قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
نشست زمین در میدان کشاورز قم ربطی به تونل مترو ندارد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

حادثه میدان کشاورز قم نباید تکرار شود – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان #قم


به گزارش اقطاع نیوز، بهرام سرمست در جلسه بررسی ابعاد حادثه نشست میدان کشاورز، با اشاره به ورود دستگاه قضائی به بررسی روند و دلایل ریزش حوالی میدان کشاورز، اظهار کرد: باید همکاری کامل با عوامل قضائی صورت گیرد و اطلاعات دو طرف در اختیار قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه تشکیلات قضائی به سبب فوت سه سرنشین خودرو به این حادثه ورود کرده است، گفت: دستگاه قضائی روند خود را طی خواهد کرد و طبق تشخیص و ادله مقصر مشخص شده و مجازات تعیین می‌شود.

استاندار قم با اذعان به اینکه باید دلایل این حادثه به سرعت مشخص شده و نسبت به رفع این مشکل اقدام نشود، خاطرنشان کرد: چنین حادثه‌ای به هیچ وجه نباید مجدد تکرار شود و جان مردم به خطر بیافتد.

وی تصریح کرد: تفاوتی نمی‌کند چه آب و فاضلاب چه شهرداری اگر اقدامی لازم است انجام دهند کاملاً بدون حاشیه و توجه به افکار عمومی کار تخصصی خود را دنبال کرده و نظرات فنی را شنیده و جمع‌بندی نتیجه کار و اقدامات لازم را انجام دهند.

نباید در خصوص حادثه میدان کشاورز پیش‌داوری صورت گیرد

رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با اشاره به حادثه نشست خیابان در حوالی میدان کشاورز، اظهار کرد: کارشناسان دادگستری در حال بررسی ابعاد مختلف حادثه هستند و نباید هیچ پیش‌داوری صورت گرفته و باید منتظر نتایج این بررسی باشیم.

عبدالله جلالی با تأکید بر اینکه باید از تکرار اینگونه حوادث جلوگیری شود، تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که شورای سازمان قطار شهری راسا پیگیر مساله باشد و اگر تقصیری هم متوجه، سازمان آب و فاضلاب و یا پیمانکار قطار شهری است پیگیری از این مسیر صورت گیرد چراکه رئیس شورای سازمان استاندار است و جایگاه حقوقی آن قابلیت این مساله را دارد.

وی بیان کرد: اگر تقصیری هم متوجه پیمانکار مترو باشد شورای سازمان قطار شهری می‌تواند شرایط بهتری برای رسیدگی به مسئله داشته باشد.

روند علت‌یابی حادثه نشست میدان کشاورز آغاز شده است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم نیز با اشاره به تشکیل جلسه‌ای برای بررسی ابعاد مختلف نشست حوالی میدان کشاورز، اظهار کرد: در این جلسه هم کارشناسان سازمان بازرسی دعوت شدند و مسئولان شهرداری و آبفا هم حضور پیدا کردند.

محسن بهشتی بیان کرد: مبنای صدور حکم در این حادثه، نظر کارشناسان رسمی دادگستری است و تصمیم ما این بود که علت یابی کرده و برنامه‌ریزی جهت پیشگیری از حوادثی که احتمال دارد آینده اتفاق بیافتد.

وی اظهار کرد: کارشناسان قضائی نیز به صورت مجزا در حال علت‌یابی هستند تا مقصر یا مقصرین مشخص شوند اما رویکرد ما علت‌یابی برای پیشگیری در آینده است.

معاون استاندار قم گفت: فارغ از مقصر حادثه، بنای ما بر این است که دست به دست هم دهیم تا از حوادث این‌چنینی در آینده جلوگیری کنیم.

آغاز کار کارشناسان دادگستری برای بررسی دلایل حادثه نشست میدان کشاورز

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم نیز اظهار کرد: این حادثه در حدود ساعت ۱.۱۹ دقیقه بامداد به آتش‌نشانی اطلاع‌رسانی شده و بلافاصله نیروهای آتش‌نشانی در محل حادثه حضور پیدا کرده‌اند اما به دلیل مسائل ایمنی و عمق گودال خروج ماشین‌آلات تا حدود ساعت ۳.۳۰ دقیقه بامداد زمان برد.

