قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
تحصیل گران شد/ زنگ خطر ترک تحصیل در مناطق محروم - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

تحصیل گران شد/ زنگ خطر ترک تحصیل در مناطق محروم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


تحصیل گران شد/ زنگ خطر ترک تحصیل در مناطق محروم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

اقطاع نیوز، گروه استان‌ها: همه ساله در آستانه مهر ماه تقاضا برای خرید لوازم‌التحریر افزایش می‌یابد و مردم در صدد تدارکات آغاز مدرسه‌ای خاطره‌انگیز برای فرزندان هستند.

شیوع کرونا در سال جاری شرایط ویژه‌ای را بر مدارس و وضعیت تحصیل دانش آموزان حاکم کرده و این شرایط زندگی بسیاری از خانواده در حوزه اقتصادی تحت تاثیر قرار داده، تبلت و گوشی هوشمند مهمترین نیاز یک دانش آموز شده که هزینه ای سنگین بر دوش خانواده ها گذاشته شده است.

دل‌نگرانی های دانش آموزان و والدین از یک سو و آشفتگی‌ها و التهابات در بازار و نوسان قیمت از سویی دیگر این ایام را بر کام عده‌ای تلخ کرده و روزهایی پر تنش و پر اضطراب را برای مردم رقم زده است.

این روزها وضعیت بغرنجی برای بسیاری از خانواده ها ایجاد شده تا جایی که برخی از افراد یا شغل خود را از دست داده اند یا با کسادی در بازار کارشان تا آستانه تعطیلی رفته است و حالا خانواده ها در این اوضاع و احوال برای بازگشایی مدارس و ادامه تحصیل فرزندان خود نیاز به تبلت و یا گوشی هوشمند دارند اما قدرت خرید ندارند.

گلایه مردم

یکی از شهروندان در گفت و گو با مهر و با گلایه از وضعیت رشد قیمت لوازم‌التحریر در استان بیان کرد: قیمت برخی از کالاها مانند جامدادی رشد زیادی داشته است.

حلیمه سرحدی ادامه داد: در سال جاری برای خرید لوازم‌التحریر یکی از فرزندانم ۳۰۰ هزار تومان هزینه در نظر گرفتم این در حالی است که طی سال گذشته لوازم‌التحریر دو فرزندم را با مبلغی کمتر از ۱۵۰ هزار تومان تهیه کردم.

وی ادامه داد: سال گذشته یک بسته مداد رنگی ۱۵ هزار تومان و امسال با همان مدل و کیفیت ۲۵ هزار تومان بوده است.

سرحدی با بیان اینکه در دهه‌های قبل که خودمان دانش‌آموز بودیم تهیه لوازم‌التحریر بر عهده مدرسه بود، گفت: اگر اقلام مورد نیاز دانش آموزان توسط مدرسه تهیه شود لوازم‌التحریر به قیمت واقعی برمی گردد.

یکی دیگر از شهروندان هم در گفت و گو با مهر بیان کرد: سال گذشته قیمت یک عدد دفتر سیمی ۱۴ هزار تومان و امسال ۲۵ هزار تومان شده است.

فاطمه فیاضی ادامه داد: همچنین قیمت مداد نیشی در سال گذشته ۱۰ هزار تومان بوده که امسال به ۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به مشکل ورود چند ساله انواع لوازم‌التحریر فانتزی در بازار بیان کرد: بسیاری از این لوازم از قیمت بالایی برخوردار بوده و طراحی‌هایشان دانش آموزان را جذب می‌کند و این برای خانوارهای کم درآمد شرمندگی والدین را به دنبال دارد چرا که توان خرید را ندارند.

فیاضی خواستار نظارت مسئولان بر بازار خرید و فروش لوازم‌التحریر شد و افزود: دو عدد دفتر و یک جامدادی را به قیمت ۲۰۰ هزار تومان خریداری کردم.

وی ادامه داد: دولت حمایت و کنترل بازار نوشت افزار را فقط در بحث تأمین دفترهای به اصطلاح تعاونی خلاصه کرده که امسال هم خبری از آن نیست.

یکی از بانوان بیرجندی که به همراه سه فرزند دانش آموز خود در فروشگاه های لوازم التحریر در حال چرخیدن است به اقطاع نیوز گفت: قیمت ها را که سوال کردم از خرید پشیمان شدم و ترجیح دادم به منزل برگردم و لوازم سال گذشته را بررسی کنم که کدامیک قابل استفاده است و همان ها را در اختیار بچه ها قرار دهم.

گوشی های گران و دانش آموزان فقیر

اسدی با بیان اینکه نهایت توانم این است فقط چند دفتر معمولی برای بچه ها بخرم، می گوید: فعلاً که علی رغم کرونا و استرس هایی که دارم فرزندانم را برای آموزش حضوری می فرستم اما دغدغه بزرگ ترم این است که اگر آموزش مجازی شود چگونه در این بازار گران موبایل برای آنها گوشی یا تبلت تهیه کنم.

یکی دیگر از شهروندان در گفت و گو با اقطاع نیوز با اشاره به بازار لوازم‌التحریر بیان کرد: وقتی بنا به اعلام مسئولان وزارتی حضور فیزیکی در کلاس‌ها داوطلبانه اعلام می‌شود، چرا باید قیمت لوازم‌التحریر افزایش یابد.

