قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

بازیکن برزیلی در چه صورت باعث باخت انضباطی مس سونگون می‌شود؟ – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


بازیکن برزیلی در چه صورت باعث باخت انضباطی مس سونگون می‌شود؟ – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

به گزارش اقطاع نیوز، بعد از پیوستن «داسیلوا راموس» بازیکن برزیلی به تیم فوتسال مس سونگون، چند باشگاه از جمله فردوس قم، شهروند ساری و راگا شهر ری نسبت به حضور غیر قانونی این بازیکن در لیگ ایران معترض شدند. این باشگاه‌ها با شکایت به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، خواهان تغییر نتیجه دیدار با مس و اعلام نتیجه ۳ – صفر هستند اما به گفته مدیران باشگاه فردوس، کمیته انضباطی «ندیده» این شکایت را رد کرده است.

فردوسی‌ها با شکایت دوباره به کمیته استیناف، خواهان بازگشت پرونده به کمیته انضباطی شده‌اند تا به «صدور غیر قانونی ITC» بازیکن مس رسیدگی شود.

سه باشگاه معترض اعتقاد دارند داسیلوا راموس با فسخ غیر قانونی قراردادش و زمانی که لیگ برزیل در جریان بوده به لیگ ایران اضافه شده است و باشگاه مس مجاز به استفاده از او نبوده است.

اقطاع نیوز برای پیگیری این شکایت و دلیل رد آن در کمیته انضباطی، سراغ رضا جاودانی یکی از اعضای این کمیته رفت. به گفته جاودانی فسخ قانون قرارداد و «بازیکن آزاد» شامل چند مورد است و باید دید آیا اقدام بازیکن برزیلی مس شامل این موارد می‌شود یا نه.

جاودانی همچنین با بر شمردن جرایم احتمالی و پیش بینی شده در قانون، تاکید کرد در صورت نیاز استعلام لازم از کنفدراسیون فوتسال برزیل گرفته می‌شود.

مشروح گفتگوی اقطاع نیوز با رضا جاودانی در ادامه می‌آید:

* اقطاع نیوز – آخرین وضعیت شکایت سه باشگاه لیگ برتری فوتسال از تیم مس سونگون و بازیکن برزیلی به کجا رسیده است؟

– رضا جاودانی: در کمیته انضباطی کارها تقسیم می‌شود و پرونده‌های مربوط به بازیکن غیر مجاز را یکی از همکارانمان بررسی می‌کند. رسیدگی به پرونده‌های جام حذفی، لیگ یک، لیگ دو، لیگ برتر بین اعضا تقسیم می‌شود. کسی که کارهایش را از صفر تا صد انجام می‌دهد، ابلاغ و یا هزینه‌های دادرسی را می‌داند. در حال حاضر دقیقاً نمی دانم که این پرونده به کجا رسیده است.

بازیکن برزیلی در چه صورت باعث باخت انضباطی مس سونگون می‌شود؟
رضا جاودانی

* مسئولان باشگاه فردوس قم می‌گویند کمیته انضباطی شکایتشان را رد کرده است به این خاطر که عنوان شده هزینه شکایت را پرداخت نکرده‌اند. آیا این ادعا صحت دارد؟

– همانطور که گفتم در جریان این موضوع نیستم و یکی از همکاران پیگیر این بخش بوده است. اگر ما این شکایت را رد کرده باشیم در حالی که هزینه واریز شده باشد، کمیته استیناف پرونده را به ما بر می‌گرداند. اگر نریخته باشند که استیناف شکایتشان را رد می‌کند.

* فردوسی‌ها تاکید دارند حتی پیش از زمان تعیین شده هزینه شکایت را واریز کرده‌اند. آیا این موضوع در شکایت آنها دیده نشده است؟

– ما خودمان هم معمولاً یکی، دو هفته برای این مسائل صبر می‌کنیم. درست است یک هفته وقت می‌دهیم ولی دو هفته صبر می‌کنیم چون ممکن است مشکلاتی در اتوماسیون باشد یا طرف فراموش کند.

* باشگاه فردوس معتقد است چون بازیکن برزیلی قبل از پیوستن به تیم مس در لیگ برزیل بازی می‌کرده است نمی توانسته به عنوان بازیکن آزاد به لیگ ایران بیاید؛ آن هم زمانی که نقل و انتقالات لیگ ایران در جریان نبوده است. آیا قانون بازیکن آزاد در این مورد صدق می‌کند؟

– اینکه بازیکن از لیگ دیگری آمده باشد که هنوز در جریان باشد، برداشت آنها است. قانون راجع به بازیکن آزاد یک تعریفی دارد. در قانون و مقررات خود ما آمده است شما می‌توانید به عنوان بازیکن قراردادتان را فسخ یکطرفه کنید ولی اگر این فسخ دلیل ورزشی داشته باشد، از شما غرامت نمی‌گیرند و انگار شما کار درست انجام داده‌اید. ۱۴، ۱۵ بند است. اگر شامل این بندها نباشد یعنی شما تحت قرارداد با باشگاه هستید و شما خودتان نخواستید در آن تیم بمانید.

