قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
باران مشکلات بر آسمان «سنگیدری»/ مهاجرت روستاییان برای تحصیل - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

باران مشکلات بر آسمان «سنگیدری»/ مهاجرت روستاییان برای تحصیل – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان


باران مشکلات بر آسمان «سنگیدری»/ مهاجرت روستاییان برای تحصیل – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهان

اقطاع نیوز گروه استان‌ها: جاده خاکی همچون ماری زخمی مسیری بیابانی را پیش گرفته و ما را از لابه لای تل و خاک به روستایی عشایر نشین می‌رساند.

جایی که نه نمی‌توان نامش را روستا نهاد و نه خرابه‌…. غربت خانه‌ای که ۶۵ کیلومتر با شهرستان نهبندان فاصله دارد اما امکاناتش از ملزومات زندگی کیلومترها دور است.

یادمان نمی‌رود رهبر فرزانه انقلاب طی سال ۷۸ در سفر به نهبندان بر توجه هر چه بیشتر مسئولان به این دیار محروم تاکید داشتند اما هنوز هم این نقطه روستایی در گوشه‌ای از نهبندان مخفی مانده و محرومیت را فریاد میزند.

در گفت و گو با برخی مسئولان پیداست که کمتر شناختی هم نسبت به این منطقه عشایری ندارند و به گمان مردمانش از محل کوچ کرده‌اند، اما حقیقت چیزی جز استقامت ۱۲ خانوار روستایی در برابر مشکلات نیست.

مردمانی که ظلمت شب را در نبود روشنایی به صبح می‌رسانند و روزشان را با هزاران مشقت شب می‌کنند. انسان‌هایی که در شرافت سنگ تمام گذاشته و علی رغم نبود آب آشامیدنی کافی، محرومیت از گاز طبیعی و دور بودن از خطوط ارتباطی تلفن همراه و ثابت، در روستا مانده‌اند تا نام «سنگیدری» به فراموشی سپرده نشود.

گذشته از مشکلات، مهاجرت هفت دانش‌آموز روستا به دلیل نبود بستر ارتباطی است. بنا به گفته مردم، عدم برخورداری روستا از برق باعث شده تا معلم هم قدم به سنگیدری نگذارد. این در حالی است که متولیان معتقدند روستا در حال حاضر هیچ دانش آموزی نداشته چراکه برای تحصیل به چاهداشی مهاجرت کرده‌اند.

قصه پر غصه دانش آموزان تنها به همین روستا ختم نمی‌شود چراکه نبود خطوط ارتباطی اعم از تلفن همراه و اینترنت در بسیاری از نقاط روستایی نهبندان باعث شده تا دست آنها از فضای مجازی کوتاه باشد و از برنامه‌های آموزشی عقب بمانند. به راستی که باید آنها هم راه مهاجرت را انتخاب کنند؟!

پرده اول

قدم در روستا می‌گذاریم. از دور بوی فقر به مشام می‌رسد. مخروبه‌هایی که رنگی از زندگی به رخ ندارند و گویی سال‌هاست سکوت شأن را بر تنی زخمی فریاد می‌زنند.

کودکانش با چهره‌هایی آفتاب سوخته این سو و آن سو می‌روند. لبخند شأن لحظه‌ای محو نمی‌شود. از صحبت‌ها و حرکاتشان پیداست که دنیای کودکانه را با چند تکه چوب و چند عدد سنگ خلاصه کرده‌اند.

با آنها هم کلام می‌شویم. یکی از آرزوهایش می‌گوید و دیگری بازی‌هایشان را معرفی می‌کند.

یکی از دختران روستا که گویی قامتی بلندتر از سنش دارد، در گفت و گو با مهر می‌گوید: کلاس سوم هستم و دوست دارم درس بخوانم.

لبخند می‌زند و ادامه می‌دهد: حالا که کرونا وضعیت آموزش را مجازی کرده هم نمی‌توانیم درس بخوانیم چراکه اینجا گوشی و اینترنت آنتن نمی‌دهد.

پرده دوم

لباسی یک دست به تن داشته و زیر آفتاب به دور دست‌ها می‌نگرد. به خوبی حرکتمان را برانداز می‌کند و گاه و بیگاه لبخند می‌زند گویی برخی صحبت‌هایمان قلقلکش می‌دهد.

از امکانات روستا می‌پرسیم که بی درنگ می‌گوید: امکاناتی نداریم خواهر، چند گوسفند برایمان مانده که همان‌ها را هم به سختی آب و علوفه می‌دهیم.

حرف‌هایش را با مهاجرت جوانان ادامه می‌دهد و می‌افزاید: در حال حاضر ۱۲ خانوار در این منطقه عشایری بدون برخورداری از هیچ امکاناتی زندگی می‌کنند.

خودش را اندکی جا به جا می‌کند و می‌افزاید: مسیر روستا خاکی بوده و امکاناتی مانند برق، گاز و تلفن نداریم.

به تانکر روستا اشاره می‌کند و می‌افزاید: آب قنات روستا شور بوده و قابل مصرف نیست و به وسیله تانکر هر ۱۲ روز آب شرب می‌آورند که بعضی مواقع کفاف نمی‌دهد.

blank

پرده سوم

زن و مرد بر دورمان حلقه زده‌اند. یکی از نبود پزشک می‌گوید و دیگری خشکسالی‌های چند ساله و زخم‌های ناشی از این پدیده را حکایت می‌کند.

