قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

بودجه ۱۴۰۱ ضد تورمی است؟ – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


بودجه ۱۴۰۱ ضد تورمی است؟

blank

عباس علوی راد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه اقطاع نیوز، با اشاره به لایحه پیشنهادی بودجه سال ۱۴۰۱ توسط دولت اظهار کرد: دولت تلاش کرده با حذف هزینه‌های اضافی برخی دستگاه‌ و نهادها مانع از کسری بودجه در سال آینده شود.

وی با بیان اینکه بودجه هر سال باید با قوانین و شرایط بودجه سال‌های گذشته مقایسه شود، گفت: به عنوان مثال قوانین و شرایط بودجه ۱۴۰۱ مانند سال‌های اخیر از نظر تحریم و تورم مهم است. در نتیجه بهتر و عادلانه‌تر می‌توان این لایحه را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.

عضو انجمن اقتصاد دانان ایران با قیاس بودجه ۱۴۰۱ با ۱۴۰۰ عنوان کرد: نگرش ضد تورمی دولت در مسائل بنیانی و کلان بودجه ۱۴۰۱ کاملا مشهود است. به این معنا که دولتمردان تلاش دارند تا رابطه یا چرخه معیوب سه سویه بین کسری بودجه، رشد نقدینگی و تورم را حذف یا ریشه کن کنند.

رشد منفی کسری بودجه در سال ۱۴۰۱ 

وی با ذکر مثالی توضیح داد: برای سنجش بودجه باید شاخص‌های آن را در مرحله تراز عملیاتی، درآمدهای گمرکی و مالیاتی دولت با هزینه‌های جاری مقایسه شود. در بودجه ۱۴۰۰ حدود ۴۶۴ هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد. این رقم در لایحه ۱۴۰۱به ۳۰۱ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. به این معنا که شاخص‌های بودجه به درستی در نظر گرفته شده است.

علوی راد با بیان اینکه کسری بودجه ۱۴۰۱ حدود ۳۵ درصد رشد منفی داشته است، گفت: بودجه ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ در شاخص کسری بودجه حدود ۲۱۵ رشد داشت. این روند کاهشی کسری،  امید به کاهش تورم در سال آینده را ایجاد می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه کاهش کسری بودجه با کاهش درصد افزایش حقوق کارکنان دولت یا افزایش دریافت مالیات‌ها در ارتباط نیست، گفت: اگر تورم در سال آینده مانند گذشته افزایش داشته باشد، در عمل افزایش حقوق کارکنان دولت هیچ تاثیری بر معیشت مردم ندارد. در نتیجه دولت تلاش دارد با کاهش تورم به مردم کمک کند، نه با افزایش حقوق.

توان دولت برای مقابله با تورم

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت توان مبارزه با افزایش تورم را دارد، اظهار کرد: رقم برخی از هزینه‌ها یا کالاها در بودجه ثابت مانده که نشان می‌دهد در این حوزه‌ها تورم نخواهیم داشت. اعتبارات هزینه‌ای یا هزینه‌های جاری تنها ۵ درصد افزایش یافته که در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه است. در نتیجه به طور قطع دولت می‌تواند در سال آینده نرخ تورم را کنترل کند.

علوی راد با اشاره به افزایش نرخ مالیات در سال آینده عنوان کرد: مالیات در کل حدود ۶۶ درصد در سال ۱۴۰۱ رشد خواهد داشت. مالیات نیز ارتباط مستقیم با تورم دارد چراکه تا شرکت‌ها یا کارخانه‌ها در اثر تورم نتوانند سود کنند، امکان پرداخت مالیات بیشتر هم نخواهند داشت.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه خروج از رکود تنها راهکار پرداخت مالیات صنایع است،  ادامه داد: البته براساس آمارهای رسمی حساب‌های بانک ملی و سازمان بانک مرکزی اقتصاد در ۶ ماه نخست ۱۴۰۰ و ۴ ماه پایانی ۱۳۹۹ رشد داشته است و رکودی وجود ندارد.

وی ادامه داد: دولت رسیدن به رشد ۸ درصدی اقتصاد را مبنای تعیین مالیات در ۱۴۰۱ قرار داده است. اگر دولت در این هدفگذاری موفق نشود، بخشی از منابع دریافتی یعنی مالیات را از دست خواهد داد.

انتهای پیام/آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزبودجه ۱۴۰۱ ضد تورمی است؟نمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + نه =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.