند چرا بازسازی یک بنای تاریخی به کندی پیش می‌رود.

سید مهدی موسوی یکی از فعالان گردشگری استان کرمان است که در گفتگو با مهر می‌گوید: نگرانی ما این است که بلایی که سر تخت درگاه قلی بیگ آمد در سایر بناها نیز تکرار شود و وجود ۷ اثر ثبت جهانی در استان کرمان این نگرانی را بیشتر می‌کند.

blank

وی گفت: به عنوان نمونه به کلوت های شهداد سر بزنید حضور بی برنامه گردشگران در شرایط کرونایی کاملاً نمود دارد، تنها عرصه طبیعی ثبت جهانی ایران مملو از زباله‌های گردشگران شده و متولی برای جلوگیری از حضور بی برنامه در این مکان وجود ندارد و عرصه کویر مملو از شیشه هاش شکسته، زباله، عوارض روشن کردن آتش است و جالب اینکه کمکی هم به جوامع محلی آسیب دیده از کرونا نمی‌شود چون گردشگران سعی می‌کنند مواد غذایی و لوازم مورد نیاز را از مبدا همراه داشته باشند.

حراست و نگهداری بناهای تاریخی جدی گرفته شود

وی ادامه داد: حراست از پرونده‌های ثبت جهانی بسیار مهم است و در کنار آثار بناهایی مانند تخت درگاه قلی بیگ در پیشانی شهر کرمان هستند که باید حراست و گاهاً مرمت شوند.

blank

وی گفت: تخریب نمای این بنا حدود ۴ ماه قبل روی داد و سوال این است چرا مرمت فوری در این بنا انجام نمی‌شود در حالی که تنها یک ماه تا ایام نوروز باقیمانده و این بناها می‌تواند حداقل برای مردم شهر کرمان در خلاء امکان مسافرت دارای ارجحیت باشد.

باعث تعجب است که بنایی با این زیبایی در چنین وضعیتی قرار دارد

یکی از زائرانی که در مجموعه پردیسان کرمان حضور دارد در گفتگو با مهر می‌گوید: شهر کرمان این روزها به یکی از مقاصد اصلی گردشگری تبدیل شده و دوست داران فرهنگ مقاومت با رعایت نکات بهداشتی و پروتکل‌ها در فضای باز گلزار شهدای کرمان حضور پیدا می‌کنند و به دلیل وجود کوهستان و جنگل و مکان‌های تاریخی در مجاور این مکان مسلماً جذب این مکان‌ها هم می‌شوند.

ابراهیمی اقدامی افزود: باعث تعجب است که بنایی با این زیبایی در چنین وضعیتی قرار دارد، سه ماه قبل به کرمان سفر کردم و به دلایلی مجدد این هفته به این شهر آمده‌ام و انتظار داشتیم این بنا مرمت شده باشد اما عملاً اتفاق خاصی به جز وجود چند گونی گچ ندیدم.

blank

محمد ایرانمنش از ساکنان اطراف این بنای تاریخی هم می‌گوید: تا کنون چندین بار این بنا مرمت شده اما چون نظارتی بر تخت درگاه قلی بیگ وجود ندارد هنوز هم شاهد حضور معتادان در این مجموعه هستیم.

وی ادامه داد: اتاقک نگهبانی حدود دو سال قبل در این مجموعه نصب شد اما ما تا حالا ندیدیم کسی برای نگهداری و سرکشی به این مجموعه مراجعه کند.

وی افزود: تخت درگاه قلی بیگ باید تغییر کاربری داده شود در غیر این صورت هر از چند گاه شاهد تخریب بنا خواهیم بود.

دغدغه‌های تغییر کاربری

عدم وجود درب در این بنای تاریخی تغییر کاربری بنا را با چالش مواجه کرده است و این نگرانی وجود دارد که با تغییر کاربری و احداث درب در این بنا به معماری خدشه وارد کند.

از سوی دیگر عدم وجود پارکینگ در اطراف این بنا مانع دیگری در راستای تغییر کاربری تخت درگاه قلی بیگ است اما قبل از این باید به مرمت بنا فکر کرد و طرح مرمت بنا از حالت لاک پشتی خارج و در اسرع وقت تخت درگاه قلی بیگ مراحل بازسازی را طی کند.



آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوز



حرکت لاک‌پشتی مرمت «تخت درگاه قلی بیگ»/ خبری از کارگاه مرمت نیست – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان



نمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.