قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
جای خالی عدم نظارت بر کالاهای اساسی و نگرانی مردم

جای خالی عدم نظارت بر کالاهای اساسی و نگرانی مردم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


جای خالی عدم نظارت بر کالاهای اساسی و نگرانی مردم

اقتصاد ایران:  رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان گفت: کالاهای اساسی مانند شکر و روغن به راحتی فاکتور می شوند درحالی که طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار هیچ کسی اجازه فاکتور سازی ندارد که متاسفانه توسط اتحادیه و حتی تولیدکنندگان نیز صورت می گیرد

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ،  این روزها فقط سکه و دلار نیست که قیمت آن لحظه ای تغییر می کند وضعیت قیمت کالاها به خصوص کالاهای اساسی هم لحظه ای در نوسان است و بارها دیده شده قیمت کالاها که قبلا سالی یکبار یا هرچندماه یکبار تغییر می کرد به تغییر قیمت روزانه رسیده است این درحالی است که ستاد تنظیم بازاراعلام کرده که کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی اعم از جو، ذرت، برنج، روغن، دانه‌های روغنی و شکر از کالاهایی هستند که در اولویت‌های بازرسی و نظارت این هفته قرار دارند اما درعمل قیمت ها از نظارت به دور مانده و تغییرات زیادی را تجربه می کنند.

عدم نظارت بر فرآیند تامین کالاهای اساسی از تخصیص ارز گرفته تا ورود کالا و قیمت‌گذاری کالاهای وارداتی با ارز دولتی موسوم به ارز جهانگیری و نهایتاً توزیع آن‌ها در بازار نیز به تب و تاب این گرانی ها دامن زد و نهایت این امر این شد که گرانی کالاها از جمله کالاهای اساسی که تورمی نزدیک به ۴۰ درصدی را بر دوش دخل و خرج مردم بگذارد.

وعده های توخالی رییس اتاق اصناف  و محقق نشدن مهار قیمت ها

اما در این میان سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف پیش تر به مردم اطمینان داده بود که با توجه به ادامه دار بودن اختصاص ارز دولتی به کالاهای اساسی هیچ نگرانی درخصوص افزایش قیمت کالاهای اساسی وجود ندارد درحالیکه این امید درحد وعده باقی ماند و لباس واقعیت به تن نکرد.

 نهاد ناظر دیگر که می تواند بر قیمت کالاها نظارت کند مسئولان وزارت صمت به ویژه آقای سرپرست هستند که  این روزها سرگرم خودروفروشی و حواشی آن هستند که گرانی در بازار کالاهای اساسی بیداد می‌کند و انگار این بازار در سایه غفلت مسئولان این وزارتخانه به حال خود رها شده است.

بی نظمی و افزایش های غیرقانونی

 آنچه واقعیت است این است که اقلام مورد نیاز مردم از جمله لبنیات، برنج، روغن، حبوبات و غیره با نوسان کالاهای اساسی بازار روبه رو شده است و شاهد نوعی بی نظمی و افزایش های غیرقانونی در بازار رخ داده است.

 رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان دراین خصوص اینکه چرا نظارتی برقیمت کالاها نیست به خبرنگار اکونیوز گفت: نظارت بر قیمت کالاها به عهده انجمن نیست بلکه به عهده چند نهاد نظارتی مانند سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان، معاونت های بازرسی و نظارت وزارت صنعت و معدن استانها ، اتحادیه های صنفی و سازمان تعزیرات حکومتی است .

حسین ابراهیمی افزود: متاسفانه نظارتی بر اقتصاد نمی شود و اگر گشتی در بازار بزنید این نابه سامانی قیمتی کاملا قابل مشاهده است که باید سازمان های یادشده دراین خصوص پاسخگو باشند که تا به امروز پاسخگو نبودند.

دود عدم نظارت ها بر چشم مردم می رود

به گزارش اکونیوز، وی اظهار داشت: متاسفانه دود این عدم نظارت ها فقط به چشم مردم می روند و باید نمایندگان مردم در مجلس و درصحن علنی از وزیر مربوطه سوال کنند درحالی که همه چیز رها شده و نتیجه جزاین نیست که حتی چندمغازه نزدیک هم قیمت کالاهای مشابه را متفاوت عرضه می کنند و هیچ نظارتی هم صورت نمی گیرد.

او بیان کرد: کالاهای اساسی مانند شکر و روغن به راحتی فاکتور می شوند درحالی که طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار هیچ کسی اجازه فاکتور سازی ندارد که متاسفانه توسط اتحادیه و حتی تولیدکنندگان نیز صورت می گیرد. آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزجای خالی عدم نظارت بر کالاهای اساسی و نگرانی مردمنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.