قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
بیرنگ‌شدن حنای ریگان به‌دلیل نبود کارخانه حناسایی/ مرغوب‌ترین حنای شرق کشور در انتظار حمایت

بیرنگ‌شدن حنای ریگان به‌دلیل نبود کارخانه حناسایی/ مرغوب‌ترین حنای شرق کشور در انتظار حمایت – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


بیرنگ‌شدن حنای ریگان به‌دلیل نبود کارخانه حناسایی/ مرغوب‌ترین حنای شرق کشور در انتظار حمایت

به گزارش اقطاع نیوز از ریگان، این شهرستان در گذشته یکی از شهرستان‌های تولید کننده حنا در شرق کشور محسوب می‌شد. وجود حنای مرغوب در این شهرستان موجب شده بود که از استان‌های مجاور برای خرید این محصول به شهرستان ریگان سفر کنند و این محصول را خریداری کنند.

وجود مزارع انبوه حنا در این شهرستان در فصل برداشت، عطر خاصی به این شهرستان کویری می‌بخشید به‌طوری که تجار ماه‌ها در این شهرستان برای خرید و فروش این محصول می ماندند.

رونق محصول حنا تا حدی بود که کشاورزان ریگانی شبانه‌روز در تلاش تولید این محصول استراتژیک در شرق استان بودند.

در گذشته به‌دلیل نبود نخل خرما کشاورزان تنها محصولی که از آن بیشترین درآمد را کسب می‌کردند، حنا بود، محصولی که در دو مرحله برداشت، داشت و این برداشت به استان‌های همجوار صادر می‌شد.

سال‌ها گذشت و این محصول به‌دلیل عدم حمایت مسئولان در ایجاد کارخانه حناسایی رو به فراموشی سپرده شد و اکنون تنها یک تا سه کشاورز در شرق استان این محصول را کشت می‌کنند.

اما با توجه به مرغوبیت محصول همین محصول اندک بازار پسندی خود را در شرق کشور دارد به‌طوری که مشتری خود را از کشورهای خارجی هم پیدا کرده است، مشتریانی که زودتر از برداشت محصول هزینه برداشت محصول را پرداخت می‌کنند تا این محصول را خریداری و در بازارهای خارجی به فروش برسانند.

حنای مرغوب شرق استان که در ریگان تولید می‌شود، می‌تواند با برند جهانی جای خود را در دیگر محصولات باز کند و این امر بر رونق کشاورزی شرق استان بیفزاید.

کشاورزان ریگانی نیز می‌توانند با روی‌آوردن به این محصول که نیاز به آب کمتری دارد از تک محصولی خارج شوند و به کشت حنا روی آورند.

در شرق استان این محصول به دلیل شرایط آب و هوایی خاص شهرستان ریگان می‌تواند با کیفیت‌ترین محصول حنا در کشور باشد به‌طوری که کشاورزان این مطلب را تایید می‌کنند.

برای وضعیت حنای شرق استان و کشت آن در شهرستان ریگان این محصول را در این شهرستان بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که نبود کارخانه حناسایی و وجود واسطه‌ها موجب کاهش کشت این محصول در ریگان شد.

مزارع انبوه حنا و وجود آب قنوات در شرق استان سبب شده بود که این منطقه به‌عنوان دهکده حنای شرق استان معرفی شود.

حنای ریگان که این روزها از کارخانه‌های آرایشگاهی کشور سر در آورده است گواه این مدعاست که این محصول با کیفیت‌ترین محصول در شرق کشور است.

حنا، در بازارهای بین‌المللی از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند موجب تحول در اقتصاد مناطق محروم شود اما این محصول هم مانند سایر محصولات کشاورزی دارای مزیت در کشور کمتر مورد توجه اقتصادی قرار گرفته است.

سود آوری این محصول برای کشاورزان محروم این شهرستان می‌تواند بر رونق اقتصادی منطقه نقش به سزای خود را ایفا کند.

عباس محمدی یکی از کشاورزان ریگانی در گفت‌وگو با اقطاع نیوز در ریگان اظهار داشت: بنده در گذشته ده‌ها هکتار مزارع حنا وسمه داشتم اما به‌دلیل عدم حمایت مسئولان کشاورزی این محصول رو به فراموشی سپرده شد و به نخل خرما روی آوردم.

وی می‌گوید: نبود کارخانه حناسایی در این شهرستان موجب شد که واسطه‌ها این محصول را که به سختی آن را به‌صورت سنتی برداشت می‌کردیم با قیمت اندک از ما خریداری کنند.

رضا شهیکی دیگر کشاورز ریگانی بیان داشت: حنا یک محصولی است که به آب کمتری نیاز دارد وکشت حنا ما را جوان می‌کرد.

وی ابراز کرد: آن‌قدر این محصول عطر و بوی خاصی داشت که ما را نسبت به کشاورزی ترغیب‌تر می‌کرد اما عدم حمایت از این محصول سبب شد که ما این محصول را فراموش کنیم.

بختیار سابقی یکی از حناکاران ریگانی تصریح کرد: آن‌قدر محصول حنای ما با کیفیت و مرغوب بود که تجار روزها در کنار محصول ما منتظر می‌ماندند تا ما محصول‌مان را برداشت کنیم.

