قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
بانک توسعه آسیایی: تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال جاری کاهش می یابد

بانک توسعه آسیایی: تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال جاری کاهش می یابد – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان | افغانستان


بانک توسعه آسیایی: تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال جاری کاهش می یابد

بانک توسعه‌ آسیایی در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید که کرونا و ادامه‌ی چالش‌های امنیتی و سیاسی، تولید ناخالص داخلی افغانستان را به منفی پنج درصد خواهد رساند که تاثیر منفی بر اقتصاد این کشور خواهد داشت.

 
خبرگزاری صدای افغان(آوا)-کابل: بانک توسعه آسیایی در گزارشی که امروز (سه شنبه) منتشر شد اعلام کرد، وضعیت اقتصاد افغانستان در سال جاری میلادی نگران کننده است، اما در سال آینده پیش‌بینی شده است که رشد اقتصاد کشور ۱.۵ درصد خواهد بود.

 

بربنیاد این گزارش، بسته‌شدن مرزها در شهرهای بزرگ کشور، سبب شده است تا تجارت، صنعت و خدمات آسیب ببینند و در نتیجه اقتصاد خانواده‌ها ضعیف شده است.

 

به گفته‌ی این بانک، میزان بیکاری در افغانستان افزایش داشته و همچنان درآمدهای حکومت کاهش یافته است. میانگین تورم در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰، از ۲.۵ درصد به ۵.۳ درصد رسیده و تورم مواد غذایی نیز به دلیل بسته‌شدن مرزها و احتکار سه برابر افزایش یافته است.

  

بر اساس گزارش بانک توسعه‌ی آسیایی، میزان صادرات در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲۸ درصد و واردات ۲۴ درصد کاهش یافته است.

 

بانک توسعه‌ی آسیایی می‌گوید که هنوزهم، خطرهای تداوم ویروس کرونا، چالش‌های امنیتی و بدترشدن اوضاع سیاسی وجود دارد که این خطرها بر اقتصاد افغانستان تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 

این بانک همچنین در گزارش جدید خود درباره چشم انداز توسعه آسیا در سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرد که بهبود اقتصادی در سال مالی ۲۰۲۱ رخ خواهد داد و تولید ناخالص داخلی به میزان ۸.۰ درصد با از سرگیری فعالیت های تجاری افزایش خواهد یافت.

سه شنبه ۲۵ سنبله ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۷آرشیو افغانستان | سرویس خبری اقطاع نیوزبانک توسعه آسیایی: تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال جاری کاهش می یابدنمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.