هادی ارسلانی با اشاره به گرانی لوازم‌التحریر بیان کرد: قیمت برخی کالاها مانند کیف نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: با توجه به طرح‌های حکاکی شده روی اجناس، بچه‌ها به ویژه دبستانی‌ها شیفته کالا شده و از خانواده تقاضای خرید آن را دارند.

وی بیان کرد: در شرایطی که ویروس کرونا به اقتصاد بسیاری از خانواده‌ها ضربه زده، شایسته نیست که اینگونه بر مردم فشار تحمیل شود.

ارسلانی با اشاره به مجازی شدن مدارس و آموزش ها ادامه داد: شرایط پیش رو خطر ترک تحصیل را به خصوص در مناطق محروم استان افزایش می‌دهد چراکه تأمین یک دستگاه گوشی که نرم افزار شاد را بپذیرد، با کمترین کیفیت حداقل دو میلیون تومان است.

blank

یکی دیگر از شهروندان هم به مهر گفت: حداقل های یک تحصیل برای یک دانش آموز اکنون از حقوق من کارگر بیشتر است.

طالبی با بیان اینکه خرید یک گوشی هوشمند و چند دفتر و خودکار سه میلیون تومان می شود، بیان کرد: حقوق ماهیانه ام دو میلیون تومان است و با گرانی مایحتاج زندگی و اجاره بهای چگونه می توانم زمینه تحصیل فرزندم را فراهم کنم؟ دو فرزند محصل دارم که خودتان حساب کنید باید چقدر هزینه کنم.

کاهش تقاضای مردم در خرید لوازم‌التحریر

یک فروشنده لوازم‌التحریر هم در گفت و گو با مهر بیان کرد: در سال جاری در اقلامی مانند مداد، تراش، جامدادی و کیف افزایش قیمت داشته‌ایم.

رضا زنگویی با بیان اینکه اگرچه قیمت‌ها رشد داشته اما تقاضای مردم برای خرید هم کاهش یافته است، افزود: بسیاری از دانش آموزان از اقلام سال گذشته استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه میزان فروش محصولاتم در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است، افزود: در سطح بیرجند کمبود کالای تحصیلی نداریم.

زنگویی در پاسخ به سوالی پیرامون افزایش قیمت لوازم‌التحریر بیان کرد: امروزه تمام اجناس و کالاها از رشد قیمتی برخوردار هستند.

وی ادامه داد: مردم در ابتدای سال تحصیلی، مایحتاج یک ساله دانش‌آموز را خریداری کرده بنابراین افزایش قیمت کالاها را به خوبی احساس می‌کنند در صورتی که اگر قلم به قلم خریداری شود، رشد آن مانند دیگر اجناس عادی‌تر خواهد بود!.

عابدینی از دیگر فروشندگان لوازم التحریر می گوید: در چند سال گذشته اواخر شهریور و اوایل مهرماه مغازه های لوازم التحریر بسیار شلوغ می شد اما امسال بازار به شدت تحت تاثیر قدرت خرید مردم قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: به عنوان مثال اگر فردی در سال گذشته ۱۵۰ هزار تومان برای لوازم التحریر هزینه کرده است، امسال با قیمت ۵۰ هزار تومان فقط لوازم ضروری را خریداری می کند.

blank

رشد ۴۰ درصدی برخی اقلام

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و کتاب بیرجند در گفت و گو با مهر بیان کرد: در سال جاری در خصوص دفتر هیچ افزایش قیمتی نداشتیم.

مهدی راستگو مقدم ادامه داد: دفاتر ۴۰، ۶۰ و ۱۰۰ برگ به ترتیب با قیمت سه هزار تومان، چهار هزار و ۳۰۰ و هفت هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

وی با بیان اینکه قیمت دفاتر سیمی بسته به نوع و کیفیت فرق دارد، اظهار کرد: در مجموع کالایی به اسم دفتر تعاونی نداریم.

راستگو مقدم از افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت کالاهایی مانند مداد، پاک کن و تراش خبر داد و افزود: قیمت هر کالا بسته به نوع آن متفاوت است.

کاهش ۸۰ درصدی فروش لوازم‌التحریر

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و کتاب بیرجند بیان کرد: هر جامدادی ارزان قیمت که از تهران خریداری می‌شود، حداقل ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

راستگو مقدم با بیان اینکه در زمینه لوازم‌التحریر هیچ کمبود کالا و یا گران فروشی نداریم، گفت: شهروندان می‌توانند گلایه‌ها، انتقادات و پیشنهادات را از طریق سامانه ۱۲۴ بازرگانی منتقل کنند.

وی از کاهش تقاضای مردم در خرید لوازم‌التحریر خبر داد و افزود: در سال جاری نسبت به سال گذشته ۸۵ درصد کاهش فروش داشته‌ایم.

با توجه به شرایط حاکم بر مدارس و بازار لوازم‌التحریر می‌طلبد مسئولان به دنبال راهکاری مناسب برای ادامه روند تحصیل دانش آموزان باشند تا در مناطق محروم آن هم در استان کم برخورداری مانند خراسان جنوبی که شرایط تحصیل برای بسیاری خانواده ها دشوارتر از گذشته شده است شاهد ترک تحصیل فرزندان آینده این مرز و بوم نباشیم.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزتحصیل گران شد/ زنگ خطر ترک تحصیل در مناطق محروم – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.