عباس حلوایی‌زاده با تأکید بر اینکه دو خودرو در گودال سقوط کرده بودند، افزود: خودرو اولی که سقوط کرده بود یک دستگاه پژو ۲۰۶ بود که سه سرنشین داشت و جان خود را از دست داده بودند و خودرو دوم یک دستگاه پراید بوده که دوربرگردان را خلاف مسیر دور زده بود و دو سرنشین آن سالم بیرون آورده شدند.

وی زاده با اشاره به تشکیل جلسه‌ای برای بررسی ابعاد مختلف این حادثه به ریاست معاون عمرانی استاندار، گفت: تصمیم خوبی در این جلسه اتخاذ شد که لوله ۸۰۰ جمع‌آوری فاضلاب در این مسیر به طور کامل جمع آوری شود تا حوادث این چنینی تکرار نشود.

معاون شهردار قم با تأکید بر حضور کارشناسان ایمنی و سازه دادگستری از محل نشست و ایستگاه مترو، تصریح کرد: پس از این بازدید مجوز پرشدن گودال صادر شد و هماهنگی انجام و روز ۵ فروردین گودال پر شد.

وی با اذعان به اینکه دلیل اصلی حادثه همچنان مشخص نشده است، گفت: کارشناسان دادگستری جلساتی با آبفا، شهرداری و پیمانکار مترو داشته‌اند و موارد مختلف را بررسی کرده‌اند.

حلوایی‌زاده ادامه داد: بر اساس موقعیت محل، تاج فوقانی آخرین سازه مترو، با سطح زمین ۱۷ متر فاصله دارد؛ حفره اولیه ایجاد شده با سازه اصلی لاینینگ مترو حدود ۹ متر و با سازه موقت حدود ۴ متر به صورت افقی فاصله دارد.

وی با اشاره به وجود لوله‌های فاضلاب در این محدوده که در محل ریزش نیز مشخص است، اظهارنظرهای صورت گرفته در خصوص ایجاد نشست‌ها در حوالی سازه‌های مترو را مورد توجه قرار داد و گفت: تمام کارشناسان به این امر رسیده‌اند که عامل نشست و ایجاد گودال شکست منهول بوده است ولی چه چیزی باعث شکست منهول شده در حال بررسی است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم بیان کرد: احداث آخرین سازه‌های مترو ۱۷ دی‌ماه ۹۷ بوده است و روش به این صورت است که نشست‌ها لحظه به لحظه ثبت می‌شود و کمترین نشست در این محل بوده و کمتر از ۴ میلیمتر بوده است، سال ۹۸ بیشترین بارندگی در محل رخ داد که اتفاقی هم رخ نداد در حالی که لاینینگ هم انجام شده باشد و ۳۰ اردیبهشت ۹۸ لاینینگ به طور کامل تکمیل شده و به دلیل عدم انجام تملکات مسیر بسته شده و از آن زمان هیچ عملیات عمرانی در محل انجام نشده است.

حلوایی‌زاده با اشاره به برخی گزارشات کارشناسان ایمنی قبل از حادثه، گفت: اینکه چرا نشست‌های قبلی این‌طور نشده است به این دلیل بوده که آرام آرام رخ داده و نشتی آب صورت گرفته و سریعاً بازدید شده و رفع شده است؛ ساعت ۱۱.۳۰ دقیقه شب کارشناس ایمنی پیمانکار بازدید از ایستگاه داشته و هیچ گونه نشتی در محل ثبت نکرده که گزارشات موجود است.

وی با اشاره به مکاتبات انجام شده با شرکت آب و فاضلاب برای تعویض لوله‌های فرسوده در این مسیر، خاطرنشان کرد: تمام اسناد و مدارک این مکاتبات و گزارشات موجود است.


حادثه میدان کشاورز قم نباید تکرار شود – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان – – ۲۰۲۰-۰۴-۰۲ ۱۳:۱۶:۲۹

لينک کوتاه :

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.