وی ادامه داد: کشت حنا شوق و اشتیاق خاصی در ما ایجاد کرده بود که دوست داشتیم هر سال این محصول‌مان را افزایش دهیم.

اما یکی از کشاورزانی که ۴۰سال است این محصول را در این شهرستان کشت می‌کند و آن را هنوز فراموش نکرده است، می‌گوید: پای محصول حنای ریگان را به کشورهای خارجی باز کرده‌ام.

مهدی‌زاده تنها کشاورزی است که ۴۲سال است کشت حنا را انجام می‌دهد و این کشاورز از فراموش‌کردن این محصول جلوگیری کرده است.

وی می‌گوید: محصول حنایم کاملاً ارگانیک بوده و در تولید آن هیچگونه کود شیمیایی استفاده نمی‌شود. به‌دلیل کیفیت و مطلوبیت محصول حنای ریگان این محصول سال‌هاست که به کشور فرانسه صادر می‌شود.

مهدی‌زاده از کشاورزان ریگانی خواست که به این محصول روی آورند تا این محصول  مجددا در این شهرستان احیا شود.

وی خاطرنشان کرد: بنده با چندین فرزندم این محصول را در ریگان کشت و هر ساله بر افزایش آن در این شهرستان تلاش داریم.

۲۰ هکتار سطح زیر کشت حنا در ریگان/برداشت ۵ تن در هکتار

حمید فرامرزی مدیر جهاد کشاورزی ریگان در گفت‌وگو با اقطاع نیوز در ریگان اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰هکتار از مزارع شهرستان ریگان زیر کشت این گیاه دارویی رفته که برآورد اولیه برداشت ما از هر هکتار پنج تن محصول است.

حمید فرامرزی بیان داشت: از این ۲۰ هکتار بیش از ۱۰۰ تن برگ سبز حنا از مزارع ریگان تولید وروانه بازارهای داخلی و خارجی  می‌شود.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه در گذشته عمده محصول تولیدی در ریگان حنا بود بنا به دلایلی از جمله خشکسالی، کمبود ادوات کشاورزی و نبود کارخانه حناسایی کشت این محصول کاهش محسوسی یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی ریگان  با فراخوانی کشاورزان به اجرای سیستم‌های نوین آبیاری، بیان داشت: ۸۵ درصد تسهیلات آبیاری نوین در ریگان بلاعوض و مابقی آورده کشاورز خواهد بود.

فرامرزی افزود: با اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و مدیریت آب، کشاورزان می‌توانند حنای فراموش شده این شهرستان را مجدداً احیا کنند.

وی افزود کشاورزانی که به کشت این محصول در شهرستان ریگان روی آورند حمایت جدی خواهند شد.

اما حنای ریگان با گذشت سال‌ها هنوز در مراسم‌های شادی از جمله عروسی استفاده می‌شود. مراسم حنابندان در شهرستان ریگان که از رونق خاصی برخوردار است، پس از گذشت سال‌ها در این شهرستان هر روز بر رونق آن افزوده می‌شود .

در این مراسم مادربزرگ‌ها با ساییدن حنا آن را برای داماد آماده می‌کنند تا یک شب قبل از عروسی و شب عروسی بر دستان و پای داماد و همچنین سر گذاشته شود.

این مراسم ریشه در اعتقادات مذهبی ما دارد. حنا مالیدن در اسلام به دلیل اینکه از منظر طب سنتی برای بدن مفید است، بسیار توصیه شده است. شاید برای همین است که در این مراسم به دستان عروس حنا می‌مالند.

در مراسم حنابندان حنا را بر روی سر داماد می‌گذارند و دوستان و آشنایان با گذاشتن اسکناس بر سر داماد وی را برای زندگی ساده آماده می‌کنند.

مراسم سنتی حنا بندا ن چوچاپ ودست چاپ ریگان از رونق خاصی در شهرستان ریگان در روستاها برخوردار می باشد که نیاز به ثبت ملی دارد .

خوبیار فرامرزی یکی از اهالی روستا می‌گوید: در روستای ما هنوز از مراسم سنتی حنابندان که از رونق خاصی برخوردار است، استقبال می‌کنیم.

حنابندان ریگان باید ثبت ملی شود

امیر ابراهیمی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ریگان تصریح کرد: یکی از مراسم‌های سنتی شهرستان ریگان که در مراسمات شادی و از جمله عروسی از رونق خاصی برخوردار است، مراسم سنتی چوچاپ وحنابندان است.

وی با بیان اینکه این مراسم سنتی صدها سال قدمت دارد که نیاز به ثبت ملی در این شهرستان دارد، افزود: این مراسم سنتی توسط افراد مسن بهتر و با شکوه‌تر از افراد جوان برگزار می‌شود زیرا که در گذشته این کار را انجام داده‌اند.

گزارش از؛ موسی ملائیان

انتهای پیام/۸۰۰۱۴/ب
آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزبیرنگ‌شدن حنای ریگان به‌دلیل نبود کارخانه حناسایی/ مرغوب‌ترین حنای شرق کشور در انتظار حمایتنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.