مردی به ظاهر ۴۰ ساله مخاطب مهر می‌شود و می‌گوید: اینجا منطقه‌ای فراموش شده برای مسئولان است.

حسن غلامی با بیان اینکه روستا دارای هفت دانش‌آموز است اما معلم ندارد، می‌افزاید: اگر امکاناتی مانند برق وجود داشت، پای معلم هم به روستا باز می‌شد.

وی با اشاره به مسیر خاکی روستا می‌گوید: برای درمان دردهایمان باید به روستاهای مجاور مانند بیچند و چهار فرسخی برویم که نصف مسیر خاکی است.

غلامی می‌افزاید: به دلیل کمبود آب، کشاورزی رونق چندانی نداشته و تنها دامداری می‌کنیم.

پرده چهارم

زنان روستا لباس‌هایی رنگی به تن دارند و بر دورمان حلقه زده‌اند. به خوبی پیداست که تلاش می‌کنند شرم چهره شأن را زیر چارقدها مخفی کنند. گویی ما را سنگ صبورشان یافته و پی در پی از مشکلات می‌گویند.

از هنرهای دستی روستا می‌پرسیم. یکی از بانوان با صدایی رساتر می‌گوید: مواد اولیه نداریم و صنایع دستی برای ما جوان‌ترها ناشناخته است.

لبخندی می‌زند و ادامه می‌دهد: قالیبافی و هنرهای دستی را آموزش دهند، در بازار فروش حمایت کنند تا بتوانیم در این زمینه اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دغدغه فرزندانمان بیش از نبود نان شب ما را اذیت می‌کند، می‌افزاید: هفت دانش‌آموز در پایه‌های دوم سوم و چهارم داریم که تحصیل برایشان دشوار است.

این بانوی سنگیدری ادامه می‌دهد: آب ریخت و پاش را از قنات روستا تهیه می‌کنیم و برای مصرف شرب از تانکر استفاده می‌کنیم.

blank

برنامه‌ریزی مسئولان

فرماندار نهبندان در گفت و گو با مهر با اشاره به روستاهای سنگیدری بیان کرد: با پیگیری‌های انجام شده، جاده خاکی روستا تیغ زنی شده و این برنامه به طور مستمر در برنامه قرار دارد.

«مجید بیکی» با اشاره به نبود برق در این روستا بیان کرد: با توجه به آفتابی بودن روستا، به دنبال تولید برق از طریق پنل خورشیدی هستیم.

وی بیان کرد: بر اساس گفته متولیان، دانش آموزان روستا به دلیل غیر حضوری شدن تحصیل و نبود اینترنت به «چاهداشی» رفته‌اند.

فرماندار نهبندان با اشاره به دیگر مناطق محروم این شهرستان بیان کرد: تاکنون اقدامات خوبی در راستای ساماندهی زندگی محرومان و مناطق عشایر نشین انجام‌شده است.

وی ادامه داد: یک منبع اعتباری در اختیار شهرستان‌ها قرارگرفته که در راستای تأمین برق، احیای قنوات و … در مناطق فاقد دهیاری و مناطق عشایری هزینه شود.

مهاجرت روستاییان برای تحصیل

رئیس آموزش پرورش شهرستان نهبندان در تماس اولیه اقطاع نیوز و اعلام شرایط وضعیت روستا، گفت: اهالی روستای سنگیدری از چند سال گذشته تحت طرح تجمیعی، در روستای «چاهداشی» ساکن هستند!

روشندل ادامه داد: بر اساس آمار ما، در آن روستا دو خانوار ساکن بوده اما پیگیری کرده و شرایط را به اطلاع شما می‌رسانم.

وی در تماس دوباره اقطاع نیوز بیان کرد: دانش آموزان روستا تنها برای چند روز ترک تحصیل داشته و تا زمان حضوری بودن مدارس، تحصیل داشته‌اند.

روشندل افزود: با توجه به نبود امکانات و غیر حضوری شدن مدارس به دلیل کرونا، خانواده این دانش آموزان برای تحصیل به چاهداشی مهاجرت داشته‌اند.

حال جای سوال است که صحبت‌های متناقض متولیان و عدم آگاهی درست از وضعیت روستا را بپذیریم یا صحبت مردمانی که نبود معلم و اینترنت را فریاد می زندند. بدون شک پاسخ مردمانی که سال‌ها با فقر و تنگدستی جنگیده‌اند تا چراغ آبادی روشن بماند، این نیست و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

مهاجرتِ قطره‌ای همین هشت نفرها، تخلیه روستاها را منجر می‌شود و سیلی از مهاجرت به راه می‌اندازد. شایسته نیست در منطقه‌ای که بیش از ۲۰ سال گذشته مورد توجه رهبری بوده، اینگونه شرایطی داشته باشد و روستاییان به اجبار کوله به دوش شوند.آرشیو استانی سرویس خبری اقطاع نیوزباران مشکلات بر آسمان «سنگیدری»/ مهاجرت روستاییان برای تحصیل – اقطاع نیوز | اخبار ایران و جهاننمایش در سایت منبع

لينک کوتاه :

blank
blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.