قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
جایزه سی‌وششمین دوره‌ی انجمن معماری جهانی به طرحی ایرانی رسید

جایزه سی‌وششمین دوره‌ی انجمن معماری جهانی به طرحی ایرانی رسید – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


جایزه سی‌وششمین دوره‌ی انجمن معماری جهانی به طرحی ایرانی رسید

طراحی فضای آموزشی روستایی برای سیستان و بلوچستان برنده جایزه سی‌وششمین دوره انجمن معماری جهانی World Architecture Awards در هر دو بخش آرای داوران و آرای برگزیدگان شد.

محسن موسوی در گفت‌وگو با اقطاع نیوز، ایده‌ها و ارزش‌های طراحی را در سه دسته‌بندی کلی تحلیل و بیان کرد: در طراحی این پروژه علاوه بر توجه به چالش‌های اقلیمی، فرهنگ‌سازی و آموزش مردم روستا برای رسیدن به یک الگوی ساخت کم هزینه و دوستدار طبیعت در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در حوزه پایداری اقتصادی در این طرح برای اشتغال‌زایی، کشت پایا و تولید کمپوست برای کمک به اقتصاد مردم روستا برنامه‌ریزی شده است‌؛ همچنین به موضوع رایحه درمانی و باغ‌شفابخش پرداخته شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان این که «در این طرح از نرم‌افزارهای مرتبط با آنالیز داده‌های آب‌وهوایی ایستگاه‌های هواشناسی و پیشنهادهای طراحی آنها استفاده شده است»، افزود: در حوزه پایداری محیطی بکارگیری سیستم‌های مرتبط با انرژی‌های پاک در دستور کار بوده است. همچنین بحث جلوگیری از ورود ذرات معلق و افزایش آسایش محیطی در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه با توجه به بالا بودن رطوبت هوا در اقلیم مورد نظر که عاملی بر کاهش آسایش کاربران است و در راستای تبدیل چالش‌ها به فرصت، تکنولوژی تولید آب نیز در طراحی وارد شده است.

موسوی طراحی محیطی پساکرونا را به عنوان کانسپت اصلی دیگر طراحی بیان کرد و افزود: به عنوان چالش روز و حتی چالشی که در آینده شاید با آن یا شبیه آن روبه‌رو باشیم به بحث طراحی پس از کرونا و بیماری‌های شبیه به آن پرداخته شده است. طراحی‌های اجزا مختلف مثل دستگیره‌ها، میز، نیمکت و سایر اجزا با قابلیت ضدعفونی کردن با اشعه ماورابنفش و الکل در طرح استفاده شده است.

عضو هیئت علمی گروه معماری دانشگاه مازندران در نهایت کانسپت نهایی طرح را انعطاف‌پذیری طرح در شرایط بحرانی عنوان کرد و گفت: با توجه به سیل‌های اخیر و بعد از آن ورود گاندوها به روستاها و نیاز ذاتی منطقه به پناهگاه، این مهم نیز در طراحی در نظر گرفته شده است.

blank

وی افزود: این طرح قابلیت تبدیل شدن به پناهگاه با استفاده حداکثری از نور و انرژی خورشیدی و استفاده از مواد با خاصیت لومینسانس برای ذخیره نور و استفاده از آن در شب را دارد.

موسوی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل تبدیل شدن به عنوان پناهگاه و قطع شدن آب، برق و گاز در زمان وقوع حوادث، این طرح می‌تواند پاسخگوی نیازهای مردم باشد.

به گزارش اقطاع نیوز، طراحی این پروژه توسط تیمی با راهنمایی دکتر محسن موسوی عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران صورت گرفته است.

اعضای تیم طراحی شامل: محسن خیرمند پاریزی، سید محمدحسین رحمتی، فاطمه رنجبرزاده، هانیه لطفی‌پور و با راهنمایی دکتر محسن موسوی و دکتر محسن کافی بوده است.

انتهای پیامآرشیو اخبار علمی سرویس خبری اقطاع نیوزجایزه سی‌وششمین دوره‌ی انجمن معماری جهانی به طرحی ایرانی رسیدنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.