قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
تهیه الگوی کشت دیم در 230 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین

تهیه الگوی کشت دیم در ۲۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

به گزارش اقطاع نیوز از قزوین مجید اسماعیلی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از تهیه الگوی کشت دیم در ۲۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین خبر داد و اظهار کرد: این طرح  با هدف تطبیق و اجرای سیاست سازگاری با کم آبی در استان اجرا می‌شود .

وی با بیان اینکه این الگو برای بهره برداری مطلوب و ارتقای بهره وری در اراضی دیم تهیه  شده افزود: مجموع اراضی کشاورزی استان ۴۸۹ هزار هکتار است که از این رقم ۲۳۰ هزار هکتار به اراضی دیم اختصاص دارد.

وی بیان کرد: براساس الگوی تعیین شده در سال جاری ۱۰۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیم استان به کشت گندم و هفت هزار و ۵۰۰ هکتار نیز به کشت جو اختصاص یافته که در محصول گندم شاهد توسعه بیش از هفت هزار هکتاری و در محصول جو نیز شاهد توسعه هزار و ۵۰۰ هکتاری نسبت به سال گذشته هستیم.

اسماعیلی تصریح کرد: همچنین کشت حبوبات در سطح ۱۵ هزار هکتار از اراضی دیم استان انجام شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین در ادامه گفت: با توسعه کشت دیم و استفاده از ارقام کم آب بر بدنبال ارتقای بهره وری فعالیت های کشاورزی در استان و همچنین صرفه جویی در مصرف منابع سفره های آبی زیرزمینی هستیم.

اسماعیلی افزود: درهمین راستا در سال ۹۷ ؛ هشت هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر کشت زیره رفت که این رقم را در سال گذشته به ۴۵ هکتار افزایش دادیم و امیدواریم در سال جاری نیز شاهد رشد قابل ملاحظه کشت این محصول کم آب‌بر باشیم.

وی خاطر نشان کرد: بمنظور اجرای برنامه‌ های سازگاری با کم آبی تلاش می‌شود تا با اجرای برنامه های آموزشی کشاورزان را به کشت پاییزه و انتظاری که عملکرد بهتری داشته و آب کم تری نیز نسبت به کشت بهاره مصرف می‌کند، ترغیب کنیم.

این مسؤول در پایان یادآور شد: بسته سیاست سازگاری با کم‌آبی در بخش کشاورزی استان از سال گذشته تهیه و از امسال به طور رسمی‌ در دست اجرا است.

انتهای پیام/

 


تهیه الگوی کشت دیم در ۲۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین:۲۰۲۰-۰۵-۳۱ ۱۸:۳۷:۵۲

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.