لذا اگر باشگاهی از بازیکن استفاده کند هرچند بازیکن مدعی باشد تحت قرارداد با تیم سابقش نیست، از نظر قانونی این‌طور نیست و بازیکن غیر مجاز محسوب می‌شود. اما ذکر این نکته هم اهمیت دارد که برای شکایت از بازیکن غیر مجاز فقط ۲۴ ساعت مهلت وجود دارد. تنها موردی که در بازیکن غیر مجاز داریم که زمان ندارد موقعی است که مدارکش جعلی باشد؛ طبق بند ۵ ماده ۶۰.

* با این تعریف‌ها آیا حضور بازیکن برزیلی در تیم مس غیر قانونی تلقی می‌شود؟

– رسیدگی به این پرونده دست من نیست و اصلاً نمی دانم داستان چیست ولی باید دید مدارک باشگاه مدعی چیست. احتمالاً کارت بازی بازیکن صادر شده است. او هم مثل بازیکن گابنی (گل گهر) است. اگر ببینیم بازیکن غیر مجاز است و جعل کرده است که سه – صفر می‌شود. اگر ببینیم غیر مجاز است و جعل نکرده و در ۲۴ ساعت شکایت شده بازهم نتیجه سه – صفر می‌شود. اگر غیر مجاز بود و در زمان مقرر شکایت نشده و جعل صورت نگرفته باشد موجبی برای ادامه نیست. شاید اصلاً بازیکن هم غیر مجاز نبود. بند ۱ ماده ۶۱ می‌گوید بازیکنی که با توجه به مقررات ثبت نام نشده باشد یعنی خلاف مقررات ثبت نام شده باشد.

بازیکن برزیلی در چه صورت باعث باخت انضباطی مس سونگون می‌شود؟
داسیلوا راموس در لباس سفید-نارنجی مس

* بعضی از کارشناسان حقوقی در گفتگو با اقطاع نیوز گفته بودند اگر بازیکن برزیلی پیش از اتمام زمان نقل و انتقالات لیگ ایران قراردادش را در برزیل فسخ کرده باشد، بازیکن آزاد محسوب می‌شود.

– این فقط یک شق از ماجرا است. شق دیگر اینجاست که مثلاً لیگ آنجا تمام شده باشد و اینجا هنوز شروع نشده باشد. این هم می‌شود بازیکن آزاد. لذا باید ببینیم مدارک چیست و باشگاهی که از بازیکن استفاده می‌کند چه مدارکی ارائه می‌دهد. اینکه قرارداد چه تاریخی بسته شده است. این تاریخ هم خیلی مهم است.

* برای اینکه متوجه شوید این فسخ قانونی یا غیر قانونی صورت گرفته است، از فدراسیون کشور مربوطه استعلام می‌گیرید یا از باشگاه مبدا؟

– از فدراسیون استعلام می‌گیریم چون آن باشگاهی که با بازیکن تحت قرارداد بوده به فدراسیون برزیل مدارکی ارائه می‌دهد که فسخ یکطرفه بوده و ما راضی نبوده‌ایم.

* پس در مورد این پرونده در صورت نیاز از کنفدراسیون فوتسال برزیل استعلام می‌گیرید؟

– بله؛ در صورت نیاز از کنفدراسیون سئوال می‌کنیم که آیا بازیکن تحت قرارداد بوده یا نه. در مورد این بحث ITC و TMS که جدیداً مد شده است ذکر یک نکته ضروری است. وقتی یک فدراسیون از فدراسیون دیگر می‌خواهد، این ITC را صادر می‌کنند ولی می‌گویند عواقبش با خودتان است. برای همین است که سازمان لیگ به باشگاه‌ها می‌گوید از بازیکن استفاده کنید ولی اگر بعداً در مورد این بازیکن «ان قلت» در آمد خودتان مسئول هستید. برای همین باشگاه‌ها موظف هستند همه چیز را چک کنند. کار ساده ای است. می‌توانند یک استعلام از فدراسیون انجام می‌دهد و یا در اینترنت یک جستجوی ساده کنند.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزبازیکن برزیلی در چه صورت باعث باخت انضباطی مس سونگون می‌شود؟ – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.