قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
تاکید رییس جمهور غنی بر گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان افغانستان و ترکمنستان

تاکید رییس جمهور غنی بر گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان افغانستان و ترکمنستان – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان | افغانستان


تاکید رییس جمهور غنی بر گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان افغانستان و ترکمنستان

اقطاع نیوز: رییس جمهوری اسلامی افغانستان در دیدار با رشید مرادوف معاون صدراعظم و وزیر امور خارجۀ ترکمنستان ضمن قدردانی از تلاش ها و حمایت ترکمنستان از افغانستان بر گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان دو کشور تاکید نمود…

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان با رشید مرادوف معاون صدراعظم و وزیر امور خارجۀ ترکمنستان، در ارگ دیدار کرد.

به نقل از ارگ، ابتدا رییس جمهور غنی ضمن خوش آمدید به رشید مرادوف و هیات همراه اش، گفت که مناسبات میان افغانستان و ترکمنستان، برادرانه و دوستانه بوده و در چند سال گذشته در بخش های مختلف تجارتی، ترانزیتی، اقتصادی و سیاسی، پیشرفت های مزید یافته است.

در مقابل، رشید مرادوف معاون صدراعظم و وزیر امور خارجۀ ترکمنستان در مورد روابط دو کشور صحبت کرد و گفت که حکومت ما خواهان گسترش این مناسبات است و ما از دیدگاه و اجندای حکومت افغانستان برای اتصال منطقوی، حمایت می نماییم.

وی افزود که ترکمنستان از پروسۀ صلح و تلاش های رییس جمهور غنی برای تامین صلح و ثبات در افغانستان، حمایت می کند.

در این دیدار هر دو جانب در مورد پروژه های مهم اقتصادی از جمله پروژه های تاپی، تاپ و فایبر نوری، خط آهن میان دو کشور و احداث بندها در افغانستان بحث و تبادل نظر نمودند و بر توسعۀ همکاری ها در این زمینه ها تاکید ورزیدند.

وزیر خارجۀ ترکمنستان گفت که قرار است ما در سال جاری میلادی شاهد افتتاح پروژه های بزرگ در افغانستان باشیم، چنانچه کار ساخت پایپ لاین تاپی در خاک ترکمنستان به اتمام رسیده و تدابیر لازم بخاطر آغاز کار تمدید پایپ لاین متذکره در خاک افغانستان گرفته شده است.

رییس جمهور غنی از تلاش ها و حمایت ترکمنستان از افغانستان به ویژه تلاش های دو جانبه بخاطر تطبیق پروژه های تاپی، تاپ، فایبر نوری و خط آهن، ابراز امتنان کرد.

رییس جمهور گفت: تمرکز ما این است که برق بیشتر را از ترکمنستان وارد کنیم و واردات برق و تکمیل پروژه های بزرگ اقتصادی، از اولویت های مهم حکومت افغانستان می باشد.

همچنان رییس جمهور محمد اشرف غنی در مورد گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان دو کشور صحبت نموده، گفت که صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در منطقه است و می خواهیم در سال جدید میلادی روابط ما بیشتر گسترش یابد و ما بتوانیم پروژه های بزرگ را به شمول پروژه های تاپی، تاپ، فایبر نوری و خط آهن به پایه اکمال برسانیم.

وی افزود که ترکمنستان منحیث یک همسایه نیک، سیاست بی طرفانه و حسنه با همه کشورها به ویژه افغانستان دارد و این مثال خوب روابط میان دو همسایه است. ما خواهان روابط نیک و دوستانه با تمام همسایه های خویش هستیم و هیچگاه نمی خواهیم که بخشی از تنش منطقوی باشیم.

رییس جمهور گفت که امروز علمای ترکمنستان همانند سایر علمای جهان، خشونت را در افغانستان تقبیح می کنند.

در این دیدار در مورد تحصیلات جوانان افغان در ترکمنستان نیز صحبت شد و وزیر خارجۀ ترکمنستان آمادگی خویش را بخاطر اعطای بورسیه های تحصیلی به جوانان افغان، ابراز کرد و رییس جمهور از آن تشکر نمود.

 

 

 

 

 

 

 آرشیو افغانستان | سرویس خبری اقطاع نیوزتاکید رییس جمهور غنی بر گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان افغانستان و ترکمنستاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.